Zvolen chce motivovať mladých ľudí, aby tu ostávali

Dve pracovné stretnutia 30-člennej pracovnej skupiny, študijná cesta do Fínska, príchod Fínov na Slovensko a určené prvotné ciele: taká je bilancia pilotného projektu Záruky pre mladých vo Zvolene. O čom je projekt, čo môže Zvolenu priniesť a aké sú výstupy z návštevy vo Fínsku?

(Zdroj: Peter Važan)

Hlavnou ideou Záruk pre mladých je, aby v dobe do 4 mesiacov od ukončenia vzdelávania dostal každý mladý človek do 29 rokov ponuku na prvé pracovné umiestnenie alebo pracovnú skúsenosť. Ide o aplikáciu projektu Európskej únie, na ktorý ide ročne 21 miliárd eur v celom európskom priestore. „Mladí bez práce stoja vládu viac peňazí. Kým 21 miliárd ročne investuje Európska únia do projektu Záruky pre mladých, mladí nezamestnaní ju stoja 153 miliárd,“ hovorí Matti Mäkelä, šéf projektového oddelenia školstva z Mestského úradu v meste Turku. Turku je tretí najväčší okres vo Fínsku a partner Zvolena v projekte Záruky pre mladých. Od Fínov by sa Zvolen mohol učiť, ako najlepšie pracovať s mladými ľuďmi. „Keď mladí ľudia nebudú mať príležitosti a víziu, budú odchádzať a krajina bude vymierať,“ povedala regionálna koordinátorka neziskovej organizácie Epic pre Európu Mária Nádaždyová. Ide podľa nej o vážny problém, lebo podľa štatistík bude Slovensko v roku 2040 najstarším európskym štátom. Zvolen sa s týmto problémom zápasí už dnes: napr. v roku 2016 sa zo Zvolena odsťahovalo 959 obyvateľov (nepoznáme príčiny), kým prisťahovalcov bolo len 547. Prognózy v programe hospodársko-sociálneho rozvoja mesta Zvolen hovoria, že kým v roku 2005 žilo vo Zvolene 43 147 obyvateľov, v roku 2020 to bude už len 40 836. Priemerný vek sa zvýši z 38 na 44. Počet obyvateľov bude neustále klesať a obyvateľstvo bude starnúť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zvolen potrebuje, aby tu mladí ľudia ostávali

Jedným z cieľov pracovnej skupiny je nájsť model, ako Zvolen zatraktívniť a pritiahnuť mladých ľudí do mesta či motivovať mladých ľudí, aby vo Zvolene ostali žiť a pracovať. Na cieli budú spoločne pracovať zamestnanci mestského úradu, úradu práce, štátnych aj mimovládnych organizácií, podnikatelia, zástupcovia všetkých stupňov škôl či samotná mládež. „Ide o výnimočný projekt, ktorého základom je spolupráca. Zvolen má pre vznik podobnej siete ideálne podmienky, zastúpené sú tu všetky skupiny pracovného zamerania,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová. Ako ukazuje príklad mesta Turku, fungujúca sieť spolupracujúcich inštitúcií je základom pre vznik ďalších projektov. Sieť odborníkov v Turku funguje od roku 2012 a stretáva sa štyrikrát do roka. „Dôležité je medzisektorové zmýšľanie, vývoj a kooperácia,“ podčiarkuje Matija. V Turku za posledné roky v spolupráci mesta, štátu, mimovládných organizácií či cirkvi, s podporou európskych peňazí vzniklo viacero projektov – komunitné a poradenské centrá pre mladých, podporné a vzdelávacie inštitúcie, organizácie na zapojenie mladých nezamestnaných a pod. Za väčšinou projektov stojí iniciatíva okresu Turku.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi podstatná je aj fungujúca sieť stredných škôl. Fínske vzdelávanie je oproti slovenskému flexibilnejšie – je napr. možné kombinovať vzdelávanie na odborných školách so všeobecným na gymnáziách, čo naša legislatíva zatiaľ nedovoľuje. Čo funguje výborne vo Fínsku, ale aj na niektorých miestach vo Zvolene, je odborné a praktické vzdelávanie. V Turku sme navštívili odborné školy, ktoré zabezpečujú aj praktické vzdelávanie, študenti môžu napr. vyrábať súčiastky, opravovať autá, stavať domy, piecť, variť alebo česať a tým zabezpečujú zákazky a príjem pre školu. Škola má peniaze, študenti skúsenosti a zákazník vybavenú službu. Za jednoduchou filozofiou je hlbšia idea. „Naším cieľom je, aby žiaci vedeli, že všetko, čo vyrobia, má zmysel. Rešpekt voči študentom je rovnako dôležitý ako rešpekt voči učiteľom,“ vysvetľuje Anu Parantainen, projektová manažérka oddelenia školstva v Turku, ktorá stojí za množstvom projektov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je možné na lokálnej úrovni

