V roku 2017 pokračujeme v projekte pamiatkovej obnovy Pustého hradu vo Zvolene. Kráľovská obytná veža Dolného Pustého hradu je významnou pamiatkou nadregionálneho významu, nakoľko bola rezidenciou kráľov Uhorska predovšetkým v 13. storočí. Zvolenský hrad – dnes Pustý hrad bol zároveň sídlom županov Zvolenskej župy, ktorá v 13. a 14. stor. patrila medzi najrozsiahlejšie na území dnešného Slovenska. Mimochodom aj samotný hrad radí rozloha 4,7 ha medzi najrozsiahlejšie na Slovensku, veža na Dolnom hrade je jedna z najväčších a najvýznamnejších stredovekých rezidenčných stavieb v strednej Európe (pôdorys 20 x 20 metrov) a hradná cisterna na Hornom hrade je najväčšia známa stredoveká zásobáreň vody na území Slovenska (pôdorys 7 x 7 metrov a hĺbka 10 metrov).

Na Hornom hrade sa budú od júla stabilizovať múry hradného paláca a reštaurovať cenné gotické omietky, ktoré sa nachádzajú na jeho stenách. Na Dolnom hrade sa už aktuálne začína oprava severnej línie opevnenia Dolného hradu (v dĺžke viac ako 50 metrov) s bránkou pre peších. Je unikátna svojim stavebným riešením (geometrické zalomenia jej priebehu) a víta návštevníkov pri vstupe do hradu. Zároveň je vo výbornom vizuálnom kontakte s centrom Zvolena a dobre je viditeľná z diaľkových pohľadov z východnej a severnej časti Zvolena. Jej sanácia zabezpečí turistom bezpečnú a atraktívnu prehliadku tejto časti Pustého hradu. Cieľom je čo najvernejšie dodržať vzhľad a štruktúru pôvodného muriva z 13. storočia. Pôvodnú hradbu, obkolesujúcu Dolný i Horný hrad, dal postaviť panovník Belo IV. okolo polovice 13. storočia, resp. na Hornom hrade už v prvej polovici tohto storočia.
Počas leta sa presunie archeologický výskum pod vedením Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied aj na Horný hrad. Predmetom archeologického bádania budú doteraz nebádané terasy v predhradí tzv. Dončovho hradu, kde predpokladáme existenciu remeselných dielní z obdobia stredoveku. V budúcnosti tu majú byť vybudované rekonštrukcie dielní a výskumom napomôžeme k ich realizácii. Skúmať budeme aj prvú priečnu hradbu z druhej polovice 13. storočia, ktorá tento priestor oddeľuje od južnej časti Horného hradu. Sondy umiestnime tiež cez východnú líniu opevnenia pri veži komitátneho hradu zo záveru 12. storočia a na plošine pri veži vo východnej línii opevnenia z polovice 13. storočia.

Priebežne počas celej sezóny od júna do októbra budeme čistiť areál hradu od náletovej vegetácie a opravovať turistické chodníky v priestore celého hradu. Vyčistili sme tiež nádvoria a svahy od náletovej vegetácie a počas „primátorskej brigády“ konanej prvý júnový víkend, keď sa tiež obnovil turistický chodník pod západnou hradbou Dolného hradu. Ten bude slúžiť návštevníkom počas opravy severnej hradby s bráničkou.
Na hrade už pracuje dvadsať nezamestnaných v rámci celoslovenského projektu záchrany torzálnej architektúry. Ich práce počas celého obdobia piatich mesiacov koordinuje PhDr. Ján Beljak, PhD. Okrem výkopových prác na archeologickom výskume sa budú podieľať aj na opravách hradných murív. Ich úlohou bude tiež triediť kameň a približovať ho priamo na stavbu. Pomôžu tiež s úpravou zeleni na Pustom hrade a opravami náučného chodníka.
Počas júla a augusta bude na Pustom hrade a hrade Peťuša pokračovať úspešný projekt Medzinárodnej letnej školy archeológie organizovaný Katedrou archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pod vedením doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinovej, PhD., ktorej sa tradične zúčastňujú desiatky študentov stredných a vysokých škôl a lektori zo Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska, ale aj z Nemecka.
Výskum a konzervovanie odkrytej architektúry na Pustom hrade už 26 rokov financuje mesto Zvolen. Opätovne sa tiež podarilo získať grant z programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR, Letnú školu archeológie podporil Medzinárodný vyšehradský fond a Banskobystrický samosprávny kraj. V rámci národného projektu "Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“ mzdy pracovníkom refunduje Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu (ESF).
Veríme, že aj tohtoročným výskumom a obnovou Pustého hradu opätovne pomôžeme k zvýšeniu počtu jeho návštevníkov a dotvoríme tento unikátny hradný areál, ktorý v sebe spája cennú históriu, flóru a faunu ako aj unikátne výhľady na Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Veporské vrhy, Poľanu, Javorie, Štiavnické a Kremnické vrchy a Zvolenskú kotlinu.
Autor: PhDr. Ján Beljak, PhD., vedúci výskumu na Pustom hrade