ZVOLEN. Hoci Kráľovská čokoláda prenikla aj na Slovensko, v obchodoch ju budete hľadať márne.
Jej domovom je Ostrava, kde ju už desať rokov ručne a podľa vlastnej receptúry vyrábajú a sami aj zdobia v malej rodinnej firme.
Tri roky s rodinnou firmou spolupracuje ako jediný Slovák Miroslav Klembara, rodák zo Žiaru nad Hronom, dnes žijúci vo Zvolene. Tiež sa naučil tvarovať čokoládovú hmotu do želaných tvarov a na jej kvalitu nedá dopustiť. Inú už dnes do úst vraj nevloží. Vyrábajú ju čisto z kakaového masla bez pridania tukov.
„Máme malú výrobu aj produkciu. Štandardne vyrábame z kakaovej hmoty, ktorú nám nosia do Talianska. Kakaové bôby pochádzajú z oblasti Karibiku,“ prezrádza Klembara.
Čokoládu ponúka len príležitostne, väčšinou na rôznych hradných podujatiach, keďže sa venuje aj historickému šermu. Sortiment sa mení v závislosti od podujatia alebo objednávky.
Výroba je časovo náročná
Aktuálne vo Vianočnej dedine na zvolenskom námestí ponúka čokoládu s vianočnou tematikou; kaprov pre šťastie, čokoládový betlehem, vianočný stromček či sedemdenný adventný kalendár. Ale aj lízanky, ktoré potešia deti, či klasicky tvarované čokolády s rôznymi výjavmi. Škoda do nich zahryznúť.
Niektoré sladké diela zdobia zlatom alebo striebrom, časť zas orieškami alebo ovocím, ktoré odoberajú od slovenských ovocinárov zo Skalice.

Výroba čokoládových produktov je časovo náročná a odzrkadľuje ju aj cena. „Výroba komplikovanejších figúrok trvá aj niekoľko dní. Napríklad z aktuálneho sortimentu som najdlhšie, dva dni, vyrábal vianočný stromček. Skladá sa z ôsmich segmentov,“ dodáva.
„Práve pripravujeme nový sortiment čokolád, ktoré budú z Madagaskaru, Ekvádoru, Peru aj z Papuy Novej Guiney. Tak ako vinári vedia, že Frankovka z rôznych oblastí chutí rôzne, rovnako je to aj s čokoládou,“ podotýka Klembara.
Nielen vďaka názvu sa už Kráľovská čokoláda dostala aj na anglický kráľovský dvor. Anglický zberateľ umenia, žijúci v Prahe, si objednal v rodinnej firme celý set a daroval ju kráľovnej predovšetkým pre jej kvalitu.
Kakaové maslo ako liek
Klembara pripomína, že kakaové maslo je najvzácnejší a najzdravší tuk. „Kakaový bôb sa skladá zo sušiny a z kakaového masla, každé má 50-percentné zastúpenie. Má veľké využitie aj vo farmácii a v kozmetike, zatiaľ čo kakaový prášok len v potravinárstve,“ hovorí.

„Kakaové maslo je účinnou zložkou mnohých krémov a pomáha aj pri liečbe ekzémov. Pokojne si ním môžete potrieť postihnuté miesto,“ radí.
Keďže je kakaové maslo pomerne drahé, väčšina čokolád obsahuje iné rastlinné tuky. „Alebo ich domiešavajú smotanou kvôli nižšej cene,“ dodáva Klembara.
Hovorí aj o ďalšom grife výrobcov kakaa a čokolád. „Prirodzená je svetlá farba kakaa. Vôbec nie je pravda, že čím je kakao tmavšie, tým je kvalitnejšie. Je však viacej upravené,“ podotýka.