KRUPINA. Strecha za hranicou životnosti, drevený krov pred rozpadnutím držia pohromade oceľové laná. Krupinskému múzeu, ktoré nesie meno po krupinskom rodákovi Andrejovi Sládkovičovi, hrozilo možné zrútenie.
Investíciu na kompletnú rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky vyčíslili na viac ako pol milióna eur, na čo mesto nemá, pôvodný meštiansky dom zo 17. storočia sa preto snaží zachraňovať postupne z rôznych grantov.
Ďalší pilier
Prvú finančnú injekciu poskytlo ministerstvo kultúry vo výške 15-tisíc eur, ďalších viac ako 5-tisíc eur pridalo mesto. Krupina za ne momentálne zachraňuje južnú stenu budovy, jej pohyby spôsobovali už dlhšie vážnejšie statické poruchy murív a krovu.
Z fasády už odstránili aj balkón, historik mesta Miroslav Lukáč hovorí, že ho tam postavili až dodatočne. „Ťažko povedať kedy. Niekedy za prvej republiky alebo v začiatkoch reálneho socializmu.“
Odstránili aj oporné železobetónové piliere, ktoré balkón držali. „Hodnotnejšie bolo liatinové zábradlie, to sme odložili, balkón sa však z historického ani architektonického hľadiska na budovu nehodil,“ podotkol historik. Už dávno ho nevyužívali, za hranicu životnosti sa dostali aj piliere, na ktorých stál.
Pribudnúť k južnej stene má pilier, ktorý ju má držať. Bude ju podopierať s pôvodným pilierom, ktorý je na juhovýchodnej strane.
„V súčasnosti sa robia základy pre tento druhý pilier. Jadro bude betónové. Obloží sa tehlovou konštrukciou a povrch sa omietne tak, aby bol vizuálne zjednotený s pôvodným pilierom,“ dodal Lukáč.
Unikátna história
Je to zatiaľ prvý krok, v získavaní financií na záchranu budovy chce mesto pokračovať. Ďalší postup prác sa v budúcnosti musí sústrediť na zbavenie vlhkosti.
Okrem južnej steny trpí nadmernou vlhkosťou najmä prízemie severnej časti dvorového krídla, ale významná vlhkosť je aj na vnútorných stenách podbránia.
Pivničné priestory nemajú dostatočné odvetranie, klenby sú lokálne poškodené zvetrávaním. V meštianskom dome dnes sídli Múzeum Andreja Sládkoviča. Niektoré časti domu vybudovali už na prelome 15. – 16. storočia.
„Zaraďujeme ho teda medzi najstaršie meštianske domy v Krupine, navyše s unikátnou históriou,“ povedal historik. Žil v ňom prvý slovenský župan Hontianskej župy, advokát Gustáv Lehocký, dom kúpil v 19. storočí.
Ešte predtým, v roku 1784, sa v ňom po obnovení evanjelického cirkevného zboru konali napríklad prvé oficiálne služby Božie. Uskutočniť sa mohli vďaka reformácii, ktorej 500. výročie si cirkev v tomto roku pripomína.