ZVOLEN. Pamätá si naňho najmä staršia generácia. Ľudový rozprávač Ujo z Detvy, ako ho mnohí poznali, pochodil so svojimi povestnými estrádami celé Slovensko.
Zvolenský rodák Ľudo Zelienka zomrel v roku 1977. Predčasne a nečakane, štyri mesiace pred svojimi 60. narodeninami.
Pred dvadsiatimi rokmi
Pred dvadsiatimi rokmi po ňom pomenovali zvolenskí ochotníci svoje divadlo. Prvej premiéry sa zúčastnila jeho manželka Margita Zelienková aj s dcérou Annou. Zelienkova dcéra, ktorá žije v Bratislave, prišla aj na oslavu 20. výročia ochotníckeho divadla.

„Vtedy som bola vďačná, že vôbec po toľkých rokoch je téma môjho otca sústavne živá. Že našla svojho diváka, svojho poslucháča a že sa jej herci s takou láskou, oddanosťou a entuziazmom chopili,“ komentuje Anna Ščepánová otázku, či verila, že ochotníci vydržia na divadelnej scéne dve desaťročia.
Írečitý humor
„Medzitým ubehlo dvadsať rokov a vo mne zotrváva hlboký pocit vďaky, že v tomto rýchlom svete, ktorý žijeme, sú ľudia, ktorí chodia do práce a vo svojom voľnom čase znova siahajú po tejto tematike,“ dodáva spisovateľova dcéra.
„A keď tvoria aj inscenácie iných autorov, mám neskromný pocit, že sústavne sa snažia v predstavení o takú tú zelienkovčinu. Vniesť do nich írečitý zelienkovský humor, ktorý mi je blízky a zdá sa, že aj im. A dúfam, že stále aj divákom. Aj po tých dvadsiatich rokoch.“

Ľudo Zelienka bol syn železničného robotníka pôvodom z Krupiny. Narodil sa vo Zvolene, s rodičmi žil hneď v prvom dome pri Hronskom moste. „Dnes je z neho zrúcanina,“ ozrejmuje Zelienkova neter Ľubica Škodová-Lacková, ktorá žije vo Zvolene dodnes.
„Bol to jeho rodný dom. Neskôr jeho rodičia postavili dom na Kuzmányho nábreží, dnes v ňom sídli Centrum psychologických a poradenských služieb. Bývali sme v ňom spolu aj s mojou mamou Irenou, ktorá bola od svojho brata mladšia o tri roky,“ spomína.
Sestra Ľuda Zelienku mala tri deti; jeho synovec žije v Dudinciach a ďalšia neter v Bratislave. Oslava narodenín ochotníckeho divadla bola zároveň príležitosťou aj na veľké rodinné stretnutie, prišli všetci.
Písaval do rána
„Otec bol pracujúci človek a piatky a víkendy trávil vystúpeniami. Nesmierne rád chodil medzi ľudí. Kým odišiel z domu, písal si poznámky, a po návrate z vystúpenia zážitky, ktoré mohol použiť,“ spomína Anna Ščepánová.
„Často sa domov vracal v noci. Vždy hovoril: Dám si čaj a idem písať. Sadol si do pracovne a pracoval na knihe. Spávať chodil ráno o tretej – štvrtej a o šiestej vstával do roboty,“ opisuje životný štýl svojho otca.
„Ale robil to rád. Keď sa na to pozriem z dnešného pohľadu svojich 54 rokov, myslím, že málo ľudí na svete prežije taký nesmierne plný, bohatý a emocionálne nabitý život. Všetko vždy riešil s nadhľadom a humorom. Bol vždy pozitívne naladený, v každom videl len dobro a často svoje rozprávanie zakončoval svojou obľúbenou vetou: Ľuďom musíš veriť. Mal širokú zelienkovskú dušu, do ktorej sa zmestili snáď všetci ľudia sveta, a to sa odráža aj v jeho knihách a jeho postavách.“
Ľudo Zelienka
Ľudo Zelienka (* 5. december 1917, Zvolen – † 8. august 1977, Bratislava) bol slovenský novinár, dramatik, publicista, pedagóg, redaktor, prekladateľ a ľudový rozprávač. Písal aj pod pseudonymami Ľudovít Radimovský, Ľudo Zelienka-Akela, Ľudo Zelienka-Detvan, Ľudo Zelienka-Hron či Ujo z Detvy,
Knižne debutoval v roku 1950 divadelnou hrou pre deti Detvanček a Hopsasa vo svete nestratia sa. Tematicky čerpal z ľudovej slovesnosti i zo súčasnosti, snažil sa vzbudzovať lásku k prírode a zmysel pre povinnosť.
V tvorbe pre deti sa venoval písaniu najmä humoristických próz, no tiež veselohier a zbieraniu anekdôt, vtipov a historiek.
Je tiež autorom populárnych príručiek a spevníkov, estrádnych, rozhlasových a televíznych scenárov. Vynikol aj ako ochotník a ľudový rozprávač. Okrem vlastnej tvorby sa venoval tiež prekladom z maďarskej a českej literatúry, väčšinou humoristickej.
Zdroj: wikipédia