Jana Hriňová si do Zvolena priniesla prvenstvo v súťaží fitness model z Bánoviec nad Bebravou a v rovnakej kategórií len pred pár dňami druhé miesto z Majstrovstiev sveta v Thajsku. Premiérovú sezónu zavŕšila ziskom striebra na Slovensku a štvrté miesto obsadila v kategórií šport model v Ázii.
Azda nikomu nie je jeho telo ľahostajné. Jana tak nebude spomínať len na svoje úspechy a postrehy z Ázie. Prináša i niekoľko tipov v cvičení a v stravovaní. Niet pochýb, že aj zaručene osvedčených.
Priblížili by ste čitateľom, čo je to fitness model a šport model kategória?
Veľmi rada. Je to predstavenie svojho tela na pódiu. Zatiaľ čo v šport model kategórií sú ženy zaodeté v športovom duchu, tak v druhej fitness model kategórií svoje získané svaly predvádzajú v špeciálnych súťažných plavkách. Nejedná sa teda o pravdepodobne najznámejšiu bikini fitness úroveň. V kategóriách, v ktorých súťažím sa dbá viac na to, aby boli svaly pretekárky viditeľnejšie a väčšie.
Ako hodnotíte svoju tohtoročnú súťažnú premiéru?
Bola to pre mňa nová skúsenosť. Išla som na súťaž práve kvôli tomu. Ako sa hovorí vyskúšať a vyšlo to. Myslím si však, že je dôležité ostať nohami pri zemi. Základom je celková príprava a vystúpenie na pódiu je len akási čerešnička na torte, ktorú som si nesmierne užila.
Takže ste pred súťažou dodržiavali prísny režim v stravovaní?
Určité obmedzenia som mala. Ale stanovený režim si držím celý rok, takže to také striktné nebolo. Som zvyknutá pripravovať si jedlo doma, pretože viem z akých surovín sa skladá. Málokedy sa stravujem v reštauráciách. Rada si doprajem sladké jedlá. Palacinky nesmú chýbať. Ale už dva mesiace pred prvou súťažou som sa nie len tých, ale aj iných dobrôt vzdala. Nebolo to radikálne, uberala som postupne. Najprv som si dopriala jeden deň v týždni, kedy som zhrešila aj sladkým. Postupne som si takýto deň urobila raz za dva týždne. V závere prípravy som už sladké nejedla a pred súťažou som schudla asi štyri kilá. Priznávam, že som z toho bola trochu nervózna, ale ihneď po súťaží som si sladkosť dopriala. A to som ešte nevedela ani výsledky.
Vyplýva z toho, že ak chce ktokoľvek schudnúť mal by obmedziť sladkosti?
Určite je dôležité počúvať svoje telo. Nie je dobre zo stravy vylúčiť niečo, čo si telo pýta. Samozrejme sa strava odvíja aj od výdaju, teda od toho, koľko sa denne hýbeme. Človek, ktorý má sedavé zamestnanie, by sa mal hýbať aspoň tri krát do týždňa. Ale rozhodne sladkosti aj sladké nápoje v chudnutí nepomáhajú. Taktiež nie je vhodné konzumovať vyprážané jedlá pravidelne. Toto sú však tipy, ktoré ľudia počúvajú často. Ja by som napríklad vyzdvihla aj to, že zdravé oriešky, môžu byť pri chudnutí zradné. Majú veľké množstvo tuku a spôsobia vysoký kalorický príjem. Neznamená to však vylúčiť oriešky zo stravy úplne. No postačí päťdesiat gramová porcia denne.
Spomenuli ste výdaj energie, ktorý súvisí s pohybom. Koľkokrát do týždňa sa venujete cvičeniu?
Bežne cvičím štyrikrát do týždňa vo fitness centre. Každý deň predcvičím inú svalovú partiu. Pred súťažou som po konzultácií s trénerom režim sprísnila. Cvičila som častejšie a venovala sa napríklad i behu.
Máte osobného trénera?
Dá sa to tak povedať. Mám šťastie, že môj tréner je aj mojím najväčším podporovateľom a partnerom zároveň. Sám sa pohybuje na súťažiach a okrem iného robí i trénera. Už keď žijete s niekým, kto dennodenne trávi vo fitness centre viac času než doma, chytí vás to.
