Kalište
Slovensko ponúka okrem nádhernej prírody aj bohatú históriu. Bývalá osada Kalište je miestom, kde sa tieto naše dve bohatstvá spájajú v jedno. V osade, ukrytej hlboko v lesoch Nízkych Tatier, žilo ešte v 40. rokoch minulého storočia viac ako 200 ľudí. V nadmorskej výške takmer 1000 m. n. m. panovali drsné životné podmienky, v ktorých vyrastali tvrdí ľudia.

Počas SNP sa miestni chlapi pridali k povstalcom a vďaka vhodnej polohe vzniklo z Kališta dokonca jedno z centier povstania. Po niekoľkomesačnom boji však Kalište 18. 3. 1945 padlo za obeť fašistickým jednotkám. Obec bola vypálená a väčšina obyvateľstva zavraždená. Tragický osud osady dnes pripomínajú iba základy vypálených domov, cintorín a dva domčeky s kaplnkou. V roku 1961 bolo Kalište vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, ktorou je dodnes. Areál aj s expozíciou je pre návštevníkov otvorený od mája do septembra v čase od 9. do 18. hodiny, okrem pondelkov. Pred návštevou však odporúčame telefonické overenie, číslo nájdete na webovej stránke Múzea SNP. Na Kalište vedú viaceré turistické chodníky. Najkratšia trasa vedie z Balážov a Donovál (4 – 5 km), najdlhšia a najnáročnejšia vedie z Podkoníc (7,5 km), no ponúka krásny výhľad z kopca Vysoká (končí na ňom lyžiarsky vlek), na ktorý si treba od značky trocha odbočiť. Ďalšou možnosťou je menej kvalitná asfaltová cesta z Moštenice, ktorou sa dostanete autom až priamo do Kališťa.
Ráztocká hoľa
Ráztocká hoľa sa nachádza v Národnom parku Nízke Tatry. Konkrétne na jednom z bočných hrebeňov z južnej strany pohoria. Ak vám na vašich túrach prekáža množstvo turistov a vyhľadávate skôr menej frekventované lokality, Ráztocká hoľa je tou správnou voľbou.

Na samotnom vrchole Ráztockej holi na vás čakajú krásne pohľady na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, mozaika alpínskej lúky a kosodreviny a taktiež hukot potoka z neďalekej doliny. Z obce Ráztoka nachádzajúcej sa 40 km od Zvolena vedú na Ráztockú hoľu dve turistické značky. Odporúčame zvoliť výstup po červenej, z ktorej sa približne v polke trasy dostanete pomocou žltej značky na modrú. Väčšina vašich krokov povedie lesom, v ktorom sa vyskytujú medvede. Nemusíte sa však báť. Medveď je plaché zviera a pokiaľ začuje ľudskú vravu, odbehne skôr, ako si ho stihnete všimnúť. Výstup trvá približne 3 a pol hodiny, no krása, ktorú uvidíte, za tú námahu rozhodne stojí.
Stráže – Poštárka
Za príjemnou prechádzkou v lesnom prostredí nemusíte chodiť ďaleko. Tesné okolie Zvolena poskytuje dostatok možností trávenia voľného času v tichom a peknom prostredí. Jedným z takýchto miest je aj lokalita Zvolen – Stráže.

