Výskyt čiernych skládok je v meste trvalkou. Sťažnosti občanov pribúdajú a mesto je v prekérnej situácii. Tvorcov nezákonných čiernych skládok na verejných priestranstvách je takmer nemožné vypátrať a všetky náklady za odvoz odpadov hradí mesto. Každý rok prekročí svoj rozpočet na odpadové hospodárstvo o niekoľko tisíc eur.
Čistenie mesta a komunikácií je veľkou témou. Na jednej strane stoja nahnevaní občania nespokojní s daným stavom čistoty, na druhej strane sú tí, ktorí odpad beztrestne vytvárajú a okolnosti, pri ktorých nečistota vzniká.
Právny rámec
O nakladaní s odpadmi hovorí Zákon o odpadoch č. 79/2015, ktorý pomerne zložito interpretuje celý byrokratický postup. Nezákonne umiestnený odpad, tzv. čiernu skládku, treba nahlásiť okresnému úradu alebo obci. Okresný úrad začne administratívny proces – v spolupráci s políciou preveruje, kto je vlastníkom pozemku a kto tvorcom skládky a či došlo k trestnému činu. Ak sa vec podarí zistiť, požiada o odstránenie skládky alebo ju odstráni na vlastné náklady a peniaze bude vymáhať od pôvodcu skládky alebo vlastníka pozemku, čo sa ale v realite málokedy podarí. Zvolen napr. dlhodobo zápasí s odpadom na súkromných pozemkoch v okolí nákupného centra. Napriek opakovanej výzve na odstránenie k úplnému odstráneniu odpadov nedošlo a mesto tak viackrát odstránilo odpad zo súkromných pozemkov na vlastné náklady. To je niečo podobné, ako by ste sa vybrali k susedovi upratať mu dvor a odvoz smetí aj sami zaplatili.
Často sa stáva, že odpad na území mesta je len komunálny alebo drobný stavebný odpad, ktorý odstrániť môže samospráva. Takže odpady, ktoré ľudia vytvárajú v parkoch a na voľne prístupných plochách, a ktorých pôvodca je jednoducho neznámy, odstraňuje mesto za peniaze všetkých daňových poplatníkov.
Rozpočet
Zmluvný odvoz odpadov z územia mesta zabezpečuje partner Marius Pedersen. Mesto má na odvoz odpadov v rozpočte tento rok 1 630 000 eur, hoci v realite dáva omnoho viac. Napr. v roku 2016 mal Zvolen navrhnutú v rozpočte sumu 1 574 350 a v skutočnosti zaplatil 1 725 937,69 eur. Dôvodom navyšovania rozpočtu je vo všeobecnosti množstvo vznikajúcich, opakujúcich sa čiernych skládok na území mesta a opakujúce sa požiadavky občanov na zabezpečenie odvezenia odpadov či dovezenie kontajneru. Je potrebné si teda položiť otázku, či chceme financie na odvoz odpadov navyšovať alebo sa pokúsime každý svojou troškou k poriadku prispieť.
Čo sa týka fyzického zberu odpadkov na voľne prístupných plochách, mesto v súčasnosti nemá zazmluvnenú firmu. „Mesto sa musí rozhodnúť, či chce zaplatiť firme, aby odpadky z mesta odvážala a je ochotné zaplatiť viac alebo to urobí inak,“ vysvetľuje primátorka Lenka Balkovičová. Od roku 2004 môžu samosprávy využívať prácu aktivačných pracovníkov na tzv. malé obecné služby podľa zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti. Táto služba umožňuje úsporu finančných prostriedkov mesta, ale samozrejme nie je na úrovni profesionálov. „Samozrejme, nejde o nútené práce, takže ľudí nemôžeme prinútiť, aby robili a niekedy sa stáva, že jeden deň prídu a druhý nie,“ vysvetľuje Jozef Čillík, ktorý na mestskom úrade usmerňuje potreby mesta a prácu aktivačných pracovníkov. „Od ľudí, ktorí stratili pracovné návyky, nemôžeme mať veľké očakávania. Napriek tomu robia veľa,“ dodáva.
S čím ešte prišlo mesto? A čo občan?
Mesto sa pre zlepšenie čistoty zapojilo v roku 2016 do projektu Cesta z kruhu nezamestnanosti, kde vďaka financiám z úradu práce, soc. vecí a rodiny mohlo zamestnať piatich dlhodobo nezamestnaných. Projekt v júli končí, no samospráva sa rozhodla v činnosti tzv. strediska komunálnych služieb pokračovať. „Nielenže sa nám podarilo dať prácu nezamestnaným, ktorí v prvom roku potvrdili svoj záujem, zaučili sa a získali prax, ale získali sme pracovnú silu, ktorá sa podieľa na poriadku v meste,“ vysvetlila primátorka Lenka Balkovičová. Samozrejme, stredisko o počte piatich ľudí dokáže vyriešiť len časť problémov. „Bohužiaľ sa potýkame s opakovaným vytváraním čiernych skládok na verejných priestranstvách. Pokiaľ ľudia nezmenia svoj prístup k svojmu okoliu, nemôžeme čakať, že vo Zvolene bude dokonalý poriadok,“ hovorí Jozef Čillík, ktorý sa denne podieľa na odstraňovaní odpadov z územia mesta. Spolupráca občanov pri nahlasovaní a odhaľovaní čiernych skládok, pri upozorňovaní tých, ktorí ich vytvárajú či pri zlepšovaní poriadku v meste je nevyhnutná. „V tomto smere som veľmi vďačná všetkým tým, ktorí sa dobrovoľnícky zapájajú do brigád mesta alebo len chodia po meste s otvorenými očami a neboja sa zodvihnúť odpad zo zeme. Poriadok dokážeme udržať len spoločnými silami,“ dodáva Lenka Balkovičová.
Autor: ej