OČOVÁ. Galaprogramom s názvom Korene, v ktorom sa predstavila desiatka slovenských folklórnych súborov a skupín, v nedeľu popoludní vyvrcholil XIV. ročník festivalu Očovská folklórna hruda. Ešte pre samotným programom sa divákom v krátkom bloku predviedol Folklórny súbor Rimavan a organizátori vyhodnotili dedinskú súťaž o najkrajšie priečelie domu a jeho priedomie.
Už predpoludním sa v tamojšom Remeselnom dome uskutočnil komorný program venovaný najväčšiemu slovenskému signálnemu nástroju - fujare trombite. Predstavili sa na ňom Trombitáši folklórnej skupiny Javorník z Lúk pod Makytou.
Očovská folklórna hruda priniesla tento rok okrem iného aj premiérový program miestneho folklórneho súboru Očovan k 80. výročiu založenia folklórnej skupiny Očovan. Vznik tejto skupiny sa datuje do roku 1936, kedy absolvovala svoje prvé vystúpenia. K jej členom patrili zakladajúci členovia SĽUK-u, ktorí sa neskôr stali legendami a inšpiráciou pre súčasných folkloristov.
Festival bol tento rok venovaný jubilujúcim folklórnym súborom z Očovej, ale aj hudobníkom - rodákom z tejto podpolianskej dediny. Očová je totiž plná umelcov, ktorí po celé desaťročia formovali nielen tvár podpolianskeho folklóru, ale sa stali známymi ako muzikanti, speváci či tanečníci vo viacerých súboroch po celom Slovensku.
Ako pre TASR uviedol programový riaditeľ festivalu Pavel Holík, v Očovej sa tento rok predstavilo približne 700 účinkujúcich v 11 scénických programoch. V Remeselnom dvore bola k dispozícii vyhľadávaná tradičná očovská kuchyňa. "K videniu bola tiež výroba ovčieho syra, žinčice a halušiek s urdou. Návštevníci sa priamo na mieste dozvedeli, čo to vlastne urda je," uviedol Holík.
Festival podporilo Ministerstvo kultúry SR a Banskobystrický samosprávny kraj.