Rozlohou malé lesnaté územie nachádzajúce sa v tesnej blízkosti najľudnatejšieho zvolenského sídliska Západ-Tepličky poskytuje bohaté rekreačné vyžitie pre širokú skupinu ľudí v zime i lete. Je ideálnym miestom na prechádzky so psom, rodiny s deťmi, bežcov a všetkých milovníkov prírody. Ide o približne 6 km dlhý okruh tiahnuci sa ponad miestne záhradky až na úroveň sútoku Slatiny s Hronom, kde sa stáča naspäť. Práve v týchto miestach vedie z chodníka nenápadná odbočka na miestnu vyhliadku s názvom Poštárka, odkiaľ je krásny výhľad na Pustý hrad a rieku Hron. Skalnaté steny Poštárky príležitostne využívajú aj horolezci. V blízkosti Poštárky sa dajú zazrieť aj posledné zvyšky obranných valov z mladšej doby bronzovej a železnej, počas ktorých bola Poštárka obývaná. Nájdete tu aj ohnisko, ktoré nabáda k dlhšiemu zotrvaniu.
Náučný chodník údolím rieky Slatiny
Rieka Slatina pramení vo Veporských vrchoch a po približne 50 km sa jej vody strácajú vo vodách Hrona. Na dolnom konci rieky Slatiny bola v minulom storočí vybudovaná priehrada Môťová, no najväčšie klenoty ukrýva rieka tesne nad priehradou. Brehy väčšiny podhorských a nížinných riek po celej Európe boli upravené, čím rieky stratili svoju divokosť. Na spomínanom úseku rieky Slatiny ostali jej brehy a okolité porasty takmer nedotknuté.

Združenie Slatinka tu pred pár rokmi vybudovalo náučný chodník. Chodník začína za koncom asfaltovej cesty, ktorá vedie od sídliska Sekier ponad priehradu, kde nájdete veľkú informačnú tabuľu. Potom sa treba vydať vľavo, prejsť cez most a popri brehu rieky dorazíte približne po 2,5 km do malebnej dedinky Slatinka. Obec Slatinka má ťažký osud. V doline, v ktorej leží, plánuje štát postaviť priehradu už 60 rokov. Napriek dlhoročným plánom ostáva dedinka „nad vodou” aj vďaka Združeniu Slatinka, ktoré bojuje za jej záchranu. Po malej zastávke v Slatinke na vás čaká chôdza po druhom brehu rieky. Celý náučný chodník vedie krásnym riečnym prostredím a jeho návštevu určite neoľutujete. Je pomerne nenáročný, zvládnu ho aj menej zdatní turisti. Momentálne sa na chodníku vyskytujú menšie technické problémy. Chodník však v lete prejde rozsiahlou rekonštrukciou a bude plne pripravený na vašu návštevu.
Turovský sopúch
Pri obci Turová sa nachádza ďalšia turisticky zaujímavá lokalita. Tentoraz sa z hlbokej doliny presúvame na vyvýšené miesto hneď nad obcou, kde sa týči „Turovský sopúch“.

V minulosti sa ním dostávala magma a sopečný popol z hlbín zeme až na jej povrch. Dnes je sopúch neaktívny a jeho vrchol poskytuje nádherný výhľad na okolité kopce a obec Turovú. Dokonca z neho vidno aj Pustý hrad. Turovský sopúch poskytuje priestor pre vzácne rastlinné a živočíšne spoločenstvá, vďaka čomu bol vyhlásený za prírodnú pamiatku. Dostanete sa k nemu pomerne jednoducho. Na konci obci Turová odbočíte doprava k cintorínu, navedie vás sem smerovník z hlavnej cesty. Ďalej pôjdete po poľnej ceste a asi po 200 m dorazíte k informačnej tabuli, potom už len strmo nahor a onedlho vás čaká prekrásny výhľad.
Turovský vodopád
Slovensko je nádherná krajina s množstvom kopcov a hlbokých dolín, vďaka nim tu nemáme núdzu o vodopády. Jeden z nich sa vyskytuje aj v tesnej blízkosti Zvolena, neďaleko obce Turová. Miestnym ľuďom je známy pod názvom „Padalo“ alebo „Skalný vodopád“. Oficiálny názov je však „Turovský vodopád“.

