Pred sedemnástimi rokmi postavili v Krupine závod, ktorý sa stal najväčším zamestnávateľom v okrese. LIND MOBLER SLOVAKIA dnes žije novú éru. Moderné sedačky a kreslá odtiaľto putujú do západnej a severnej Európy, ale aj do Austrálie, Japonska, na Nový Zéland a do arabských krajín.
Kým sa tak ale stane, každý kus čalúneného nábytku absolvuje dlhú cestu. O tom, ako bude nábytok vyzerať, rozhodne samotný zákazník. „Môže si vybrať tvar, komfort sedenia aj samotný poťah, ktorý môže byť buď z látky alebo z kože, pričom všetky tieto kombinácie nám napovedajú o širokej miere variability u nás vyrobených sedacích súprav,“ vysvetľuje výrobný manažér Ľubomír Masaryk a zároveň dodáva: „Našou úlohou je naplniť očakávania zákazníka, splniť nároky na kvalitu, a to sa nám darí jedine vďaka tímu zamestnancov, ktorí dokážu úspešne spájať kreativitu s remeslom, čoho výsledkom je vysokokvalitný produkt.“ Z Krupiny odcestuje luxusný kus čalúneného nábytku kamiónom a skončí napríklad v televíznom diskusnom štúdiu, kde si naň sadne nemecká kancelárka Angela Merkelová. Áno, takáto bola jedna z posledných objednávok, ktorú spoločnosť dostala, sedačky a kreslá z Krupiny však využívajú aj na ďalších výnimočných miestach, napríklad na nemeckých veľvyslanectvách v Ghane, Sierra Leone alebo vo Washingtone.
Cesta čalúneného nábytku
S Martinou Belovou, personalistkou spoločnosti LIND MOBLER SLOVAKIA, prichádzame na oddelenie technickej prípravy výroby, kde sa začína celý proces výroby čalúneného nábytku a kde sa pripravuje výkresová dokumentácia. Z oddelenia technickej prípravy výroby prechádzame do samotnej výroby. Stojíme v uličke pod veľkými regálmi a pozeráme sa na rôznofarebné kože hovädzieho dobytka z Južnej Ameriky. Spracovali ich v Taliansku a v krupinskom sklade je ich momentálne cez 60-tisíc metrov štvorcových. S Máriom Beniačom, vedúcim oddelenia rezania kože sa pozeráme, ako koža prechádza skenovacím zariadením, pri ktorom stojí mladá žena a označuje chyby na koži. Vďaka tomuto systému dokážu využiť maximálnu možnú plochu každej usne a pri rezaní na báze vodného lúča vyprodukovať minimálny odpad, keďže ide o vzácny materiál.

Postupne prechádzame na striháreň látky, kde sa pripravujú látkové poťahy v najrozmanitejších farbách od rôznych svetových dodávateľov. Vystrihnuté kusy kože a látky ďalej putujú ku krajčírkam, zatiaľ čo vo vedľajšej hale skladajú stolári kostry sedačiek, na ktoré sa aplikujú rôzne peny. Takto pripravené kostry sedačiek sa napokon s ušitými poťahmi dostanú k čalúnnikovi. Tu, vďaka jeho remeselnej zručnosti a precízne ušitému poťahu, vzniká sedacia súprava. Očalúnená sedacia súprava sa potom dostáva na oddelenie montáže, kde sa výrobok finalizuje a pred zabalením prechádza ešte dôkladnou výstupnou kontrolou.


