Spoločnosť na zber a spracovanie odpadu Marius Pedersen s pôsobením vo Zvolene v auguste spustila novú optickú linku na triedenie plastov. O čo ide a ako to funguje, hovoril regionálny riaditeľ spoločnosti Jozef Pivka.
Prečo ste sa rozhodli pre optickú linku?
Neustále sa zvyšuje spotreba ľudí a tým aj produkcia odpadu, museli sme preto zvýšiť efektivitu a produktivitu práce. V súčasnosti zvážame odpad nielen zo Zvolena, ale aj z ďalších štyroch miest a 60 obcí, takže sme hľadali spôsob, ako technologicky zvýšiť výkon triedenia plastov.
Kým doteraz sme pri jednej pracovnej zmene a klasickom manuálnom triedení dokázali spracovať cca 1 – 1,5 tony plastového odpadu, na novej optickej linke zvládneme spracovať s rovnakým počtom ľudí až 5 ton plastového odpadu, teda takmer päťnásobok.
Prečo je optická linka zameraná len na plasty?
Plastov je objemovo zo všetkých triedených odpadov najviac, pričom existujú rôzne druhy plastov, ktoré spracúvajú rôzni zhodnocovatelia na Slovensku, ale predovšetkým v zahraničí. Naša optická linka pomáha roztriediť tieto plasty, očistiť ich od nečistôt, nevhodných alebo nepoužiteľných materiálov a pod., tak aby boli ďalej spracovateľné.To, čo sa z plastov dá ďalej spracovať, určuje trh.
Ako prebieha triedenie plastového odpadu po novom?
Prvá kontrola odpadu, ktorý k nám príde, je ručná, vyberajú sa najväčšie kusy odpadu, ktoré do triedeného zberu nepatria, mnoho predmetov, ktoré síce sú plastového pôvodu, ale nie sú obalmi. Potom odpad putuje na triediacu linku, kde pracovník vyberá to, čo by mohlo optickej linke uškodiť, napr. rôzne plastové motúzy, pásky, vrecia od zemiakov či rohože.
Na takto vytriedený odpad následne pôsobí magnetický separátor, ktorý dokáže ochrániť linku od kovových predmetov. Táto ochrana je pri podobných technológiách bežnou súčasťou. Následne sa prostredníctvom tzv. „kombajnu na smeti“ oddelí drobný odpad od plochých materiálov a 3D kusov. Trojrozmerný 3D odpad ide následne na spomínanú optickú linku.
Tá triedi PET fľaše od drogérie a tiež plastové fľaše podľa farieb, ktoré opätovne kontrolujú a otvárajú pracovníčky. Takto vzniknú moria modrých, zelených, priehľadných a farebných fliaš, ktoré následne zlisujeme do balíkov, a tie sú naším výsledným produktom určeným pre ďalších spracovateľov.
Radi by sme celú technológiu odpadu predstavili verejnosti, preto na jar 2018 plánujeme spolu s mestom Deň otvorených dverí, o termíne ktorého sa ľudia určite včas dozvedia.

Optická linka nie je jediná novinka, s ktorou ste nedávno prišli. V uliciach vídať tzv. umývačku na kontajnery. O čo ide?
Tzv. umývačka čistí a dezinfikuje kontajnery na odpad. Umývačka je vlastne ďalšie auto, ktoré chodí so zberovým vozidlom a potom, čo smetiarske auto vyprázdni kontajner, umývačka prázdny kontajner poumýva a vydezinfikuje roztokom detergentu.
Naša spoločnosť mala vo svojej flotile umývačku aj pred tým a umývali sme s ňou kontajnery vo Zvolene už v minulých rokoch, ale jej vek a opotrebovanosť nám už nedovolili udržať požadovanú kvalitu. Takže sme obstarali túto novú umývačku, ktorá dokáže za deň umyť a dezinfikovať 200 kontajnerov.
Od augusta sme umyli kontajnery vo Zvolene, v Piešťanoch, Veľkom Krtíši, Vranove nad Topľou, Trenčíne, Krupine, Hriňovej a ešte do konca októbra umyjeme naše kontajnery v Banskej Bystrici. Dúfam teda, že Zvolenčania budú mať teraz „ bližšie ku kontajnerom“ a odpad sa nebude vyskytovať tam, kde nepatrí. Snažíme sa vytvoriť pre to čo najlepšie podmienky.
Autor: EJ