Takže Vás k cvičeniu priviedol práve on?
Nie celkom. Cvičila som aj predtým, avšak hlavne pre dobrý pocit. Lákalo ma to a bavilo. Keď som sa rozhodla ísť na súťaž, bolo potrebné vylepšiť techniku. Vtedy mi najviac pomohol práve priateľ. Stále ma usmerňuje a hovorí mi na čom treba pracovať. Pomohol mi so stravou. Keď dosúťažil on, doprial si na čo mal chuť. Ja som sa vtedy mohla len pozerať, lebo som mala pred súťažou, ale vôbec mi to nevadilo. Človek sa predsa vie udržať.
Kto je pre Vás najväčšou podporou?
Jednoznačne priateľ a rodina. Priateľ bol spolu so mnou na všetkých súťažiach. V prípravnej fáze ma dokázal motivovať.
Bol s Vami priateľ aj na súťaži v Thajsku?
Samozrejme. Súťaž bola tri dni po príchode do Thajska a potom sme si užili i spoločnú letnú dovolenku. Bolo to nové prostredie, úplne odlišné od toho zvolenského. V takých chvíľach je blízkosť človeka, s ktorým žijete na nezaplatenie.
V čom sa podľa Vás líši Thajsko od Zvolena?
No jednoznačne je vo Zvolene čistejšie prostredie. Všetko bolo v Thajsku odlišné. Je to úplne iný svet. Prekvapila ma vďačnosť ľudí. Sú pokorní, pozitívne naladení a ochotní poradiť. Predsa len, žijú z turistov, tak sú na to odkázaní.
Podnebie bolo nesmierne vlhké. Cestou domov sme mali dvanásť hodín na preskúmanie Kataru. To mesto nám vyrazilo dych. Kým priemerný plat v Thajsku ledva siaha k dvom stovkám eur, v Katare sa k tomu pridá minimálne jedna nula. Najväčší šok som dostala, keď som si pozrela pocitovú teplotu. Tá bola 53 stupňov Celzia.
Potraviny sú v Thajsku tiež odlišné. Čerstvosť ovocia či morských plodov bola výborná.
Nebáli ste sa, že sa zmena stravy podpíše na Vašej súťažnej forme?
Kuracie prsia a ryžu kúpite všade. Našťastie sme mali na izbe kuchyňu, tak som si jedlo pripravila sama. Základné potraviny však nájdete i v Thajsku. Dokonca som si nepripravovala špeciálnu stravu ani do lietadla. Na letisku mi pripravili šalát bez dresingu a rozhodne som nehladovala.
Je súťaženie finančne náročné?
Do súťaže v Thajsku som investovala približne tristo eur. Samozrejme si k tomu musí človek prirátať i letenku, stravu a ubytovanie. V spomínanom rozpočte som najskôr musela zaplatiť štartovné, ktoré siahalo k sume 130 eur. Súťažné plavky, ktoré som mala na pódiu oblečené ma stáli 150 eur. Aby telo na javisku vyzeralo ešte lepšie, potiera sa špeciálnou farbou, ktorej cena bola 30 eur. Aj keď súťažím pod federáciou ICompete Natural Slovakia (ICN), som nováčik a momentálne si hradím všetko sama.
Nelákalo vás niekedy skúsiť aj iné športy?
Vyskúšala som viacero športov. V súčasnosti mám veľmi rada turistiku. V lete trávim veľa času von. Skúsila som i posilňovanie na strojoch umiestnených vo fit parku v prírode. Najviac ma však baví fitness či je zima, či leto.
Máte v pláne pokračovať vo svojej rozbiehajúcej sa kariére?
Zapáčila sa mi tá atmosféra súťaží. Rada by som sa na jeseň niektorej zúčastnila opäť. Pravdepodobne vyskúšam Majstrovstvá Európy a cieľ vidím i v súťaží Natlympia na Bali. To sú však zatiaľ len plány. Predsa len človek mieni, život mení. Aj keď si súťaženie v mojom živote získalo čestné miesto, nie je jediné.