DETVA. Na Kalvárii v Detve osadili tri ďalšie detvianske vyrezávané kríže. Drevené náhrobné kríže sú z dielne zosnulého majstra Štefana Melicha.
Niekoľko rokov boli uložené v dome smútku, kde čakali na osadenie. Mesto totiž prevzalo správu cintorína len od januára 2016. „Kríže sme ošetrili a teraz osadili,“ hovorí Peter Gonda, ktorý je poverený správou cintorína.
Expozíciu jedinečných krížov, ktoré sú ľudovým umením regiónu, zriadili v bezprostrednej blízkosti detvianskeho cintorína v roku 2000. Zozbierali do nej ešte životaschopné náhrobné kríže, ktoré sa našli na cintoríne v prvej polovici 20. storočia.
V expozícii je aktuálne 31 krížov. Ktoré sú najstaršie, sa nevie. „Ich datovanie nepoznáme. Samozrejme, vedeckými laboratórnymi metódami by sa dalo zistiť, ale na to mesto nemá nateraz položku v rozpočte,“ podotýka hovorkyňa mesta Zuzana Juhaniaková.
Na Kalvárii sú prevažne diela už nežijúcich legiend detvianskeho umenia, niektoré sú od neznámych výrobcov.
Náhrobné a prícestné kríže
Kým prícestné kríže dosahovali impozantnú 4- až 6-metrovú výšku, náhrobné sú menšie, s výškou 1 – 2,5 metra.
Prícestné sa stavali pozdĺž ciest, na rázcestiach, na krížnych cestách na odohnanie zlých síl. „Označovali aj prirodzené hranice chotárov, pozemky bohatých gazdov, domy notára, richtára či rôznych tragédií,“ ozrejmuje Anna Ostrihoňová, ktorá iniciovala obnovu detvianskych krížov a zriadenie expozície.
„Náhrobné sa používali na označenie miesta hrobu aj s vypísaným menom zosnulého. Najstaršie označenie hrobu takýmto krížom je známe v Uhorsku zo 16. storočia,“ vysvetľuje Ostrihoňová.
Návraty k tradícii
Ľudia sa podľa Ostrihoňovej začínajú vracať k detvianskej tradícii a na tamojšom cintoríne sa popri kamenných pomníkoch objavujú znova aj drevené kríže.
Výrazne pretrváva podľa Ostrihoňovej aj výroba prícestných krížov a objavuje sa aj fenomén takzvaných bytových krížov.
„Sú to malé kópie detvianskych vyrezávaných krížov určené do interiéru ako domáce oltáriky, objavujú sa aj na miestach nešťastia na cestách,“ dodáva.
Striešky s čipkovým vzorom
Detvianske kríže sa dostali sa aj na zoznam kultúrnych pamiatok Slovenska.
Sú špecifické svojím zdobením s vyrezávanými ornamentmi a ich kolorovaním. Na cintoríne v Detve sa striedajú jednoduchšie podoby krížov, ktoré sú jednofarebné a jednoducho zdobené, s krížami bohatšie zdobenými hlbokým vruborezom a farebnými ornamentmi.
„Geometrické a rastlinné ornamenty a kresťanská symbolika zdobia prednú, ale aj bočné steny kríža,“ objasňuje Ostrihoňová.
„Z ornamentov sa najčastejšie vyskytuje trojlístok, kvietok, lístky, vinič so strapcami hrozna, srdce, svietnik, rozeta s kruhom, voluta, slimák, prstenec, vlnovka, Sviatosť oltárna,“ vyratúva.
Na náhrobných krížoch je súčasťou aj nápis s menom zosnulého a rokom jeho narodenia a úmrtia. Základná farba kríža je tmavá, ornamenty sú biele, žlté, zelené, červené, belasé.
Kríž je zvyčajne ukončený a chránený plechovou strieškou, ktorej okraj má podobu čipkového vzoru. V minulosti boli striešky krížov drevené, prípadne boli bez striešok.