Andreas Heinisch: Plne autonómne autá prídu v roku 2025

Continental oslávil minulý rok desaťročnicu a za desať rokov stúpol zo 180 zamestnancov na 1300.

Andreas Heinisch, riaditeľ zvolenského závodu.Andreas Heinisch, riaditeľ zvolenského závodu. (Zdroj: archív AH)

Vedia Zvolenčania, čo sa deje za bránami zvolenského závodu? Čosi v rozhovore odhalil riaditeľ zvolenskej pobočky Continentalu Andreas Heinisch, ktorý je vo Zvolene štyri roky.

Prekročiť bránu vašej firmy nie je jednoduché, ste naozaj dobre strážení. Cieľom je zvýšiť rešpekt prichádzajúcich návštevníkov?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú na to dva dôvody. Jednak vyrábame bezpečnostné diely, takže je nevyhnutné rešpektovať istú úroveň bezpečnosti, aby do nášho závodu nevstupovali neoprávnené osoby a taktiež sme zodpovední za projekty, ktoré sa musia chrániť, pretože sú naším know-how, ako aj know-how našich zákazníkov. Určite ale nechceme vytvárať dojem, že sa skrývame.

SkryťVypnúť reklamu

Continental pôsobí vo Zvolene od roku 2006. Ste tu už viac než desať rokov. Vedia ľudia, čo sa u vás vo vnútri fabriky robí?

Silne verím, že je čo zlepšovať. Verejnosť pozná Continental ako značku, ale väčšina ľudí nás vníma ako producenta pneumatík. Sme však vysoko technologizovanou firmou, ktorá má množstvo sekcií: logistika, projektovanie, vývoj, produkcia atď., čo znamená práca na dizajnoch a prepojenie na moderné softvéry. Continental nie je len výrobca pneumatík, vyvíjame množstvo iných systémov a závod vo Zvolene je zameraný na výrobu brzdových strmeňov.

Od roku 2006 vo Zvolene sídli aj výskumno-vývojové oddelenie. Jeho výsledky sú asi ťažko publikovateľné, ale je niečo, čo s nami môžete zdieľať?

Môžem povedať, že to je úspešný príbeh. Na začiatku bolo v tomto výskumno-vývojovom centre vo Zvolene šesť ľudí, ktorí boli podpornou vetvou napojenou na základňu vo Frankfurte. Ich práca bola vedením hodnotená veľmi pozitívne, získali si dôveru vedenia a to viedlo k ďalšiemu rozvoju oddelenia. Dnes máme takmer 200 inžinierov a technikov a sme schopní robiť kompletný rozvoj brzdových strmeňov. Dokopy máme v Continentali vo Zvolene asi 1 300 zamestnancov. Len za uplynulý rok sme prijali ďalších 150 zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Takže sa vám potvrdilo, že výber Zvolena bolo dobré rozhodnutie.

Rozhodne. Máme veľmi motivovaný stabilný tím s nízkou fluktuáciou. Slováci sú navyše hladní po raste. Toto všetko nás priviedlo tam, kde sme dnes.

Aké zastúpenie má medzi zamestnancami Zvolen a región?

Nemám presné číslo, ale väčšina zamestnancov je zo Zvolena alebo z blízkeho okolia, min. 80 %. Minimum ľudí je z východného alebo západného Slovenska, ale to je aj naša filozofia hľadať ľudí odtiaľto: to prináša stabilitu v pracovnom tíme, pretože Slováci sa vždy časom vrátia domov. Ak prijmeme Zvolenčana, nemusíme sa báť, že ho stratíme, pretože by sa vrátil za rodinou. Je to presne naopak ako v Nemecku, kde ľudia domov opúšťajú a často sa už nevracajú.

Máte dostatok profesionálov?