Najvodnatejší je v jarnom období počas topenia snehov, ale vodu v ňom nájdete aj za suchého letného počasia. Jeho výška je 15 m, i keď sa zdá byť o trocha menší. Fotogenickosť mu ale nechýba a rozhodne sa ho oplatí vidieť na vlastné oči. Dostanete sa k nemu po dobre značenej trase. Na konci obce Turová treba zahnúť doľava popri zelenom dome, navedie vás sem smerovník z hlavnej cesty. Ďalej vaše kroky povedú okolo bývalého bazéna, pri ňom treba zahnúť na rázcestí doprava. Po pár metroch na vás čaká studnička s výbornou horskou vodou. Hneď nad studničkou je betónový kruh, ktorý v minulosti slúžil ako priestor na ľudovú zábavu. Po tom vás chodník povedie strmo nahor na lesnú cestu, z ktorej vás asi po 100 m značka na strome pošle späť do hlbokej doliny. Zostup je pomerne krátky, no strmý a nebezpečný, je však zaistený zábradlím a reťazami. Vodopád je od obce Turová vzdialený približne 500 m, nečaká vás teda dlhá túra, ale za to technicky pomerne náročná.
Vrch Demian
Pri vyslovení názvu Štiavnické vrchy zrejme každému napadne Banská Štiavnica, Sitno, Počúvadlo či Richňava. CHKO Štiavnické vrchy však v sebe ukrývajú aj málo poznané krásy. Jednou z nich je určite vyhliadka na kopci s menom Demian.

Kopec Demian sa týči nad obcou Hronská Breznica a s jeho nadmorskou výškou 685 m n. m. ponúka nádherné výhľady na celé Kremnické vrchy a dediny ležiace pod nimi. Na Demian je pomerne náročný výstup, vedie sem zelená turistická značka priamo z Hronskej Breznice. Na jej začiatku z nej môžete odbočiť na náučný chodník. Trasu si tak síce predĺžite, ale zato sa dozviete množstvo zaujímavých informácií a vyhnete sa strmému stúpaniu. Náučný chodník sa približne v polovici výstupu opäť napojí na turistickú značku. Obe spomínané trasy vedú v krásnom lesnom prostredí. Prvých pár minút bude vaše kroky znepríjemňovať hluk z diaľnice, no nenechajte sa odradiť. Potom sa už dostaví iba ticho a pokoj Štiavnických vrchov, ktorý umocní nádherný výhľad z Demianu. Pri „kochaní sa“ si dávajte pozor, na vyhliadke absentuje zábradlie, a preto je pomerne nebezpečná. Toto malé riziko však za tú krásu rozhodne stojí.
Zolniansky lahar
Zaujímavou lokalitou, ktorá stojí za návštevu a nachádza sa v tesnej blízkosti Zvolena, je Zolniansky lahar. Lahar je jedným z prejavov vulkanizmu, je to kopa skál, ktorá bola kedysi obrovskou masou bahna, vody, piesku a ktorá dokázala prekonať veľké vzdialenosti a so sebou zobrať všetko.

Lahar je pozostatok po sopečnej činnosti Poľany. Dnes je zarastený drevinami, ale pri troške snahy v ňom nájdete skamenené zvyšky stromov alebo ich odtlačky. Je to európska rarita. Lahar nájdete za obcou Zolná smerom na Sebedín-Bečov. Za obcou odbočíte z cesty doľava a prejdete rómskou osadou. Nemusíte sa báť, je to bezpečné – aj v osade, aj pri lahari.
Tipy pre cyklistov
Zvolen a jeho okolie ponúkajú úžasné možnosti aj pre cyklistov.
Väčšinou stačí v sedadle bicykla opustiť mesto a vybrať sa do známych aj neznámych končín, na ktorých sa nájdete rovnako ľahko, ako sa stratíte. Všade objavíte niečo – zaujímavé kostolíky, minerálne pramene, roztomilé dedinky. Ponúkame vám aspoň stručný prehľad cyklotrás v okolí Zvolena:
- Zvolen – rodinná cyklocestička – Veľká Lúka – kostolík Hronsek - Banská Bystrica a späť
- okruh Zvolen – kostolík a pamätník Zolná – kostolík Čerín – Mičinské travertíny – Lukavica – Sliač – Zvolen
- okruh Zvolen – Môťová – Lieskovec – Zolná – Očová – Hrochoť – Sebedín-Bečov – Dolná Mičiná – Veľká Lúka – Sliač – Zvolen.
Autor: ej