DETVA. Staré prícestné, ale aj náhrobné detvianske drevené vyrezávané a maľované kríže, ktoré boli len nedávno zaradené do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, budia na Podpoľaní dodnes pozornosť turistov.
Tento symbol regiónu v podobe ich miniatúr však už niekoľko rokov „prináša“ do príbytkov návštevníkov mesta a jeho okolia 65-ročný výtvarník a rezbár Milan Malček.

Jeden z najžiadanejších suvenírov
Malé drevené kríže od doslova niekoľkých centimetrov až po meter dvadsať začal vyrábať, až keď mal asi 50 rokov. Predtým robil ako výtvarník na propagačnom oddelení Podpolianskych strojární v Detve, neskôr v tamojšom múzeu reštauroval staré predmety.

„Impulz k výrobe miniatúr mi dala majiteľka tunajšej predajne s ľudovým umením, ktorá mi priniesla malý drevený krížik s tým, aby som ho vymaľoval. Hneď mi napadli motívy z detvianskych prícestných krížov. Urobil som ešte niekoľko ďalších a zaniesol k nej do predajne. Keď sa za pár dní predali, nabudilo ma to vyrábať ďalšie a ďalšie,“ povedal.
V súčasnosti jeden z najžiadanejších podpolianskych suvenírov vyrába rezbár v kuchyni malého bytu uprostred detvianskeho sídliska.

Najviac práce má práve pred Vianocami, keď sú trhy a jarmoky prakticky po celom Slovensku. „Aj teraz idem na remeselné trhy do hlavného mesta. Záujemcovia z Bratislavy a okolia sa mi už dnes hlásia,“ pripomína.
Jeden vlastní aj pápež František
Miniatúrne maľované kríže z Detvy, ktoré Malček vyrába najmä z lipového dreva a maľuje akrylom, však nie sú len v slovenských domoch a bytoch. Často končia na stoloch, respektíve na stenách aj u krajanov po celej Európe či dokonca za veľkou mlákou.
„Jeden vlastní aj pápež František, ktorému ho pri audiencii odovzdal predseda Národnej rady Andrej Danko a podpredseda Béla Bugár,“ podotýka umelec.