ZVOLEN. Občianske združenie Podborovský spolok na sociálnej sieti informoval, že z parku na Borovej hore zmizli lavice, ktoré slúžili návštevníkom na oddych a relax. Lavice niekto ukradol v dobe od 19. do 30. júna. Na operadle majú logo firmy, ktorá ich vyrobila – DS PRO.
Štyristo eur
Spolok lavičky zaplatil z grantových peňazí. Škoda, ktorá krádežou vznikla, je preto známa – 400 eur.
Na zmiznuté lavičky upozornili spolok návštevníci areálu. „Viacerí návštevníci Borovej hory nám už dávnejšie hovorili, že ich môže niekto ukradnúť. Napokon na mieste vydržali rok,“ povzdychol si Róbert Olšiak z Podborovského spolku. A celý rok ich ľudia využívali. Dokonca aj v zime.

Lavičky zmizli po poslednom Dni Borovej hory. Areálom sa premlelo veľmi veľa ľudí a niekomu práve vtedy mohli lavičky padnúť do oka. „Nemyslím si, že to zobrali ľudia z Podborovej alebo z blízkych záhradiek,“ doplnil Olšiak. Päť lavičiek z agátového dreva nie je ľahkých a určite ich niekto neodniesol iba tak v rukách. Musel prísť väčším autom. Alebo sa viackrát otočil.
Neboli ukotvené
Areál Borovej hory nie je strážený a lavičky neboli ani ničím ukotvené. „Nechceli sme to betónovať do zeme. Bol to majetok Banskobystrického samosprávneho kraja a na betónovanie by sme potrebovali súhlas, preto sme sa tým ani nezaoberali,“ vysvetlil.
A ľuďom to vyhovovalo, že si lavičky mohli premiestňovať podľa potreby. Pravidelní návštevníci si všimli, že lavičky boli v neustálom pohybe. Keď bolo mokro, ocitli sa pod strieškou, počas slnečného dňa „prešli“ na voľné priestranstvo, priveľa slnečných lúčov ich posunulo do tieňa stromov. „Lavičky mali doslova svoj život a svoj pohyb v rámci areálu. Opustiť areál mali zakázané,“ doplnil s úsmevom zástupca spolku.
Predsa len ten betón
„Bohužiaľ, toto je pomerne bežná prax a nielen vo zvolenských parkoch,“ napísala v diskusii Martina Paulíková zo Združenia Slatinka. V mestskom parku Lanice mali zlodejov na návštevách často. Zaujalo ich plno lavíc, smetných košov, informačných tabúľ, nádherných interaktívnych prvkov pre deti. „Všetko postupne mizlo, niekedy sme našli zvyšky, niekedy zmizlo všetko naraz. Ukazuje sa, že jediné, čo zvyšuje čas udržania na lokalite, je betón – kovovými pätkami do zeme všetko zabetónovať,“ dodala s tým, že takýto spôsob nie je úplne to, čo by sme v prírode chceli.
Do konca júla
Ukradnuté lavičky si zlodej asi nedovolí vystaviť na svojej záhrade. Výrobca ich urobil na zákazku, nejde preto o žiadnu sériovú výrobu. A logo firmy bolo na každej lavičke vypálené. Keby ho chcel zlodej odstrániť, musel by použiť brúsku alebo minimálne hoblík. Takýto zásah by sa nedal len tak ukryť. Práve na to sa trochu spoliehajú aj v Podborovskom spolku. Dúfajú, že ich zlodej nebude môcť používať práve preto, lebo by ich mohol niekto spoznať.
V spolku sa teraz spoliehajú na zdieľanie informácie o krádeži cez sociálnu sieť. Aj s možnosťou na beztrestné vrátenie lavičiek.
„Trochu sme chceli apelovať na svedomie človeka, ktorý lavičky ukradol. Keď si uvedomí, že spravil hlúposť a lavičky vráti, nepodáme trestné oznámenie,“ vysvetlil Róbert Olšiak. Krádež so škodou 400 eur je už trestným činom. Spolok dal zlodejovi šancu do konca júla, potom osloví políciu.
„Tých zdieľaní sme tam mali pomerne dosť, takže je šanca, že sa to dostane aj k dotyčnému,“ doplnil. Keď nie, nech ho hanba fackuje.
Medializácia možno spôsobí, že si ľudia trochu viac začnú všímať lavicu na grilovačke niekde u známeho či kamaráta.