SLIAČ. Vojenská hasičská jednotka Zmiešaného krídla Sliač v stredu v dopoludňajších hodinách zasahovala pri pristátí dopravného lietadla Boeing 737. Dôvodom boli problémy s podvozkom.
„Išlo o lietadlo egyptskej spoločnosti, ktoré letelo na trase Hurghada – Sliač,“ informovala Danka Capáková, hovorkyňa Ministerstva obrany SR. Na mieste zasahovali nielen vojenské, ale aj civilné záchranné zložky letiska Sliač.
Tvrdé pristátie sa odrazilo najmä na podvozku lietadla, ktorý hasiči ihneď chladili, aby nevznikol požiar.

Na palube lietadla bolo 113 dovolenkárov, nikomu sa nič nestalo. Z pristávacej plochy ich odviezli autobusy a pre istotu každého ešte skontrolovali privolaní zdravotníci.
Odtiahla ho odťahovka
Pokazený boeing ostal na dráhe ostal ešte niekoľko hodín, pretože nebol schopný samostatného pohybu. Keďže ide o vzletovú a zároveň aj pristávaciu dráhu, letisko nemohlo niekoľko hodín prijímať ďalšie lietadlá. „Na ten čas nebol naplánovaný žiaden let, ďalšie lietadlo malo pristávať o 18.05 hod.“ povedal výkonný riaditeľ letiska Roland Schaller. A v tej dobe už bola dráha dve hodiny voľná.
Odtiahnuť taký kolos akým je Boeing 737 nie je jednoduché. Každý typ lietadla má svoje špeciálne zariadenie na odtiahnutie. „My nemôžeme mať všetky ťažné tyče pre všetky lietadlá, ktoré u nás pristávajú,“ dodal Schaller. Na Boeing 737 zohnali ťažnú tyč v Bratislave, no skôr, ako prišla, postarala sa o odtiahnutie lietadla spoločnosť Česmad Slovakia, s ktorou má letisko zmluvu. Lietadlo, samozrejme po súhlase kapitána, dokázali pomocou hydraulických rúk dostať úspešne z dráhy a odstaviť na miesto, kde počká na servis.
Ochrana bola zabezpečená
Práve zo sliačskeho letiska vzlietajú slovenské stíhačky Mig-29, ktoré chránia vzdušný priestor krajiny.
Či boli schopné vzlietnuť aj v čase, keď pristávaciu dráhu blokoval boeing, ministerstvo obrany pre denník Sme nepovedalo s tým, že mu to zákon neumožňuje.
Ochrana neba bola podľa hovorkyne Danky Capákovej „zabezpečená v zmysle štandardných operačných postupov NATO“.
V minulosti pritom došlo k podobnej situácii v Česku, kde po nehode ruského antonova ostalo zablokované letisko v Čáslavi, odkiaľ lietajú stíhačky gripen. Ochranu českého neba tak dočasne prevzali Slovensko i Nemecko.
Odleteli na druhý deň
Z letiskovej haly sa na problematické pristátie pozerali dovolenkári, ktorí mali s týmto lietadlom odletieť do Egypta. Keby nevideli hasičov, ktorí k lietadlu vyrazili z vedľajších garáží, nič nezvyčajné by si na pristátí ani nevšimli. Neskôr dostali občerstvenie a prikrývky a vychutnávali si horúci deň, ktorý teplotou vôbec nezaostával za tými, ktoré ich čakali v Egypte. Svojho lietadla sa v stredu už nedočkali, nakoniec im letisko zabezpečilo prespanie v miestnych hoteloch. Odleteli vo štvrtok o pol ôsmej ráno.
„Cestujúci sú klientmi leteckej prepravnej spoločnosti, ona si koordinuje aké zabezpečenie im treba poskytnúť. Či ich ubytovať alebo odviezť niekam inam,“ doplnil Schaller.
Čo spôsobilo problémy boeingu musí vyšetriť letecký úrad. Podľa riaditeľa letiska, nedokáže chybu v súčasnosti pomenovať ani samotná letecká spoločnosť. „Kým neprídu technici a nepozrú sa na to, nevedia v akom rozsahu bude potrebná oprava,“ vysvetlil.
.

Autor: pp