Záruka pracovného miesta
Kvalifikovanej pracovnej sily je málo, situácia začína byť podľa slovenských firiem kritická. Mladí ľudia, vrátane absolventov, patria pritom medzi rizikové skupiny na trhu práce. Obdobie od ukončenia školy až po nájdenie si vhodného zamestnania je najťažšie; na jednej strane je to neskúsenosť absolventa, na druhej obava, prípadne nedôvera zo strany potenciálneho zamestnávateľa.
Štátny inštitút odborného vzdelávania hovorí, že až 75 percent žiakov stredných odborných škôl v posledných rokoch nenašlo uplatnenie v odbore, ktorý študovali. Ich cesta zo školy vedie aj na úrad práce a kým si nájdu uplatnenie, môže prejsť aj viac ako rok. Mnohí pritom ešte prechádzajú rekvalifikáciou.
Duálne vzdelávanie je zárukou, že sa z absolventa školy nestane nezamestnaný a že prakticky hneď môže začať zarábať. A hoci firmy majú záujem, žiaci nie. „Je to škoda, pretože ak sa vyučia konkrétnemu remeslu, nemusia sa báť, čo budú po skončení školy robiť,“ okomentovala personalistka spoločnosti Martina Belová.
LIND MOBLER SLOVAKIA sa tiež zapojil do duálneho vzdelávania, čalúniť sa žiaci učia na Strednej odbornej škole drevárskej vo Zvolene. Učia sa nielen teóriu, ich najlepšou školou je prax. „Prvý rok mávajú praktické cvičenie ešte v školskej dielni, potom už praxujú u nás vo firme, vďaka čomu sa naučia technológiu čalúnenia, pripravujú sa na povolanie v reálnych podmienkach, začlenia sa do pracovného kolektívu, zistia, ako to chodí. Po ukončení školy sa môžu u nás hneď zamestnať a hneď dobre zarábať,“ zhrnula personalistka Belová výhody duálneho vzdelávania.
Aj LIND MOBLER SLOVAKIA má skúsenosti s absolventmi, ktorí sa minuli svojmu povolaniu. Medzi čalúnnikmi majú vyučených a vyštudovaných IT-čkárov, stavbárov, maliarov, lesníkov aj gymnazistov. Najväčšie percento tvoria stolári, strojári a automechanici.
Jedným takým je aj 22-ročný čalúnnik Lukáš Purdek: „Najviac ma baví samotný výsledok. Keď vidím sedačku vo finálnej podobe a vidím, že je pekná,“ zdôveril sa Lukáš, ktorého sme vyrušili pri práci. Vyučený strojár pracuje vo firme dva roky, za strojársku profesiu, napríklad v automobilke, by nemenil. „Nie je to až taká náročná práca. Ruky na začiatku síce trochu trpeli ale po krátkom čase som si zvykol, je to v pohode,“ zasmial sa. „A je to dobre platená práca, takže som tu hlavne kvôli zárobku. Tiež je tu dobrá atmosféra,“ dodal.
Majster čalúnenia Miroslav Babiak o ňom hovorí ako o prirodzenom talente. „Je veľmi zručný. Vie si sám poradiť, nepotrebuje vysvetľovať. Už za polroka sa dotiahol na úroveň, aká sa mnohým iným podarí najskôr za rok. Niektorým to trvá aj dva roky,“ ozrejmil.
Práca čalúnnika je finančne zaujímavá, vo firme je táto pozícia najlepšie ohodnotená. „Čalúnnik môže u nás naozaj dosiahnuť pekný zárobok, ak je šikovný a ak chce,“ potvrdila HR špecialistka firmy Martina Belová. V praxi to znamená, že kto koľko vyrobí, toľko si na seba zarobí. Čím skôr prácu zvládne, tým skôr bude slušne zarábať. „Ak príde niekto nevyučený a začne sa ešte len učiť tomuto remeslu u nás a len postupne rozvíja svoje zručnosti, aj mzda mu rastie pomalšie v porovnaní s vyučeným čalúnnikom,“ dodala personalistka.

Firemné benefity
Prax vo firme má aj iné výhody, napríklad vo forme nefinančných benefitov. Žiaci dostanú pracovné oblečenie a pracovnú obuv plus vlastné náradie a vlastný pracovný stôl. Svoj vlastný box. „Počas praxe im preplácame cestovné či už z miesta, kde bývajú, alebo kde navštevujú školu. Dostávajú aj podnikové štipendium, to je odstupňované podľa učebného ročníka, ktorý žiak navštevuje, a závisí od prospechu a účasti na praktickom vyučovaní. A takisto dostávajú odmenu aj za produktívnu prácu, za každú hodinu produktívnej práce,“ vysvetlila Belová.
Práca čalúnnika si vyžaduje fyzickú zdatnosť, v LIND MOBLER SLOVAKIA ju však zvládajú aj ženy. „Niektoré sú také šikovné, že sa vyrovnajú slabším mužom,“ ocenil majster čalúnenia nežné pohlavie. Kolektív firmy je pomerne mladý, priemerný vek čalúnnikov predstavuje 31 rokov. Firma pritom neustále expanduje, zamestnanci tak môžu počítať s zaujímavou mzdou a stabilným zamestnaním.

