ZVOLEN. Nový moderný interiér, klimatizácia, wifi, piktogramy v Braillovom písme.
Železničná spoločnosť Slovensko repasuje vyradené vozne a vracia ich späť na trať. Jeden sa dnes vydal na prvú testovaciu jazdu zo Zvolena do Banskej Bystrice.
Súčasťou interiéru je tiež bezbariérová toaleta s uzavretým odpadovým systémom, ktorý nahradil prepadový. Jeden z nástupných priestorov je nízkopodlažný s možnosťou bezbariérového nástupu imobilných cestujúcich na invalidnom vozíku.
Hovorca spoločnosti Tomáš Kováč povedal, že pracujú aj na zlepšovaní služieb na udržanie čistoty vlakov, pripomenul však, že úroveň čistoty závisí aj od cestujúcich.
„Čistenie vlakov má svoje špecifiká. Rýchliky aj osobné vlaky sa čistia raz za deň, spravidla v depe, nie je preto vždy možné udržať dokonalú čistotu celý deň. Často je to aj vizitka národa, ako vlaky vyzerajú,“ dodal.
Častejšie sa upratujú InterCity vlaky, vždy v cieľovej stanici.
Z dvoch starých jeden nový
„Je tu mnoho komfortných prvkov nielen pre cestujúcich, ale aj pre nás rušňovodičov. Pomáha mi napríklad kamerový systém, kde bezpečne vidím celé okolie súpravy,“ potešil sa Jozef Pribylina, rušňovodič pri dnešnej prvej jazde.
Nový vozeň vznikol spojením dvoch starých. Zo šestnástich vyradených tak v ŽOS Zvolen vyrobia do konca roku osem. Ako ich základ poslúžili pôvodné motorové vozne radu 810 a prívesné vozne radu 011, ktoré boli posledné v prevádzke.

Dvojdielna motorová jednotka, železničiarmi prezývaná Mravec, sa skladá z motorového a riadiaceho vozňa, ktoré sú navzájom pevne spojené. Jednotka je štvornápravová, ľahkej oceľovej konštrukcie s automatickým hydromechanickým prenosom výkonu a je modifikáciou MJ 813+913, ktorú cestujúci poznajú aj ako tzv. Bagetu.
Tri vozne v jednej súprave
Do jednej súpravy je možné spojiť tri motorové jednotky, ovládať ich stále bude iba jeden rušňovodič. „Moderné technológie uľahčia predovšetkým prácu zamestnancom. Vozne majú nový riadiaci systém s diaľkovým prenosom diagnostických údajov, nový informačný a komunikačný systém, vonkajší a vnútorný kamerový systém, nový systém merania spotreby nafty,“ okomentoval riaditeľ úseku prevádzky Michal Vereš.
Na vnútorných optických paneloch umožňuje systém vysielať doplňujúce podrobné alebo mimoriadne informácie o priebehu cesty a multimediálny obsah.
Na linke Kraľovany - Trstená
Prestavba jedného vozidla vyjde na 1 milión 382-tisíc eur, za osem vozňov tak Železničná spoločnosť Slovensko zaplatí viac ako 11 miliónov. Zákazku financuje z vlastných zdrojov.
„Cena za modernizáciu zahŕňa najmä výmenu celého interiéru vozňov vrátane podlahy, obkladov, okien, batožinových políc, odpadkových košov, svietidiel, sedačiek pre cestujúcich, WC, nástupných a čelných dverí,“ vysvetlil Kováč.
Tiež je to vyhotovenie pevného spojenia riadiaceho vozňa s motorovým vozňom (zhotovenie motorovej jednotky) s prechodom medzi vozňami, dosadenie nového trakčného reťazca (motor, prevodovka....) a informačného systému, dosadenie klimatizácie do priestoru pre cestujúcich a finálny náter skrine.
Do decembra budú vozne postupne nasadzované do testovacej prevádzky v regióne Zvolena, , od platnosti nového grafikonu budú zabezpečovať kompletnú dopravu na linke Kraľovany - Trstená.