ZVOLEN. Župní poslanci za mesto Zvolen, ktorí snahu súčasnej zvolenskej primátorky vrátiť areál Borovej hory mestu najskôr nepodporovali, napokon ustúpili a na rokovaní župného zastupiteľstva zahlasovali za zámenu.
Ustúpil aj samotný župan Marian Kotleba, ktorý najskôr hovoril, že uznesenie nepodpíše. Podpísal.
Dlhodobo chátrajúci areál tak definitívne prejde z vlastníctva kraja na mesto Zvolen.
„Dlho som zvažoval, či podpísať toto uznesenie,“ povedal Kotleba pre TASR. „Podpísal som ho v posledný deň. Rozhodujúcim faktorom pre mňa bolo to, že za výmenu hlasovali absolútne všetci prítomní poslanci,“ reagoval.
Pri podpise zámennej zmluvy však bude trvať na tom, aby mesto deklarovalo, že areál Borovej hory nebude môcť minimálne najbližších 20 rokov prejsť do súkromných rúk.
Tento krok má zabezpečiť, aby si obyvatelia Zvolena a blízkeho okolia mohli naďalej vychutnávať oddych v tomto lukratívnom areáli a nemuseli sa báť, že unikátne miesto bude znehodnotené výstavbou alebo inými neželanými vplyvmi.
Za pozemky pod nehnuteľnosťami
Zvolenskí poslanci na ostatnom zastupiteľstve už deklarovali, že Borovú horu nepredajú ani neprevedú na tretiu osobu. Aj primátorka Lenka Balkovičová tvrdí, že areál musí zostať otvorený Zvolenčanom, aby sa v ňom mohli prechádzať a využívať ho ako rekreačnú zónu.
Na rekonštrukciu budov chcú hľadať investora a zriadiť tam napríklad dom seniorov.
Zvolen kraju za Borovú horu prevedie svoje pozemky, ktoré sú vo vlastníctve kraja. Napríklad v areáli divadla, stredných škôl či pod cestou.
„Myslím si, že ak sme za lokalitu Borovej hory, ktorá bola nacenená na viac ako 500-tisíc eur, ponúkli pozemky za 700-tisíc eur, je to adekvátne,“ konštatovala po rokovaní poslancov Balkovičová.
Múzeum prírody
Predsedníčka občianskeho združenia Borová hora Zora Myslivcová hovorí o areáli ako o múzeu prírody.
„Borová hora je cenná pre vzácne biotopy a tiež pre jazierko s minerálnou, mierne rádioaktívnou vodou, ktorá v zime nezamŕza,“ pripomenula.

„Travertínový kopec s prírodným jazerom na jeho temene objavili v polovici 19. storočia. Vtedy sa začalo s archeologickým výskumom jazera a jeho okolia. Nálezy, medzi nimi aj kosti zvierat, poukazujú na kultovú funkciu jazera. Po chemických rozboroch minerálnych vôd sa začalo s výstavbou prvej kúpeľnej budovy,“ ozrejmila.
Areál veľký takmer 30-tisíc metrov štvorcových obklopuje z väčšej časti Arborétum Borová hora, ktoré je vo vlastníctve Technickej univerzity vo Zvolene.
Storočná história mestských liečebných kúpeľov na Borovej hore sa skončila po vojne; vystriedalo ich sanatórium na liečbu tuberkulózy pre stredné Slovensko. To zaniklo zhruba pred štvrťstoročím.