Na sedačku z Krupiny si sadne Angela Merkelová

Ich nábytok vyváža do sveta týždenne päťdesiat kamiónov.

Pred sedemnástimi rokmi postavili v Krupine závod, ktorý sa stal najväčším zamestnávateľom v okrese. LIND MOBLER SLOVAKIA dnes žije novú éru. Moderné sedačky a kreslá odtiaľto putujú do západnej a severnej Európy, ale aj do Austrálie, Japonska, na Nový Zéland a do arabských krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým sa tak ale stane, každý kus čalúneného nábytku absolvuje dlhú cestu. O tom, ako bude nábytok vyzerať, rozhodne samotný zákazník. „Môže si vybrať tvar, komfort sedenia aj samotný poťah, ktorý môže byť buď z látky alebo z kože, pričom všetky tieto kombinácie nám napovedajú o širokej miere variability u nás vyrobených sedacích súprav,“ vysvetľuje výrobný manažér Ľubomír Masaryk a zároveň dodáva: „Našou úlohou je naplniť očakávania zákazníka, splniť nároky na kvalitu, a to sa nám darí jedine vďaka tímu zamestnancov, ktorí dokážu úspešne spájať kreativitu s remeslom, čoho výsledkom je vysokokvalitný produkt.“ Z Krupiny odcestuje luxusný kus čalúneného nábytku kamiónom a skončí napríklad v televíznom diskusnom štúdiu, kde si naň sadne nemecká kancelárka Angela Merkelová. Áno, takáto bola jedna z posledných objednávok, ktorú spoločnosť dostala, sedačky a kreslá z Krupiny však využívajú aj na ďalších výnimočných miestach, napríklad na nemeckých veľvyslanectvách v Ghane, Sierra Leone alebo vo Washingtone.

SkryťVypnúť reklamu


Cesta čalúneného nábytku

S Martinou Belovou, personalistkou spoločnosti LIND MOBLER SLOVAKIA, prichádzame na oddelenie technickej prípravy výroby, kde sa začína celý proces výroby čalúneného nábytku a kde sa pripravuje výkresová dokumentácia. Z oddelenia technickej prípravy výroby prechádzame do samotnej výroby. Stojíme v uličke pod veľkými regálmi a pozeráme sa na rôznofarebné kože hovädzieho dobytka z Južnej Ameriky. Spracovali ich v Taliansku a v krupinskom sklade je ich momentálne cez 60-tisíc metrov štvorcových. S Máriom Beniačom, vedúcim oddelenia rezania kože sa pozeráme, ako koža prechádza skenovacím zariadením, pri ktorom stojí mladá žena a označuje chyby na koži. Vďaka tomuto systému dokážu využiť maximálnu možnú plochu každej usne a pri rezaní na báze vodného lúča vyprodukovať minimálny odpad, keďže ide o vzácny materiál.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne prechádzame na striháreň látky, kde sa pripravujú látkové poťahy v najrozmanitejších farbách od rôznych svetových dodávateľov. Vystrihnuté kusy kože a látky ďalej putujú ku krajčírkam, zatiaľ čo vo vedľajšej hale skladajú stolári kostry sedačiek, na ktoré sa aplikujú rôzne peny. Takto pripravené kostry sedačiek sa napokon s ušitými poťahmi dostanú k čalúnnikovi. Tu, vďaka jeho remeselnej zručnosti a precízne ušitému poťahu, vzniká sedacia súprava. Očalúnená sedacia súprava sa potom dostáva na oddelenie montáže, kde sa výrobok finalizuje a pred zabalením prechádza ešte dôkladnou výstupnou kontrolou.