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti sme mali šťastie na dobrých zamestnancov, teraz je to čoraz náročnejšie. Slabá stránka Slovenska spočíva v tom, že je problém nájsť tu skúsených odborníkov. Nemáme problém prijať absolventov, operátorov, ale faktom je, že štát síce proklamuje podporu vzdelanostnej ekonomiky, budovanie výskumných centier a pod., ale vôbec na to nie je pripravený. Skôr či neskôr budú firmám chýbať odborníci. To je aj dôvod, prečo sme vstúpili do duálneho vzdelávania.

Continental robí množstvo práce v oblasti vzdelávania ľudí, spolupracuje so strednými aj vysokými školami. Aké výsledky to prináša?

Spolupracujeme s univerzitami už niekoľko rokov a prináša to pozitívne aj menej pozitívne výsledky. Veľmi to závisí od ľudí, napr. na škole. Ak dekan, profesor, učiteľ chce spolupracovať, funguje to. Toto by sa malo zmeniť. Univerzity by mali pochopiť, aké sú potreby firiem na trhu a prispôsobiť tomu svoje študijné programy, tak aby nastala win-win situácia. Čo sa týka duálneho vzdelávania, je to nové, potrebujeme viac času na to, aby to začalo fungovať a legislatíva nám cestu k uspokojivému cieľu zrovna neuľahčuje. Máme množstvo administratívy a to by sa malo zmeniť.

V Nemecku duálne vzdelávanie nebolo prerušené tak ako u nás. Môžete túto situáciu porovnať?

V Nemecku je to veľmi rozvinuté a funguje to výborne. Firmy v Nemecku z tohto systému skvele ťažia. Na Slovensku sa po skončení socializmu tento systém prerušil, a preto to začína len veľmi pomaly. Čo sme si uvedomili je, že je potrebné presvedčiť aj rodičov o tom, že duálne vzdelávanie je dobrý nápad a že nie každé dieťa musí ísť nevyhnutne na vysokú školu. Aj s odbornou školou môže dieťa dosiahnuť veľmi dobrú kariéru. Pozrite sa na nás, máme množstvo nových technológií, softvérov, robotov, ktoré potrebujeme riadiť a obsluhovať a na to nám stačia aj ľudia so stredným odborným vzdelaním.

Je treba povedať, že pre študentov, pracovníkov je to aj príležitosť cestovať.

Zvolenský závod Continentalu je jedinečnýtým, že centralizuje výrobu zariadení a softvérov aj pre iné závody vo svete: Čína, Mexiko, kdekoľvek na svete. Spolu v rámci HBS máme závody v 17-tich krajinách sveta, Zvolen je napojený na centrálu vo Frankfurte, pre ktorú pripravuje potrebné. Čo sa týka výmeny zamestnancov, mali sme tu napr. ľudí z Nemecka, ktorí nám pomáhali pri štarte, teraz školíme kolegov zo San Luis Potosi v Mexiku a naši ľudia chodia poskytovať podporu do nových závodov vo svete. Máme množstvo pekných príkladov tejto výmeny, je to aj o priateľstve.

Aký je profil vášho ideálneho zamestnanca?

Ťažká otázka. Myslím, že hľadáme motivovaných a nadšených ľudí, ktorí sú ochotní sa učiť a sú samostatní a úprimní. Naše hodnoty sú „jeden pre druhého“, „vášeň vyhrať“, „dôvera“ a „sloboda konať“ a toto sedí aj na profily našich zamestnancov. Automobilový priemysel je veľmi rýchly a napreduje, na to musia byť ľudia pripravení. Nie je ľahké udržať sa na trhu a byť úspešný, to znamená istú formu tlaku na našu spoločnosť a takisto na jej zamestnancov. Je to napokon súťaž na trhu.

S tým súvisí aj téma platov. Môže záujemca o pracovné miesto očakávať nemecký plat?