Aj vo Zvolene sú stredné školy, ktoré si dokážu na časť svojej činnosti zarobiť. Vlastné prevádzky má napr. stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu. „Máme tri vlastné reštauračné zariadenia, jednu cukrársku výrobňu a jeden kozmetický, kadernícky dizajnový salón. Študenti praxujú od prvého ročníka, teda okrem študentov hotelovej akadémie a kaderníčok, kozmetičiek,“ vysvetľuje riaditeľka školy Alžbeta Staníková. Rozdiel medzi Fínskom a Slovenskom je v tom, že stredné školy zriaďuje samospráva, kým na Slovensku sú pod vyššími územnými celkami, krajmi. Aj slovenské školy sa však snažia vytvoriť fungujúci model a mnohým sa to darí. Napr. Stredná priemyselná škola dopravná vo Zvolene nemá problém s nezamestnanými absolventmi. „Zmenila sa situácia, zamestnávatelia majú nedostatok šikovných ľudí a sami nás oslovujú, aby sme im niekoho odporučili,“ hovorí riaditeľka Romana Trnková. „Žiaci majú možnosť vyskúšať si prácu na projektoch a ich prezentácii, skúšajú si, aké je to učiť spolužiakov, zapájajú sa do odbornej činnosti a praxujú aj vo firmách,“ hovorí Trnková. Kombinácia aktuálne zaujímavých a potrebných odborov, prepojenie na firmy, zvyšovanie praktických a komunikačných schopností vedú školu aj jej žiakov k úspechu. Študenti napr. začiatkom mája vyhrali súťaž vo Francúzsku – preteky vodíkových áut.

Kde nemôžeme porovnávať, môžeme sa inšpirovať

Samozrejme, situácia vo Zvolene a na Slovensku je odlišná ako vo Fínsku, no má aj podobné črty. Aj Turku, aj mesto Zvolen zápasí s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl, odchodom mladých do iných miest alebo do zahraničia, s nedostatočným uplatnením študentov, s malým záujmom o odborné školy... Toto všetko by mohol vyriešiť projekt Záruky pre mladých. Akú konkrétnu podobu bude mať, ukážu až nasledujúce mesiace. „Konkrétne projekty závisia od členov pracovnej skupiny: aké ciele si určia, na čom sa zhodnú a ako budú ďalej spolupracovať,“ dodáva Ela Klementová z n. o. Epic. Projekt vo Zvolene je hradený z európskych peňazí a potrvá do konca augusta 2019. Zvolen by sa tak mohol stať lídrom v otázke uplatnenia mladých ľudí.

Prečítajte si celý článok o pobyte vo Fínsku na webovej stránke Zvolenských novín (sekcia na stránke www.naszvolen.sme.sk) alebo viac o projekte na stránke www.zvolen.sk v sekcii Projekty.

Autor: ej

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 990
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 841
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 187
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 073
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 216
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 026
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 964
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 217
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 451
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 026
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 964
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 217
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 451
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu