ZEMIANSKY VRBOVOK. Lokalitu Matušovská, ktorá leží asi 400 metrov od stredu hontianskej obce Zemiansky Vrbovok, zdobí umelecká kompozícia Na pavučinách času, dielo maliara a sochára Fera Guldana.
Označuje miesto, kde pred 80 rokmi objavili poklad, ktorý sa dostal do povedomia ako Poklad byzantského kupca.
Dvanásť storočí ukrytý
Až historické skúmanie nájdených mincí numizmatikom Pavlem Radoměrským potvrdilo, že ide o jeden z najvýznamnejších archeologických nálezov na území Slovenska. Jeho hodnota je dnes nevyčísliteľná. Ojedinelý nález v Karpatskej kotline z obdobia začiatku stredoveku dokumentuje dôležité obchodné kontakty nášho územia s Byzantskou ríšou.

Podľa svedectiev zo Zemianskeho Vrbovka bol poklad ukrytý dvanásť storočí v kamennej hrobli. Za jeho nálezcu sa považuje Ján Štimel a jeho rodina, ktorý nález poctivo odovzdal a od slovenského štátu dostal nálezné v hodnote 911,50 slovenských korún ako dve tretiny hodnoty nájdeného striebra.
Názory, ako sa poklad na územie Slovenska dostal, sa rôznia. Niektorí historici spájajú poklad so Slovanmi obývajúcimi povodie Ipľa a Hrona, no zhodujú sa v názore, že išlo o majetok byzantského kovotepca, ktorého pri ceste čosi vyrušilo. Presné datovanie nálezu umožnili mince razené za panovania byzantských cisárov Konstansa II. A jeho syna Konštantína IV.
Odhalili aj umelecký reliéf

Doposiaľ bolo miesto nálezu popularizované vo filmovom rozprávaní Pavla Dvořáka Stopy dávnej minulosti. Pri príležitosti 80. výročia objavu pripravili v Zemianskom Vrbovku Deň byzantského kupca, počas ktorého slávnostne odhalili Guldanovu kompozíciu.
V lokalite osadili aj informačno-propagačnú tabuľu, ktorá návštevníkom poskytuje základné informácie v slovenčine a angličtine.
Na budove obecného úradu pribudol Guldanov umelecký reliéf s textom básne, ktorú k tejto príležitosti venoval Zemianskemu Vrbovku Ľubomír Feldek. Báseň zhudobnila jeho dcéra Katarína Feldeková a zaznela premiérovo v rámci sprievodného kultúrneho programu najskôr v podaní jej autora a potom jeho dcéry.
Vytvorili nový poklad
„Som rád, že sa našla skupina nadšencov, ktorí sa rozhodli vzácny archeologický nález z našej obce spopularizovať,“ povedal starosta Jozef Hollý. „Nielenže tak splatíme istý spoločenský dlh, ale zároveň poukážeme na to, že na Slovensku stále máme mnoho neobjavených miest, ktoré je potrebné priblížiť a na mape krajiny tak vytvárať lokality hodné ochrany, poznania i úcty,“ dodal.
Na podujatí vytvorili obyvatelia a návštevníci nový Zemiansko-vrbovský poklad, a to do skrinky zo slivkového dreva, ktorú zaplnili mincami. Zmajstroval ju samotný starosta.
V malej obci s 94 obyvateľmi to bola veľká udalosť, manažérka podujatia Jana Horečná Budinská povedala, že naposledy tam väčšou akciou boli dožinky niekedy v polovici osemdesiatych rokov.