ZVOLEN. Najväčšia investícia zvolenskej samosprávy smeruje v budúcom roku do premeny časti Barín na rekreačno-športovú zónu. Počíta s tým rozpočet mesta, ktorí už schválili poslanci.
Takmer trojmiliónová investícia počíta s výstavbou kúpaliska, tiež inžinierskych sietí, prístupovou cestou do územia s križovatkou na Tulskej ulici a s parkoviskom zatiaľ pre zhruba sto áut.

Mali tam stáť bytovky
V minulosti sa uvažovalo využiť Bariny na ďalšie bytovky, mali byť súčasťou ucelenej obytnej oblasti Tepličky. Neskoršie plány hovorili o výstavbe komplexu stredných škôl.
Po roku 1989 sa poslanci tejto mestskej časti začali orientovať na rekreačno-športové využitie priestoru. Vzniklo tam svojpomocne vybudované futbalové ihrisko Elán.
Bariny sú lukratívnou zelenou oázou prakticky v strede mesta. Vďaka svojej polohe ide o strategické územie; leží hneď vedľa najväčšieho sídliska a má výbornú dopravnú dostupnosť, vrátane MHD. V územnom pláne mesta sú zadefinované ako zmiešané územie s mestskou aj nadmestskou vybavenosťou, bývaním a športom.
Pozemok na Barinách kúpilo mesto v tomto roku od súkromníka za milión 200-tisíc eur. Je veľký šesť hektárov, meter štvorcový stál dvadsať eur. Mesto ho zaplatí v dvoch splátkach z rezervného fondu a úveru. Prvú už zaplatilo, druhú splatí v budúcom roku.
„Nie je veľa samospráv na Slovensku, ktoré okrem predávania svojho majetku dokážu majetok aj kupovať,“ podotýka zástupca primátora Jaroslav Stehlík.
Rezervný fond slúži podľa neho predovšetkým na to, aby v prípade neočakávaných udalostí malo mesto v pohotovosti voľné peniaze. „Keďže sa nám za posledné tri roky podarilo naakumulovať vo fonde väčšiu sumu peňazí, môžeme ich použiť aj na iné kapitálové výdavky.
Prečo nie Neresnica
Prioritne chce na ňom mesto začať s výstavbou letného kúpaliska, pretože súčasné na Neresnici podľa Stehlíka nezodpovedá dnešným štandardom.
„Keďže sa do Neresnice roky neinvestovalo, technológie sú zastarané a v dezolátnom stave. Mohli by sme sa vyhovárať, kto je za to zodpovedný, ale to nemá význam. Chybné rozhodnutie sa urobilo možno už na začiatku,“ hovorí.
Lokalita je, dodáva, známa aj tým, že je to studená dolina, kde je slnka menej. Časť pozemkov kúpaliska a parkoviska nie sú vo vlastníctve mesta. Kúpalisko je situované v tesnej blízkosti medzinárodnej cesty, čo nielenže brzdí ďalší rozvoj kúpaliska, pri plánovanom rozširovaní tejto komunikácie dôjde skôr k ukrojeniu z rekreačného areálu.
„Je to zároveň aj záplavové územie, kde sa v budúcich rokoch majú robiť protipovodňové opatrenia. Prevádzka je tak reálne v najbližších dvoch rokoch ohrozená,“ dodáva. Vodohospodári chcú oplotený areál kúpaliska navyše využiť ako zázemie svojho staveniska.
„Viacerých z nás ťahá k tomuto miestu určitá nostalgia, pretože sme na tomto kúpalisku vyrastali. Určite by som bol za to, aby práve v tomto priestore vzniklo ako alternatíva biokúpalisko, pretože prírodné podmienky naň tu vhodné sú,“ mieni.
Termálna voda ako bonus
Projekt na Barinách počíta s veľkosťou vodnej plochy okolo 1200 metrov štvorcových. Prevažnú časť bazénovej časti bude tvoriť rekreačno-oddychová zóna pre rodiny s deťmi a menšia časť bude určená plavcom.

„Oproti Neresnici má toto územie potenciál ďalšieho rozvoja. Stále bude možné v prípade potreby kúpalisko rozširovať. Použitím najnovších technológií chceme ukázať, že sa nebojíme výziev ísť aj do absolútnych technologických noviniek," komentuje.
„Pracujeme na tom, aby sme na ohrev vody okrem tepelných čerpadiel využili aj odpadové teplo zo splaškovej kanalizácie sídliska Západ. Pretože sa potrubie nachádza v tesnej blízkosti navrhovaného kúpaliska, radi by sme sa zaoberali aj touto alternatívou. Odpadová teplá voda z Kováčovej v tomto potrubí by mohla byť ako bonus. Momentálne prebieha zisťovacie konanie, preto nepredbiehajme,“ objasňuje vízie mesta.
„Kumulovanie funkcií letného a celoročného kúpania môže pomôcť celkovej ekonomike projektu. Prepojením obidvoch zariadení sa zvýši ich atraktivita, čo sa určite prejaví aj v tržbách. V neposlednom rade môže byť výhodou aj celoročné využitie zamestnancov príbuzných prevádzok,“ vysvetľuje.
Plaváreň aj parkovacie miesta
V budúcnosti môže na Barinách vyrásť aj krytá plaváreň, projekt s ňou počíta, poslanci však stále nerozhodli o dĺžke bazéna.

„Raz mi jeden už bývalý poslanec povedal, že vo Zvolene nikdy nebude nová plaváreň, pretože sa už dvadsať rokov nevieme dohodnúť, či má byť s 25- alebo 50-metrovým bazénom. Naša snaha rozlúsknuť túto dilemu stroskotala na obrovskej animozite zástancov obidvoch variantov. Nami navrhovaný materiál bol stiahnutý z rokovania mestského zastupiteľstva a nový už predložený nebol,“ komentuje Stehlík.
„Čo je ale pozitívne, poslanci svojím rozhodnutím o kúpe pozemku a následným schválením urbanistickej štúdie rozhodli, že naša nová plaváreň bude stáť práve na tomto mieste. Podľa mňa už toto je veľký úspech tohto zastupiteľstva. A to, aký veľký bude bazén, bude úlohou budúceho obdobia.“
Projekt na Barinách čiastočne rieši aj najväčší problém sídliska Západ, ktorým je nedostatok parkovacích miest. „Nie je to síce priamo na sídlisku, ale ako záchytné parkovisko úplne vhodné. Postupne by malo byť pre tento účel vybudovaných 450 parkovacích miest, vrátane miest v parkovacom dome,“ dopĺňa Stehlík.