Ako sa to začalo
Spoločnosť Lind založil v 60. rokoch 20. storočia ako rodinnú firmu dánsky podnikateľ Mogens Lind. Okrem jeho rodnej krajiny fungovali závody v Kanade, Južnej Amerike a od roku 2000 aj na Slovensku - v Krupine. Z rodinnej firmy sa stal úspešný nábytkársky reťazec, keď ale pán Lind zomrel, nenašiel sa jeho nástupca, ktorý by ju viedol. „Toto boli ťažké časy aj pre krupinský závod,“ vysvetľuje dnešná konateľka Mária Kolníková. Všetky zákazky vtedy presunuli do Krupiny, ale ani to nestačilo a na prelome rokov 2010 a 2011 zostali vo firme z vyše 600 zamestnancov len dve stovky. Deti Mogensa Linda sa napokon rozhodli podnik predať, a tak do neho vstúpil dnešný majiteľ, spoločnosť 3C Gruppe. Nemecký investor nekúpil spoločnosť náhodne, na Slovensku už pôsobil, pretože spolupracoval s výrobcami čalúneného nábytku na západnom Slovensku. „Naša materská firma 3C Gruppe je pre nás silný partner. Funguje od roku 1991 a s čalúneným nábytkom má bohaté skúsenosti. V centrále a v prevádzkach v strednej Európe dnes zamestnáva viac ako 1500 ľudí,“ hovorí Mária Kolníková.

SkryťVypnúť reklamu

Nábytok pre mestských ľudí
V LIND MOBLER SLOVAKIA dnes pracuje viac ako 600 zamestnancov. Nároky na sedacie súpravy sa oproti minulosti výrazne zvýšili, ceny však zostali pre konečných spotrebiteľov stále zaujímavé. Sedačky sú prioritne určené pre trh západnej a severnej Európy a na Slovensku sa bežne nepredávajú. Ľudia však na ne môžu naraziť vo veľkých nábytkárskych obchodoch, kde ich ale nájdu pod iným menom. Predávajú ich totiž tretie strany, ktoré si pre ne zvolili vlastné označenie. Sedacie súpravy z Krupiny využívajú v oficiálnych priestoroch úradov, ale aj v kaviarňach a priestranných obývačkách. „Náš nábytok má kreatívny dizajn a vyrábame ho pre moderných mestských ľudí. Taký je dnešný trend a my sa ho držíme,“ hovorí konateľka spoločnosti.

Potrebujú zamestnancov
Za výnimočnosťou nábytku z Krupiny stoja moderné technológie a ľudia, ktorých firma s nimi naučí pracovať. V takejto výrobe však budú vždy potrební čalúnnici a krajčírky, pretože poznajú svoje remeslo a majú ho radi. Takých je však na Slovensku stále menej. „Nie sme jediná spoločnosť, ktorej chýba kvalifikovaný personál,“ hovorí Mária Kolníková. „Do nášho tímu potrebujeme viac remeselne zručných ľudí, problém však je, že odbory na školách, kde sa v minulosti učili, postupne zanikli. Jediná cesta je spolupracovať so strednými školami a dať študentom motiváciu, aby si k remeslu opäť našli cestu. Vždy, keď sa nám podarí nájsť spoločnú reč so strednými školami v rámci duálneho vzdelávania, tešíme sa z toho.“ Takýmto úspechom je napríklad spolupráca so Strednou odbornou školou drevárskou vo Zvolene, kde budúci školský rok po dlhom čase opäť otvoria prvú triedu v odbore čalúnnik. V LIND MOBLER SLOVAKIA veria, že žiakov zaujmú aj vtedy, keď im ukážu, ako výroba vo firme skutočne funguje. Školy preto pozývajú na prehliadky výrobných priestorov.

O prácu sa neboja
Slovenské sedačky v zahraničí uspeli a požiadavky na krupinský závod tak z roka na rok rastú. Medziročne počítajú s nárastom výroby asi o 15 percent. V Krupine dnes vyrobia 3000 sedačiek za týždeň, do sveta ich týždenne vyváža 50 kamiónov. „Veríme, že s kvalifikovanými ľuďmi nebudeme mať problém. Čo sa týka odmeňovania, v porovnaní s ostatnými výrobnými podnikmi v regióne máme jedny z najvyšších miezd a našich zamestnancov motivujeme za ich prácu aj mnohými benefitmi. Okrem toho, garantujeme im stabilitu. Naša výroba totiž nie je kolísavá, nie sme sezónny výrobca, a tak sa nemusia báť toho, že stratia prácu. Navyše, výroba je čistá a pracovné prostredie je príjemné,“ dodáva výrobný manažér Ľubomír Masaryk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 637
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 689
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 320
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 099
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 510
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 827
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 544
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 323
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 843
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 928
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 614
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 900
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 16 833
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 957
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 843
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 928
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 614
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 900
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 16 833
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 957
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu