DETVA. Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní sú oddnes na Reprezentatívnom
zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Kríže vyrábajú tamojší majstri ručne z dreva, najmä dubového, ktoré bolo kedysi na Podpoľaní aj základom ľudového staviteľstva. Zdobené sú vruborezom, dekor býva často farebne kolorovaný.
Národná kultúrna pamiatka
Známe sú ako detvianske vyrezávané kríže. Pod týmto názvom sa uvádzajú aj v odbornej literatúre. Kríže na detvianskom cintoríne v Detve a tri prícestné sú evidované aj medzi národnými kultúrnymi pamiatkami Slovenska.

„Prícestné vyrezávané kríže sú dnes bohato zastúpené aj v Hriňovej a v okolitých obciach Látky, Detvianska Huta, Korytárky, Kriváň, Podkriváň, ojedinele aj v Dúbravách či Vígľašskej Hute – Kalinke,“ povedala pred časom pre MY detvianska etnologička Anna Ostrihoňová, ktorá iniciovala zápis už v roku 2009.
Už len torzá podobných krížov sa zachovali na cintoríne v Klokoči a Michalkovej.
Počet krížov na Podpoľaní odhadujú na 150, ich presný počet mapujú. Po roku 1989 sa kríže z Podpoľania dostali aj na iné miesta Slovenska i v zahraničí.
Aj fujara, majolika či kone
Do zoznamu sa dnes okrem detvianskych krížov dostalo aj drotárstvo, fujara trombita, modranská majolika a chov plemena koní lipican v Topoľčiankach.
Dnešný slávnostný zápis v Divadle SĽUK-u v Bratislave zorganizovalo Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru.
„Každý z nových prvkov zapísaných do zoznamu musel preukázať osobitnú kultúrnu hodnotu, nepretržitú hodnotovú kontinuitu a musí byť odovzdávaný z generácie na generáciu,“ povedal na ceremónii minister kultúry Marek Maďarič.
Zápis podľa neho zároveň oceňuje prácu spoločenstiev a jednotlivcov, ktorí naše nehmotné kultúrne dedičstvo chránia a rozvíjajú.
Drotárstvo navrhol na zápis ÚĽUV, fujaru trombitu členovia Folklórnej skupiny Javorník z obce Lúky, modranskú majoliku nominovalo občianske združenie Slovenská ľudová majolika a Bratislavský samosprávny kraj, drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní samosprávy Detvy a Hriňovej v spolupráci s Národopisnou spoločnosťou Slovenska a chov plemena koní lipican Národný žrebčín Topoľčianky.
Výrobu keramiky prišla prezentovať Mária Pavlovičová, ktorá v spolupráci so Slovenskou ľudovou majolikou pripravila ukážku celého výrobného procesu od prvého výpalu až po hotový produkt.
Tradíciu výroby drevených vyrezávaných krížov reprezentovali výrobcovia z Detvy Jozef Krnáč, ktorý so sebou doniesol jeden zo svojich rozpracovaných krížov, a Milan Malček, výrobca miniatúr drevených vyrezávaných krížov. Z Hriňovej prišiel Jozef Ďurica, ktorý ukázal hotový náhrobný drevený kríž, ktorý vyrobil ešte jeho otec.