ZVOLEN. Študentov Technickej univerzity vo Zvolene víta v novom akademickom roku vynovené prostredie školy s parkom a fontánou. Dielo je výsledkom projektu Biotechnické inovácie, primárne určenom na využitie dažďovej vody.
Projekt za takmer 1,19 milióna eur financovala univerzita z nórskych fondov, štátneho rozpočtu a z financií partnerov projektu (85 percent nákladov) a viac ako 560-tisíc eur z vlastných zdrojov. Do projektu sa zapojila spolu so zvolenskou samosprávou a realizovala ho s partnermi Blue Alternative Nadácia a Norwegian Forest and Landscape Institute.

Fontána či dažďové záhrady
V rámci projektu vytvorili šesť dažďových záhrad; dve pri aule, jednu pri budove Fakulty environmentálnej a výrobnej techniky a tri pri Vysokoškolskom lesníckom podniku na Študentskej ulici.
„Vzniklo tiež 14 podzemných zásobníkov, ich celková kapacita dosahuje 72 kubíkov, dva bioklimatické rezervoáre, fontána s kaskádami, vodná stena a päť vsakovacích blokov,“ vyratúva hovorkyňa univerzity Mariana Krivošíková.
Pred aulou je fontána trojuholníkového tvaru s dnom z kamennej dlažby. Má trinásť trysiek, niektoré striekajú do výšky 3 - 4 metrov. Osadili tam aj päť podzemných zásobníkov na dažďovú vodu, ktoré budú poskytovať závlahu pre polievanie okolitého trávnika a okrasných drevín na ploche približne 1000 metrov štvorcových.
„Pozdĺž chodníka k Študentskému domovu na Barinách vznikla vodná stena dlhá 30 metrov. Pozostáva z desiatich trysiek striekajúcich vodu do výšky 1,4 metra, z uzavretého okruhu na zber vody, z filtrácie a čerpania vody a dočerpávania vody zo studne,“ vysvetľuje Krivošíková.

Je tu tiež otvorený bioklimatický rezervoár s výmerou vodnej plochy 64 metrov štvorcových, s osvetlením, s izolovaným dnom, studňou pre dopĺňanie vody do rezervoáru čerpadlami v čase sucha, obvodovým štrkovým chodníkom a lavičkami.
Ďalších šesť podzemných zásobníkov na zachytávanie dažďovej vody zo strechy bude slúžiť na splachovanie WC a pre potreby študentskej práčovne. Vodou zo studne splachujú osem WC na prízemí Študentského domova na Barinách blízko univerzity.
Dažďová voda na praktické účely
Projekt má demonštrovať medzinárodné inovácie pre adaptáciu na klimatické zmeny. „Aj vo Zvolene a okolí možno pozorovať klimatické zmeny. Prejavujú sa nestabilným počasím, striedaním obdobia sucha s obdobím prudkých prívalových dažďov. V letných mesiacoch sa centrum mesta prehrieva, vzniká väčší počet prašných parciel a kumuluje sa väčší počet alergénov vo vzduchu,“ pripomína Krivošíková.

„Keďže vo Zvolene je veľký počet škôl, mladí ľudia vďaka projektu skôr pochopia moderné trendy na rozšírenie zelených opatrení,“ mieni.
Konkrétne aktivity majú priblížiť, ako sa dá zadržať a využiť dažďová voda pre praktické účely. Projekt bude mať zároveň pozitívny dopad na spotrebu pitnej vody na univerzite, pretože okrem splachovania časti WC bude dažďová voda slúžiť aj na polievanie zelene, umývanie podláh či na pranie.
Univerzita zároveň očakáva nižšie poplatky aj za odvedenie dažďovej vody z povrchového odtoku do verejnej kanalizácie.
Ešte v novembri 2015 vysadila univerzita 210 nových stromov v priľahlom parku Adolfa Priesola, v okolí hlavnej budovy školy a pri vodnom kanáli. Ďalších 610 stromov vysadilo v rámci projektu mesto.