ZVOLEN. Prežívali sme neskutočne horúce dni. Teploty prekračovali 30 stupňov Celzia a znepríjemňovali život azda každému.
V zamestnaní je to počas horúčav ešte horšie ako doma. Pracovník má nárok na pitnú vodu či zmenu pracovného času.
Zmeniť pracovný čas či zabezpečiť pitný režim nariaďuje firmám platná legislatíva. Firma je preto počas aktuálnych letných horúčav povinná zadovážiť pitnú vodu na vlastné náklady. Tá musí byť dostupná priamo na mieste výkonu práce.
Únosná tepelná záťaž
Neohrozenie zdravia zahŕňa tiež chladenie, vetranie a tienenie na pracovisku.
„Pracovné podmienky zamestnancov musia byť zabezpečené tak, aby nebola prekračovaná únosná tepelná záťaž na pracoviskách, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni presahuje 30 stupňov Celzia,“ skonštatovala pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Zuzana Drobová.
Pri prácach vonku môže byť vhodným opatrením úprava pracovného času, napríklad posunutím začiatku pracovnej doby na skoršie ranné hodiny, zaradenie prestávky v práci počas najväčších horúčav alebo aj skrátenie pracovnej doby.
Sú stánky s občerstvením saunou zadarmo?
Pracovníci, v letných mesiacoch najčastejšie brigádnici, ktorí pracujú v pojazdných či uzatvorených stánkoch s občerstvením a nápojmi, sa bezpochyby zapotia.
„Musím piť veľmi veľa vody a pravidelne sa chodím vetrať na čerstvý vzduch, kde aspoň trochu zafúka vietor,“ opísala svoj režim Kristína Kosmovská, ktorá pracuje na kúpalisku.
Niektorí pracovníci však majú podmienky na kúpalisku azda o čosi príjemnejšie.
„Zamestnanci v stánku sú pred horúčavami chránení, pretože je výdajová časť otvorená a celý stánok je v tieni,“ vyzdvihol Lukáš Ďuriš, ktorý spravuje jeden z takýchto stánkov.
Odborníci upozorňujú, že sladké nápoje zvyšujú pocit smädu. Aj napriek tomu sú u ľudí obľúbené a dostávajú pred čistou vodou prednosť.
„Ľudia siahnu skôr po pivku alebo po sladených nápojoch. Je to však individuálne. Samozrejme, ponúkame i vodu,“ dodal Ďuriš.
Seniorom musia pitný režim pripomínať
Horúčavy sa bezpochyby podpíšu na každom ľudskom organizme. U starších ľudí je záťaž o niečo vyššia. „Pozorujeme častejšiu potrebu pitia vody, a preto obyvateľom domova vodu nalievame častejšie a dbáme na ich pitný režim na raňajky, obed a večeru,“ povedal sociálny pracovník v domove dôchodcov Ľubomír Matuška. Ten taktiež zaznamenal i menšiu potrebu stretávania sa obyvateľov v spoločenskej miestnosti.
„Sú viac na svojich izbách,“ doplnil Matuška, ktorý načrel do problému s akceptáciou klimatizácie u prevažne starších obyvateľov domova. „V spoločenskej miestnosti máme aj klimatizáciu, ale málokedy sa klienti medzi sebou vedia dohodnúť na jej zapnutí či vypnutí. Keďže ju jedni chcú a druhí nie, zvykneme miestnosť vychladiť skoro ráno ešte pred príchodom obyvateľov do nej. Predídeme tak problémom,“ upresnil.
Zvieratká nechajte radšej doma
O tom, že horúce letné lúče cítia i štvornohí miláčikovia, niet pochýb. Na dostatočný prísun tekutín preto netreba zabúdať ani u nich.
„Odporúčam podávať zvieratám vodu v malých dávkach a častejšie. Kŕmiť ich stačí dva razy do dňa a to hlavne ráno a večer, keď sú teploty miernejšie,“ vysvetlil veterinár zo Zvolena Juraj Nemček. Zvieratká je lepšie nechať odpočívať v chládku a ak sa dá, cez deň nechať radšej doma.
„V prípade nutného cestovania je potrebné, aby malo zvieratko každú hodinu a pol prestávku,“ dodal Nemček, ktorý zapnutie klimatizácie na ochladenie vzduchu pre domáceho miláčika víta. „Zvieratá môžeme ovlažiť vodou, no za žiadnych okolností ich nenechávame ani na päť minút v opustenom aute,“ dodal.