Ako sa to začalo
Spoločnosť Lind založil v 60. rokoch 20. storočia ako rodinnú firmu dánsky podnikateľ Mogens Lind. Okrem jeho rodnej krajiny fungovali závody v Kanade, Južnej Amerike a od roku 2000 aj na Slovensku - v Krupine. Z rodinnej firmy sa stal úspešný nábytkársky reťazec, keď ale pán Lind zomrel, nenašiel sa jeho nástupca, ktorý by ju viedol. „Toto boli ťažké časy aj pre krupinský závod,“ vysvetľuje dnešná konateľka Mária Kolníková. Všetky zákazky vtedy presunuli do Krupiny, ale ani to nestačilo a na prelome rokov 2010 a 2011 zostali vo firme z vyše 600 zamestnancov len dve stovky. Deti Mogensa Linda sa napokon rozhodli podnik predať, a tak do neho vstúpil dnešný majiteľ, spoločnosť 3C Gruppe. Nemecký investor nekúpil spoločnosť náhodne, na Slovensku už pôsobil, pretože spolupracoval s výrobcami čalúneného nábytku na západnom Slovensku. „Naša materská firma 3C Gruppe je pre nás silný partner. Funguje od roku 1991 a s čalúneným nábytkom má bohaté skúsenosti. V centrále a v prevádzkach v strednej Európe dnes zamestnáva viac ako 1500 ľudí,“ hovorí Mária Kolníková.
Nábytok pre mestských ľudí
V LIND MOBLER SLOVAKIA dnes pracuje viac ako 600 zamestnancov. Nároky na sedacie súpravy sa oproti minulosti výrazne zvýšili, ceny však zostali pre konečných spotrebiteľov stále zaujímavé. Sedačky sú prioritne určené pre trh západnej a severnej Európy a na Slovensku sa bežne nepredávajú. Ľudia však na ne môžu naraziť vo veľkých nábytkárskych obchodoch, kde ich ale nájdu pod iným menom. Predávajú ich totiž tretie strany, ktoré si pre ne zvolili vlastné označenie. Sedacie súpravy z Krupiny využívajú v oficiálnych priestoroch úradov, ale aj v kaviarňach a priestranných obývačkách. „Náš nábytok má kreatívny dizajn a vyrábame ho pre moderných mestských ľudí. Taký je dnešný trend a my sa ho držíme,“ hovorí konateľka spoločnosti.

Potrebujú zamestnancov
Za výnimočnosťou nábytku z Krupiny stoja moderné technológie a ľudia, ktorých firma s nimi naučí pracovať. V takejto výrobe však budú vždy potrební čalúnnici a krajčírky, pretože poznajú svoje remeslo a majú ho radi. Takých je však na Slovensku stále menej. „Nie sme jediná spoločnosť, ktorej chýba kvalifikovaný personál,“ hovorí Mária Kolníková. „Do nášho tímu potrebujeme viac remeselne zručných ľudí, problém však je, že odbory na školách, kde sa v minulosti učili, postupne zanikli. Jediná cesta je spolupracovať so strednými školami a dať študentom motiváciu, aby si k remeslu opäť našli cestu. Vždy, keď sa nám podarí nájsť spoločnú reč so strednými školami v rámci duálneho vzdelávania, tešíme sa z toho.“ Takýmto úspechom je napríklad spolupráca so Strednou odbornou školou drevárskou vo Zvolene, kde budúci školský rok po dlhom čase opäť otvoria prvú triedu v odbore čalúnnik. V LIND MOBLER SLOVAKIA veria, že žiakov zaujmú aj vtedy, keď im ukážu, ako výroba vo firme skutočne funguje. Školy preto pozývajú na prehliadky výrobných priestorov.
O prácu sa neboja
Slovenské sedačky v zahraničí uspeli a požiadavky na krupinský závod tak z roka na rok rastú. Medziročne počítajú s nárastom výroby asi o 15 percent. V Krupine dnes vyrobia 3000 sedačiek za týždeň, do sveta ich týždenne vyváža 50 kamiónov. „Veríme, že s kvalifikovanými ľuďmi nebudeme mať problém. Čo sa týka odmeňovania, v porovnaní s ostatnými výrobnými podnikmi v regióne máme jedny z najvyšších miezd a našich zamestnancov motivujeme za ich prácu aj mnohými benefitmi. Okrem toho, garantujeme im stabilitu. Naša výroba totiž nie je kolísavá, nie sme sezónny výrobca, a tak sa nemusia báť toho, že stratia prácu. Navyše, výroba je čistá a pracovné prostredie je príjemné,“ dodáva výrobný manažér Ľubomír Masaryk.
Tri zaujímavosti
- Useň z jedného kusu dobytka je veľká od 4,5 do 6 m2. Na jednu sedačku potrebujú vo firme asi 15m2 kože, takže usne z troch až štyroch kusov dobytka.
- Ročná spotreba látky predstavuje 1 393 036 metrov. Pokryť by sme nimi mohli cestu z Krupiny do Paríža, Štokholmu, Monaka alebo do Istanbulu.
- Kamióny, ktoré ročne vyvážajú krupinský čalúnený nábytok do sveta, by vytvorili kolónu dlhú z Krupiny až do Banskej Bystrice.