ZVOLEN. Neprehliadnuteľnú nárožnú budovu s verejným cestným podjazdom na Sokolskej ulici vo Zvolene považujú odborníci za výnimočné architektonické dielo.
Dnes v nej sídlia ústavy Národného lesníckeho centra, ktoré plánuje komplexnú rekonštrukciu budovy, na čo sa pokúša získať financie z eurofondov z výzvy zameranej na zníženie energetickej náročnosti verejných budov.
Suma potrebná na zateplenie budovy, vynovenie fasády, prispôsobenie systému vykurovania potrebám energetickej úspornosti a ďalšie súvisiace práce predstavuje dva milióny eur. Lesníci žiadajú dotáciu v celej výške, ostatné vzniknuté náklady bude znášať organizácia z vlastných zdrojov.
„V prípade úspechu sa vynoví zaujímavé architektonické dielo a pomôže sa aj revitalizácii tejto časti mesta,“ povedala hovorkyňa lesníckeho centra Veronika Lehotská.
Uznávaný Emil Belluš
Budova sa dostala do zoznamu významných lesníckych miest, ktoré vyhlasuje štátny podnik Lesy SR. Tieto miesta sú najmä prírodnými, stavebnými, technickými a umeleckými pamiatkami alebo pamätníkmi spojenými s lesníckou históriou.

Navrhol ju architekt Emil Belluš, jeden z najuznávanejších slovenských architektov 20. storočia, ktorého spolu s kolegami Jurkovičom a Weinwurmom považujú za slovenskú architektonickú avantgardu.
Je po ňom pomenovaná aula Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, pričom celá budova fakulty je jeho dielom.
Jedinečný archív
Budova vo Zvolene vyplnila nezastavaný priestor za malou železničnou stanicou. „Spočiatku mala slúžiť ako sídlo okresného úradu, ktorý sa v roku 1923 presťahoval z Banskej Bystrice do Zvolena. Napriek tomu osud chcel, aby bola od začiatku spojená s lesníctvom,“ ozrejmila Lehotská.
Zvolen sa podľa nej dlhodobo a intenzívne snažil o umiestnenie lesného riaditeľstva a zemskej taxácie na svoje územie.
„Stalo sa tak v roku 1942, keď sa do novej budovy na Sokolskej ulici presťahovalo Riaditeľstvo štátnych lesov zo Žarnovice. K nemu sa o dva roky pridalo aj Ústredné riaditeľstvo štátnych lesov a majetkov Slovenskej krajiny,“ doplnila.
V roku 1976 ju rozšírili o prístavbu – Ústav hospodárskej správy lesov, dielo architekta Dědečka. Dnes sa tu nachádza jedinečný archív lesných hospodárskych plánov a s nimi súvisiacich dokumentov a lesníckych máp.
V mestách je unikátov málo
Národné lesnícke centrum vzniklo v roku 2006 zlúčením bývalého Lesníckeho výskumného ústavu, Lesoprojektu a Ústavu pre výchovu a vzdelávanie pracovníkov lesného a vodného hospodárstva.
Ďalšie pracoviská výskumnej inštitúcie sa nachádzajú aj v budove na Ulici T. G. Masaryka blízko autobusovej stanice.
„Významných lesníckych miest, ktoré sa nachádzajú priamo v mestách, je málo. Bývajú väčšinou v prírode, v lese.
Vo Zvolene a zároveň v centre je však ešte jedno ďalšie, je to Lesnícke a drevárske múzeum,“ dodala Lehotská.