Nakoľko vláda schválila návrh na spojenie komunálnych volieb s voľbami do vyšších územných celkov, bude to 4. novembra poslednýkrát, čo navštívime volebné miestnosti len kvôli našim regionálnym zástupcom. O päť rokov sa už uskutočnia voľby do VÚC a voľby do samosprávy spolu. Nie je to jediná zmena, ktorá sa týka týchto volieb.
Účasť na voľbách takmer každý rok klesá. Kým napr. účasť na voľbách do samosprávy v roku 1998 bola viac ako 50-percentná, v roku 2014 už klesla pod 50 %. S účasťou na voľbách do vyšších územných celkov je to ešte horšie – tá na začiatku v roku 2001 presahovala len 20 %, dnes sa krúti tesne okolo dvadsiatich percent.
„ Vo všeobecnosti sú tieto voľby voličmi vnímané ako menej dôležité v porovnaní napr. s parlamentnými, prezidentskými alebo komunálnymi voľbami. Veľa ľudí nepozná, aké sú kompetencie samosprávnych krajov. Ľudia sú zároveň o dianí v samosprávnych krajoch menej informovaní,“ hovorí Tibor Madlenák z Univerzity Mateja Bela.
Zrejme má pravdu. Napokon, viete vymenovať aspoň päť vecí, o ktorých rozhoduje kraj? Viete, že napr. Banskobystrický kraj má ročný rozpočet až 160 mil. eur, že rozhoduje o financovaní a tým pádom fungovaní stredných škôl, umeleckých, osvetových, vzdelávacích, kultúrnych, zdravotných, sociálnych a iných zariadení, že financuje opravu ciest 2. a 3. triedy, rozhoduje o výške cien cestovného hromadnej dopravy a ovplyvňuje rozvoj cestovného ruchu? To všetko kraj môže ovplyvniť, takže má naozaj veľa možností, ako náš život zlepšiť alebo naopak, pokaziť.
Koho voliť
Keďže väčšina ľudí nemá možnosť sledovať alebo dokonca ovplyvňovať rozhodovanie krajských poslancov a predsedu, je potrebné si dôsledne zvoliť svojich zástupcov hneď vo voľbách. Na čo by občan mal pri rozhodovaní dať pozor, čo by si mal pri kandidátoch, z ktorých vyberá všímať?
„Pri voľbách poslancov regionálnych parlamentov máme výhodu, že môžeme voliť konkrétnych kandidátov, pričom sa nemusíme obmedziť len na kandidátku jednej strany, ako je to pri parlamentných voľbách. V regionálnych voľbách by malo platiť, že za poslancov kandidujú osobnosti z regiónu. Predpokladá sa teda, že voliči volia tých, ktorých poznajú, či už osobne, sprostredkovane, alebo na základe ich doterajšej práce, ktorú v regióne v rôznych sférach odviedli. Tiež by si mal volič všímať, či sú sľuby, ktoré kandidáti dávajú, reálne splniteľné,“ hovorí Madlenák.
4.11. to bude prvýkrát, čo budeme voliť našich zástupcov len v jednom kole. Vláda o tom rozhodla vo februári. Znamená to, že v jeden deň si zvolíme nielen predsedu banskobystrického kraja, ale aj poslancov. Každé mesto, resp. volebný obvod, má svojich zástupcov, napr. Zvolen zastupujú piati poslanci, voliť budeme aktuálne z 38 kandidátov. Títo ľudia potom v regionálnom zastupiteľstve obhajujú nielen záujmy mesta, ale rozhodujú o veciach celého kraja, o tom, čo spája všetkých obyvateľov Banskobystrického kraja – teda cesty, spomínané zariadenia, celkový rozvoj.
V deň volieb – na čo si dať pozor
V deň volieb budú volebné miestnosti otvorené od 7.00 do 22.00. Mesto Zvolen má 40 okrskov, každá domácnosť dostala do schránky oznámenie o mieste a čase konania volieb, teda o tom, ku ktorému okrsku patrí. Ak ste oznámenie nedostali, informujte sa na miestnom úrade, ktorý okrsok je ten váš. Voliť budete krúžkovaním jedného kandidáta na predsedu a piatich kandidátov na poslanca.
Nakoľko kandidáti majú možnosť odvolať svoju kandidatúru aj 48 hodín pred konaním volieb, v hlasovacích lístkoch môžete nájsť aj mená tých, ktorí nakoniec nekandidujú, na to si rozhodne treba dať pozor a tieto mená nekrúžkovať, aby vaše hlasy neboli neplatné. Nakoniec je volič pred odchodom z volebnej miestnosti povinný odložiť nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur.
Kvôli akýmkoľvek otázkam v čase konania volieb sa obráťte na Mestský úrad mesta Zvolen, tel. č. 045/ 5303 205.
Autor: EJ