ZVOLEN. V posledných týždňoch sa už dvakrát stratili hubári. V oboch prípadoch sa síce šťastne dostali domov, no medzitým poriadne zamestnali záchranné zložky.
Stratení v lese
Trinásteho septembra mali výjazd jednotky hasičských staníc vo Zvolene v Detve. „Po 14. hodine sme asistovali polícii pri hľadaní strateného hubára v lese v lokalite Látky – Polianky,“ povedal Ján Tuček z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene.
Policajtom a hasičom pomáhali aj dobrovoľníci a členovia horskej služby. Hasiči využili dve štvorkolky, pri zásahu asistoval tiež vrtuľník Leteckého útvaru ministerstva vnútra.
Po celý čas hľadania boli policajti v mobilnom spojení s hľadaným človekom. Nakoniec ho našli.
Už o dva dni pomáhali hasiči hľadať dvojicu stratených hubárov v lese v lokalite Hriňová, v časti Kľuka (Zadná Poľana). V lese ich zastihol večer a v teréne sa po ôsmej hodine už nevedeli zorientovať.
Muža a ženu v strednom veku nakoniec záchranné zložky našli.
„Boli bez zranenia, mierne dehydrovaní, nachádzali sa asi štyri kilometre od miesta, kde sa začalo s hľadaním,“ dodal Tuček.
Hasiči ich štvorkolkami vyviezli z lesa von.
Dajte o sebe vedieť
Aj to bol dôvod, prečo polícia v predchádzajúcich dňoch vydala pár dobrých rád pre hubárov. Na čo by sme predtým, ako sa do lesa vyberieme, nemali zabudnúť?
„Dbajme na to, aby sme so sebou mali plne nabitý mobilný telefón,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková.
V prípade, že radšej hubárčite sami, je dobré ak vaši príbuzní či známi vedia, kde približne sa budete nachádzať. V takomto prípade je dobré oznámiť aj čas vášho návratu.
Jedlo a pitie
Do lesa si musíme zvoliť vhodné oblečenie či obuv, netreba zabúdať ani na tekutiny a aspoň malé občerstvenie. Hubári väčšinou v lese strávia niekoľko hodín a prejdú aj viac ako desať kilometrov, pričom, samozrejme, aj spotrebujú množstvo energie.
„Toto všetko môže byť užitočné práve v prípade, že sa pri vášnivom zberaní hríbov stratíme v priestore a nebudeme vedieť nájsť cestu späť,“ dodáva policajná hovorkyňa.
Pri hľadaní je vzácna každá minúta
Keď sa ocitnete na neznámom mieste, dôležité je zachovať pokoj. Pokiaľ však vôbec netušíte, kde ste sa zatúlali, je na mieste zavolať políciu a záchranné zložky. Po oznámení na políciu sa už nepremiestňujte – zostaňte na jednom mieste. Keď sa blíži večer, je vzácna každá minúta.
„V takýchto prípadoch je skutočne dobré začať s hľadaním čo najskôr, kým nepadne tma, ktorá sťažuje pátranie,“ vysvetľuje Kováčiková.
Príbuzní, oblečenie a lieky
V prípade, že sa včas nevrátite domov, mali by vedieť správne reagovať aj vaši príbuzní. Pokiaľ by začali mať o vás akékoľvek obavy, mali by zalarmovať políciu.
Hubári zvyčajne preferujú oblečenie, ktoré splýva s lesom, a to nie je dobré riešenie. Polícia odporúča oblečenie s reflexnými prvkami.
„Starší hubári by mali mať so sebou aspoň jednu dávku predpísaných liekov, inak sa môže pátranie zdramatizovať,“ dodáva hovorkyňa.