Ako si sa dostala k plutvovému plávaniu?
K plutvovému plávaniu ma priviedol môj bratranec, ktorý už plával. Je o rok starší odo mňa a keďže sme bývali stále spolu, tak ma nahovoril. Odvtedy sa tomu venujem. Je to už desať rokov.
Čo ťa pri tomto športe udržalo celé tie roky?
Keďže som znamenie vodnár, voda je môj živel. Preteky, tréneri, celá partia, tí všetci za to môžu.
Na mňa plutvové plávanie pôsobí, že je to inšpirácia zvieracou ríšou. Ako to vzniklo podľa teba?
Môže to byť prepojenie na zvieraciu ríšu, lebo všetky kluby majú v logách ryby, teda okrem C- Karety, čo je korytnačka. Plutvové plávanie ako disciplína sa vyvinulo najmä z potápania.
Je plutvové plávanie náročný šport, keď ho porovnáš napr. s klasickým plávaním?
Ja som s plutvovým začínala, takže pre mňa je určite jednoduchšie. Plutvové plávanie je vo všeobecnosti väčší „zaberák“ na nohy. Vo Zvolene sme napr. trénovali hlavne nohy, teraz na škole v Trenčíne „makáme“ aj na rukách.
Teraz pôsobíš v Trenčíne, kde študuješ plávanie.
Áno, na športovom gymnáziu sa venujem plávaniu. Mám jedenásť tréningov za týždeň, z toho prípravu vo vode, aj na suchu, teda v posilňovni.
V poslednom období si zaznamenala viaceré úspechy. Stala si sa majsterkou Európy na 200 metrov, vicemajsterkou na 400 m, vytvorila si slovenský rekord. Ako to robíš, že sa ti tak darí?
Určite je to vďaka športovému gymnáziu, kde mám úžasné podmienky. Učitelia rešpektujú, že máme toho veľa a podporujú nás. Trénuje ma Jozef Pšenka s manželkou Ľubicou Pšenkovou, bez ktorých by som nebola tam, kde som.
Pochádzaš zo zvolenského klubu Kareta. Máš s ním ešte nejaké väzby?
Nemám s nimi už žiadne väzby, odkedy pôsobím v Trenčíne. Prestúpila som do klubu Barakuda Šaľa.
Zvolen je špecifický v tom, že máme tri kluby plutvového plávania napriek tomu, že podmienky pre plávanie nie sú ideálne. Čím to je, že práve vo Zvolene sa plutvovému plávaniu tak darí?
Venuje sa mu množstvo detí, čo sa nezdá, lebo je to menej populárny šport. Ale tri kluby na Zvolen sú naozaj dosť, pretože chýba dobrá plaváreň, do malej 25-ky sa deti už nezmestia.
Je plutvové plávanie finančne náročný šport?
Nezdá sa to, ale plavky, plutvy, „šnorchel“, okuliare aj účasť na súťažiach sú pomerne drahé.
Majú plutvoví plavci nejaké zdravotné problémy?
Všetci si myslia, že plávanie pomáha na chrbticu, že je to rekreácia, ale to platí len o rekreačnom plávaní. Profesionálne plávanie, aj plutvové, aj klasické je v skutočnosti náročné na chrbticu a je množstvo športovcov, ktorí práve kvôli tomu končia.
Je nejaký vekový strop, dokedy sa môžeš tomuto športu venovať?
Nie, dokedy človek vládze. Teraz som v kategórii seniori, takže tu je strop len dolných 18 rokov. Existujú aj súťaže Masters, kde plávajú seniori.
Ktorý okamih zo súťaží vo svojom živote považuješ za kľúčový?
Určite tento rok na majstrovstvách Európy. Plávala som 200 metrov a celých 175 metrov bola predo mnou Ruska. Ani som nedúfala, že budem prvá. Stále som ju periférne videla pred sebou, ale zrazu zmizla. Nevedela som, či je tak veľmi predo mnou, že ju nevidím alebo je za mnou. Zrazu som sa dotkla dosky a všetci začali kričať. Pochopila som, že to konečne vyšlo.
Nemáš pocit, že pri plutvovom plávaní je človek vlastne celkom izolovaný?
Je to trochu izolovaný šport. Kým je človek pod vodou, nič nepočuje, ani povzbudzovanie. Až keď sa vynorí.
Aké sú tvoje najbližšie plány?
Budúci týždeň odchádzam do Talianska na sústredenie (pozn. redakcie: 28. 8. – 1. 9.) a koncom septembra mám finále Svetového pohára v Turecku, čím tento rok aj uzavriem.
Autor: ej