ZVOLEN. Krídla rán, kresby a maľby z dvoch svojich cyklov, vystavuje slovenský výtvarník Jozef Matuška do 3. augusta v Galérii na Tehelnej vo Zvolene.
Názov výstavy Krídla rán poukazuje na možnosť voľby v našich rozhodnutiach. Sloboda však často so sebou nesie aj dôsledky v podobe rán.
Cykly sú vo svojej podstate symbolickým zobrazením medziľudskej komunikácie.
„V prípade cyklu Ako dravci autor pracuje s preneseným významom medziľudskej komunikácie v podobe stretu dvoch dravcov. Hlavný dôraz kladie na expresívne stvárnenie kompozícií pozostávajúcich z dvoch jedincov, medzi ktorými vládne napätie,“ povedala kurátorka výstavy Katarína Matušková.

Z pokojných diel sa Matuška posúva do dynamických, ohnivých celkov, ktoré sa aj v tomto prípade stávajú prenesenými symbolmi každodenného boja ako medzi dravcami, tak aj medzi ľuďmi.
Po formálnej stránke dáva dôraz na svetelnosť a kontrastnú farebnosť, prostredníctvom ktorých vytvára atmosféru jednotlivých obrazov.
V druhom cykle Dva zákony prostredníctvom symbolických tvarov a vzájomných vzťahov medzi nimi zobrazuje známe príbehy zo starého i nového zákona.
„Veľká časť novozákonných scén podáva jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Kresby a maľby sú zobrazené bez akejkoľvek opisnosti,“ objasnila Matušková.
„Znázornený je kľúčový moment, podľa ktorého je možné - aj napriek vyabstrahovaniu tvarov - výjav identifikovať. Divák je priamo vtiahnutý do čistej, vizuálnej meditácie. Výjavy sú postavené na vzájomnej súhre čistých línií a plôch, symbolov zúčastnených postáv,“ doplnila.
Nie je dôležité prostredie, v ktorom sa výjav odohráva, ani farebnosť, ktorá už po stáročia ikonograficky určuje, kto je kto. Jozef Matuška sa inšpiruje jednoduchým tvarom, ktorý symbolizuje človeka.
Diela z cyklu Dva zákony sú doplnené textovými reflexiami kurátorky výstavy Kataríny Matuškovej.
O autorovi
Jozef Matuška (1976) v súčasnosti absolvuje posledný ročník vysokoškolského štúdia II. stupňa na Katedre sochárstva a priestorovej tvorby Fakulty výtvarných umení na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
Magisterské štúdium absolvoval aj na Katedre výtvarných umení na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V súčasnosti pôsobí ako galerijný pedagóg v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku.
Ako médiá okrem klasických disciplín (maľba, kresba) využíva aj inštalácie, land-art, happening a komiks.
Vychádza z idey otvorenosti novým interpretáciám a rozmanitosti vo výtvarnom prejave, čím môže efektívnejšie narúšať hranice medzi životom a umením. Vo svojej autorskej tvorbe naďalej skúma tému komunikácie a vzájomných vzťahov.