ZVOLEN. Prvý showroom elektromobility na Slovensku slávnostne otvorili vo Zvolene. Obhliadku elektromobilov spolu s možnosťou vyskúšať si ich ponúkla spoločnosť ECO auto. Túto príležitosť majú ľudia odteraz kedykoľvek.
„Ponúkame elektromobily do mesta, ktoré majú obmedzenú rýchlosť,“ vysvetlil konateľ firmy Matej Lešánek. Na elektrických štvorkolkách a trojkolkách si človek zašoféruje maximálnou rýchlosťou do 55 km za hodinu.
A to už s možnosťou od pätnástich rokov. Pokutu za rýchlosť tak vodič takýchto vozidiel v meste s najväčšou pravdepodobnosťou nezaplatí.
Tieto dva typy elektromobilov sa líšia nielen v cene, rozličný je aj ich dojazd a výkon. Aj keď trojkolka za svojou štvorkolesovou konkurentkou mier-ne zaostáva, má iné výhody.
„Vodič ju ovláda len s použitím rúk. Je to výhodné napríklad pre invalidov, ktorí sa dostanú, kam potrebujú, bez pomoci druhých,“ ozrejmil Lešánek.
Vozením na elektrinu môžu ľudia v dvojmiestnych trojkolkách a štvorkolkách ušetriť. Na sto kilometrov im postačí dvadsaťpäť centov. Do mesta si môžu zvoliť aj alternatívu v podobe elektrických bicyklov a motoriek. Ušetriť však môže aj celá rodina, a to aj pri ceste na dlhšie cesty.
„Elektrické rodinné auto je medzimestský typ s väčším dojazdom,“ predstavil Lešánek auto, ktoré zaujalo v showroome čestné miesto. Náklady na sto kilometrov len mierne presiahnu jedno euro.
Za dvadsať minút
Pravdepodobne najjednoduchšou možnosťou doplnenia energie do elektromobilu je nabitie doma zo zásuvky na 230 voltov. „Na dobíjanie poslúžia i panely na rodinných domoch, ktoré vyrábajú elektrickú energiu zo slnka,“ doplnil Lešánek.

Na Slovensku pribúdajú aj rýchlonabíjacie stanice, v nej si šofér elektromobil dobije za 20 minút. Od Bratislavy do Košíc je ich okolo diaľnice viac ako 40. Na Slovensku je ich približne 130, najbližšia v regióne je v Sielnici, podotkol Lešánek.
Zvolen trend víta
Zvolen je myšlienke elektromobilov naklonený. „Mestský úrad má k dispozícii elektromobil, ktorý používa mestská polícia na svoju hliadkovú činnosť,“ povedal hovorca mesta Martin Svatuška.
Zároveň vysvetlil, že automobil v ničom nezaostáva za klasickými vozidlami poháňanými naftou alebo benzínom. „Z dôvodu nízkych emisií a šetrnosti k životnému prostrediu mesto víta čoraz viac sa rozširujúci trend elektromobilov,“ dodal.

Na Slovensku je v súčasnosti okolo 800 elektrických vozidiel. „Ich počty sa celosvetovo každým rokom zdvojnásobujú, takže možno hovoriť o veľmi strmom náraste,“ povedal manažér strategického rozvoja Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Jaroslav Sýkora.
„Už o päť až desať rokov predpokladáme zásadnejšie presadenie elektromobilov na úkor benzínových a dieselových vozidiel,“ dodal.