ZVOLEN. Archeologický výskum pod záštitou Archeologického ústavu SAV v Nitre sa v polovici júla presunul z Dolného na Horný Pustý hrad.
„Na Dolnom hrade sme dokončili výskum v piatich archeologických sondách, ktoré priniesli zaujímavý nález pece z obdobia vrcholného stredoveku, ale aj hmotné nálezy z tohto obdobia,“ prezradil vedúci archeologického výskumu Ján Beljak.
Sú to keramické fragmenty z mladšej a neskorej doby bronzovej a kolekcia plasticky zdobených črepov z neskorej doby kamennej.
Výskum preukázal, že osídlenie v dobe bronzovej zasahovalo aj na lúku pod severnou líniou opevnenia Dolného hradu.
„Tiež sme komplexne zrekonštruovali severnú hradbu Dolného hradu s bránkou pre peších, ktorou návštevník vstupuje do hradného areálu. Terén v jej okolí bol upravený a zrekonštruovali sme aj turistický chodník v tomto priestore,“ povedal Beljak.
Šesť archeologických sond
Na Hornom hrade opravujú severnú časť hradného paláca s unikátnymi omietkami z obdobia poslednej štvrtiny 13. storočia, ktoré budú zreštaurované.
„Zároveň na Hornom hrade realizujeme šesť archeologických sond,“ upresnil. Prvá sonda sa nachádza na východnej línii opevnenia v blízkosti veže komitátneho hradu.
„Táto sonda už teraz priniesla bohatý súbor nálezov z obdobia vrcholného stredoveku, a to aj keramiku zo záveru 12. a začiatku 13. storočia, ktorú sme mali doteraz na Pustom hrade doloženú iba veľmi sporadicky,“ vyzdvihol.
Falošné mince
Na nálezy sú podľa Beljaka mimoriadne bohaté dve sondy umiestnené na plošine pred vežou vo východnej línii opevnenia Horného hradu a v priekope pred ňou. „Overovali sme nimi trasu prístupovej komunikácie do tzv. Dončovho hradu a zároveň aj spôsob ukončenia prvej priečnej hradby, ktorá znásobovala jeho obranyschopnosť. Na nálezy sú najbohatšie.“
Doteraz v nich objavili už štyri mince. Falzifikát z konca 13. storočia, uhorskú napodobeninu viedenského fenigu Přemysla Otakara II. (1251 – 1276) a dva denáre uhorského kráľa Ondreja III. (1290 – 1301).
„Tieto mince sú nám nápomocné pri datovaní nálezových situácií a výstavby hradných objektov v druhej polovici 13. a na začiatku 14. storočia,“ objasnil Beljak.
Čepeľ bronzovej sekerky

„Z rovnakej kultúrnej vrstvy pochádza aj viac ako 20 hrotov šípov, ozdobné kovania zo šiat a kníh, železné nože, keramické fragmenty, zvieracie kosti a veľmi cenná, takmer kompletne zachovaná sklená fľaštička,“ povedal Beljak.
Archeologický výskum priniesol i nález čepele bronzovej sekerky z doby bronzovej, ktorú tu v stredoveku pravdepodobne druhotne spracovali.
K výnimočným nálezom radí Beljak aj olovené závažia na váhy. V sekundárnej polohe tiež našli najstaršiu stredovekú keramiku z Pustého hradu, ktorá pochádza z 10. – 11. storočia.
Doteraz najstaršia minca
„Štvrtá archeologická sonda sa realizuje na kontakte prvej priečnej hradby a západnej línie opevnenia Horného hradu,“ upresnil. V jej severnej časti archeológovia objavili hlinenú podlahu stredovekého hospodárskeho objektu.
„Zvyšky po stredovekej stavbe sme našli aj v sonde na dolnej terase predhradia tzv. Dončovho hradu,“ doplnil Beljak.
Zaujímavý je podľa neho predovšetkým nález architektonického článku s vytesaným krížom, ktorý tu bol sekundárne využitý pri výstavbe ďalšieho hospodárskeho objektu. V šiestej sonde archeológovia objavili nálezy z mladšej a neskorej doby bronzovej.
Ďalšie štyri mince objavili pri preosievaní zeminy na tzv. Dončovom hrade. Razba kráľa Ondreja II. (1205 – 1235) je najstaršou mincou objavenou na Pustom hrade vôbec. Ďalšou bol falzifikát viedenského fenigu, denár Štefana V. a najmladšou poldenár Rudolfa II. z roku 1585.
Desiatky študentov
Na projekte archeologického výskumu, obnovy Pustého hradu a medzinárodnej letnej školy archeológie pod záštitou Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa tento rok zúčastnilo už niekoľko desiatok študentov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska. Participovali aj na výskume neďalekého hradu Peťuša.
Projekt letnej školy a archeologického výskumu podporil Medzinárodný vyšehradský fond a poslanecká dotácia Banskobystrického samosprávneho kraja. Hlavným donátorom výskumu a obnovy Pustého hradu je už viac ako štvrťstoročie mesto Zvolen.
Workshopy a výskum na hrade Peťuša sú podobne ako obnova Pustého hradu dotované aj grantom Obnovme si svoj dom ministerstva kultúry. V rámci národného projektu „Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“ sa od júna do prác na Pustom hrade zapojilo 20 pracovníkov.
Návštevníkom je Pustý hrad sprístupnený neobmedzene aj v čase archeologického výskumu. Prácu archeológov tak môžu vidieť na vlastné oči. Pre priaznivcov histórie a turistiky je každý rok organizovaný spoločný výstup na Pustý hrad, tento rok je naplánovaný na 2. septembra.