ZVOLEN. Zberné suroviny Žilina sa bránia, prach ani nadmerný hluk už neprodukujú.
Vo Zvolene má firma dve prevádzky: na Pribinovej ulici v Môťovej a na Štefánikovej v centrálnej mestskej zóne Západ. Kritike čelila v minulosti prevádzka v Môťovej, čo je dôvod, prečo nedávno poslanci za túto mestskú časť jednohlasne požiadali primátorku, aby s firmou ďalšiu zmluvu nepodpísala.
Povolenie je na roky
Zberné suroviny stoja na tomto mieste podľa archívnych materiálov od roku 1960. Pôvodnú firmu, ktorá prevádzku vlastnila po Nežnej revolúcii, poslali veritelia vlani do konkurzu. Nástupnícka firma teraz žiada mesto o potvrdenie zmluvy na pokračovanie prevádzky.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva už vydal firme súhlasné stanovisko, mesto dalo zmluvu posúdiť svojim právnikom.

Firma je síce nová, respektíve od apríla ju vlastnia noví ľudia pod takmer totožnou pôvodnou značkou, po predošlej spoločnosti však neprevzala len majetok, ale aj činnosť, upozorňuje súčasný výkonný riaditeľ akciovej spoločnosti Peter Turza.
Povolenie na činnosť, ktoré vydal odbor životného prostredia Okresného úradu vo Zvolene, je platné do 30. marca 2021.
Sťažnosti neevidujú
„Nemáme žiadne sťažnosti ľudí, odkedy tu sme,“ hovorí Turza. Posledná oficiálna sťažnosť, ktorú majú v dokumentácii od predošlej spoločnosti, je z roku 2009. Mesto, ktoré vtedy v prevádzke urobilo kontrolu, ju označilo za neopodstatnenú.
Ešte pôvodná spoločnosť v tom období urobila viaceré opatrenia, pripomína Turza. „Postavili panelovú stenu na odhlučnenie šrotovej zóny, pri susednom rodinnom dome vyrástlo šesťmetrové oplotenie. Odhlučnili hydraulické čerpadlo, vymenili vysokozdvižný vozík so spaľovacím motorom za akumulátorový,“ vyratúva vedúci prevádzky Miroslav Drozd.

Turza pripomína, že prevádzka funguje len v bežnom pracovnom čase. „Po pol štvrtej popoludní cez pracovné dni a cez víkendy či sviatky sa tu nič nerobí. Je to jeden z ústupkov, ktorý urobila predošlá firma,“ objasňuje.
Prevádzka už ani nestrihá kovový šrot. „Predtým sa zostrihával nožnicami. Dnes ho nestriháme, predávame ho v pôvodnom stave, v akom ho vykúpime,“ podotýka Turza.
Nadmerný hluk podľa neho nespôsobuje ani lisovanie papiera. „Väčšiu hlučnosť robia kamióny na ceste ako náš lis na papier,“ podotýka.
Ani potkany, na ktoré sa ľudia sťažovali, nie sú podľa Turzu realitou. „Nie sú tu žiadne potkany. Pracujeme len s čistým papierom, kontaminovaný od potravín nevykupujeme,“ argumentuje, pričom nám ukazuje čisté priestory výkupne.
„Prevádzku navyše pravidelne dávame na deratizáciu špeciálnej firme,“ dodáva.
Služba mestu
Turza pripomína, že prevádzka je len jednozmenná. „Po pol štvrtej popoludní a tiež cez víkendy a sviatky sa tu už nepracuje.“
Firmu podľa neho prevzali s tým, že ich predchodca urobil potrebné opatrenia a tie stále platia.
Vedúci prevádzky Drozd hovorí aj o službe pre mesto. „Ak by sme tu neboli, všetky tie tony odpadu skončia v komunálnom odpade. O potrebe triedenia z hľadiska ochrany životného prostredia hovorí aj Európska únia. Nehovoriac o tom, že netriedený zber ide ruka v ruke s vyšším poplatkom pre ľudí za komunálny odpad,“ podotýka.