KRUPINA. Farnosť rímskokatolíckej cirkvi v Krupine získala vlani z ministerstva kultúry ďalších 4-tisíc eur na dokončenie opravy koruny muriva, plášťa bašty a zabezpečenie lešenia.
Už v predchádzajúcich rokoch ministerstvo prispelo na pamiatkový a umelecko-historický výskum, projektovú dokumentáciu, ale aj na sanáciu strešného krovu - preparáciu poškodených častí a výmenu šindľovej krytiny a predvlani aj na začiatok opravy opláštenia a časti koruny bašty.
Posledná dotácia ministerstva by mala spolu s financiami farnosti, ktoré sú vo výške najmenej 4040 eur, pokryť náklady na dokončenie opravy plášťa (vonkajšieho muriva) a koruny bašty.
"Po dokončení tejto fázy môžeme konštatovať, že bašta je z hľadiska stability vonkajších murív a zaklenutia veľkých okien stabilizovaná. Najstaršia fortifikačná mestská stavba v Krupine a širokom okolí je tak uchránená pre budúce generácie," povedal historik a kronikár mesta Miroslav Lukáč.

V najbližšej budúcnosti bude podľa neho potrebné začať s opravou interiéru bašty a hlavne archeologickým výskumom na ňu nadväzujúceho podzemia stredovekej karnerovej kaplnky.
Baštu, ktorá bola súčasťou mestského opevnenia, postavili pravdepodobne stavebníci a vojaci Jana Jiskru z Brandýsa okolo roku 1440. Tento šľachtic totiž na žiadosť kráľovnej Alžbety obsadil v tom období značnú časť okolitých stredovekých banských miest, Zvolen a tiež Krupinu.
Hradby okolo kostola však mohli byť postavené už niekoľko rokov predtým. Husitská bašta, ktorú miestni pomenovali takto až o storočia neskôr, bola najväčšia a najvýznamnejšia zo všetkých štyroch, ktoré tvorili tzv. mestský hrad.