V pondelok 19. 6. 2017 krajskí poslanci na zasadnutí zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) jednohlasne schválili návrh mesta Zvolen na zámenu areálu Borovej hory za pozemky, ktoré prislúchajú kraju. Predseda Marián Kotleba uznesenie zastupiteľstva podpísal. Po podpise zmluvy s Banskobystrickým krajom mesto získa Borovú horu konečne do svojho majetku.
Napraví sa tak krivda zo zákona vydaného v roku 1949. Vtedy poštátnili mestu Zvolen modernú budovu, ktorú si dalo postaviť z mestského rozpočtu podľa projektov mestského architekta G. Stadtruckera mestskou stavebnou firmou. Následne sa z obľúbeného výletného miesta stala tuberkulózna liečebňa. Po zrušení nemocničného oddelenia v roku 1999 sa Borová hora, viac – menej v tichosti iba zapredávala. Záujmové územie návršia Borovej hory je kruh o priemere približne 200 m. „Začarovaný kruh“ pokútnych riešení preťala až primátorka Lenka Balkovičová. Rozhodla sa zameniť pozemky (kruhového) návršia Borovej hory za pozemky pod krajskými cestami, školami a Divadlom J. G. Tajovského, ktoré spravuje BBSK. Aké ľahké!
Na zámene pracovali od jej nástupu do funkcie na príslušných odborných útvaroch, znalci a vyjednávači doteraz. Nič sa nemení na veci, že BBSK získa výmenou za areál Borovej hory pozemky za vyše 700 tisíc eur a Zvolenčania jeden z troch kultúrne – historických atribútov krajiny. Na rozdiel od Pustého hradu a Zvolenského zámku je Borová hora lokalitou s charakterom kultúrnej a zároveň prírodnej pamiatky.
O Borovej hore
Travertínový kopec Borová hora sa utvára od geologických dôb pleistocénu vrstvením vyzrážaných minerálov zo silného minerálneho prameňa. Prameň Jazero na temene kopca doposiaľ klokoce. Znamená to, že travertínové jazierko je živé a travertín sa stále tvorí.
Najmladší nerast ukrýva mimo skameneného rastlinstva, živočíšstva i najstaršie stopy človeka od praveku ľudstva. Artefakty sú vo vrstvách usádzaného travertínu konzervované tým najprirodzenejším spôsobom. Inak povedané: Travertínový kopec Borová hora je prirodzenou odkazovou schránkou vývoja krajiny a ľudskej kultúry.
Hodnoty sú podzemné: zraniteľná neživá príroda a nenahraditeľné archeologické kultúrne vrstvy. Je na múdrosti vedenia mesta a odborníkoch príslušných vedných odborov a právnikoch, aký typ ochrany jej prisúdia. Potom nasleduje primeraná starostlivosť. Začať víziou bez poznania hodnôt by bol chybný už prvý krok. Veríme, že obnova (architektonickej) pamiatky bude priaznivým začiatkom novej etapy primeranej ochrany a starostlivosti o unikátny verejný priestor Zvolenčanov.
Autor: Zora Myslivcová, o. z. Borová hora