V projekte Obnovme si svoj dom z dielne Ministerstva kultúry a Ministerstva práce, soc. vecí a rodiny Zvolen participuje od roku 2013. Cieľom projektu je využiť na obnovu kultúrneho dedičstva nezamestnaných ľudí. „Tento rok sú zamestnanci z radov nezamestnaných na hrade rekordných 5 mesiacov,“ vysvetľuje vedúci výskumu a koordinátor prác na Pustom hrade Ján Beljak. „Celkovo 20 zamestnancov sa venuje prácam na archeologickom výskume, stavebno-konzervačným prácam či pomáha pri čistení a údržbe hradného areálu a oprave turistických chodníkov.“ 43-ročný Peter Martinka je už na hrade piaty rok. Vracia sa, lebo ho práca baví. „Je to zaujímavé, učím sa, ako ľudia na hrade žili, kedy a komu patril, a že to bolo celkom iné, ako dnes. Okrem toho je tu pekný výhľad,“ hovorí Martinka s úsmevom, hoci zdôrazňuje, že fyzická kondícia je k tejto práci potrebná. Práca na hrade nie je jednoduchá, cez leto je horúco, inokedy aj dva týždne prší, sú búrky a na hrade sa nie je kde schovať.„Napriek tomu sme urobili už kus roboty,“ dodáva Martinka. Keď sa ho pýtame na nejaký významný nález, hovorí o prácach na cisterne či nálezoch mincí. O tri roky mladší Ivan je nadšenec histórie. Síce ju nikdy neštudoval, ale na hrady chodí od malička. Na tejto práci sa mu páči rôznorodosť, spolu s ním robia na výskume mladí, starí, študenti... „Každý je rovnako dôležitý,“ dodáva.
Ján Beljak hodnotí prácu nezamestnaných rovnako pozitívne. „Máme zdravé jadro chlapov, ktorí sem chodia každý rok. Sú naučení, ako majú robiť, sú zodpovední a tí, čo prichádzajú noví, sa od nich môžu učiť.“ Nezamestnaní sa na päť mesiacov stávajú zamestnancami mesta, prejdú školením, majú pracovnú zmluvu. Ich mzdu refunduje úrad práce.
Projekt Obnovme si svoj dom bude pravdepodobne trvať do roku 2020. Ján Beljak chce dovtedy stihnúť väčšinu prác na Dolnom a Hornom hrade. „Rutinná údržba, ktorá je už menej náročná, bude pokračovať samozrejme aj potom,“ dodáva.
Na hrade počas leta pracujú okrem nezamestnaných brigádnici, študenti z Katedry archeológie v Nitre a študenti iných škôl v krajinách V4, ktorí vykonávajú svoju prax v rámci medzinárodnej letnej školy archeológie. „Spolupráca medzi generáciami, ale aj sociálnymi skupinami je veľmi dobrá a to je základ. Môžeme mať aj veľa peňazí, ale ak nebude atmosféra na pracovisku dobrá, nedokážeme zďaleka toľko urobiť.“
Výsledky sezónnych prác a výskumu uvidia návštevníci na vlastné oči počas 25. národného výstupu na Pustý hrad, ktorý sa uskutoční už 2. septembra. „Napríklad nečakaný nález pece pri západnej hradbe veže Dolného hradu, niekoľko mincí s razbou Ondreja II., Štefana V., Ondreja III., Rudolfa II., sklenená fľaštička z vrcholného stredoveku, strieborné a bronzové ozdobné predmety či časť bronzovej sekerky z pravekého obdobia, najstaršia stredoveká keramika objavená na Pustom hrade vôbec (10. - 11. storočie), to všetko sú nálezy tohtoročného výskumu, ktoré návštevníci uvidia počas výstupu.
Autor: ej