V prvom rade musím povedať, že sa snažíme byť fér a nedávame ľuďom minimálnu mzdu, ale naopak primeranú sumu. Na druhej strane musím povedať, že ohodnotenie ľudí nie je len o plate. Snažíme sa vytvoriť zamestnancom dobré pracovné podmienky, máme bohatý sociálny program, organizujeme výlety cez víkend, poskytujeme ľuďom permanentky na športové vyžitie a posledný bonus je nový penzijný program, ktorý sme nedávno predstavili aj verejnosti. Ľudia od nás napr. po desiatich rokoch dostanú vyšší dôchodok, ako keby boli v treťom pilieri.

Poďme naspäť k výrobe. Povedali ste mi, že za pracovný deň vyrobíte 50 000 brzdových strmeňov, ktoré sú vývozným artiklom do celého sveta. Kam putujú?

Všetky naše produkty posielame za hranice Slovenska. Je to smutné, ale na Slovensku nemáme žiadneho odberateľa. Distribuujeme najmä v rámci Európy a naším užším cieľom je distribuovať tam, kde aj vyrábame. Mali by sme radi zákazníka aj zo Slovenska a veríme, že ho mať aj budeme.

Slovensko je niekedy navonok prezentované ako automobilová krajina. Uvedomujeme si rast automobilizmu, ktorý je pre nás kľúčový, no na druhej strane kdesi vnútri vzniká pochybnosť alebo otáznik: ako súbežne zvyšovať výrobu a dokázať uchrániť životné prostredie. Nie je to zrejme otázka úplne na vás, ale zvážiť ju časom bude musieť každý. Myslí sa už v tomto biznise aj na to, ako v budúcnosti budovať ekologickejšie autá menej závislé od ropy a všeobecne ohľaduplnejšie k životnému prostrediu?

Jednou z možností sú elektrické autá, ktoré sú ale zatiaľ dosť drahé, lebo ide o celkom inú technológiu. To je ale otázka niekoľkých nasledujúcich rokov. Druhou možnosťou súbežne je produkcia áut s nízkou spotrebou, na tomto sa už pracuje. Cieľom je tiež znižovať emisie. Moja prognóza znie, že najbližších desať rokov bude stále väčšina áut jazdiť na benzín alebo naftu a pomer elektrifikovaných áut sa bude pomaly zvyšovať.

V čom je budúcnosť v automobilovom priemysle a kde je v tom vaše miesto?

Continental je na čele spoločností, ktoré vyvíjajú modely autonómneho riadenia áut. Napr. elektrické brzdové strmene, ktoré slúžia na automatické parkovanie. Na trhu je viacero áut, ktoré to už dokážu. Zvyšujúcou sa automatizáciou budú autá v čoraz viac situáciách schopné samy riadiť a brzdiť. Preberú riadiacu úlohu vodiča. Veríme tomu, že v roku 2020 – 2025 budú autonómne autá dostupné. Tieto systémy budeme vidieť najskôr na diaľniciach, pretože v porovnaní s jazdou v mestách je tu menej komplexných situácií, ktoré musí auto zvládať.

Blížime sa teda k autám, ktoré jazdia samy. Znie to ako sci-fi, ale je to niečo, čo chceme?

Ja osobne nie, lebo jazdím rád. (Smiech) Už dnes mám zo všetkej tej automatiky trochu strach. Ale je to len otázka času, keď si na to zvykneme a bude to celkom bežné.

Poďme ešte k vám. Ako sa dostal Andreas Heinisch do Zvolena?

Je to dlhý príbeh. V Contintentali pracujem už 26 rokov, začínal som ako inžinier, potom som bol manažér kvality, manažér, atď. Predtým ako som prišiel do Zvolena, bol som vo Frankfurte zodpovedný za obchodnú časť v priemyselnom inžinierstve. Potom ma požiadali, aby som prišiel do závodu vo Zvolene, aby som závod spolu s tímom rozvíjal ďalej.

Aký bol váš prvý dojem?

Vždy som bol ochotný ísť do zahraničia a tento závod som už poznal. Slovensko nebol môj prvý výber, ale môžem povedať, že od prvej chvíle, ako som sem prišiel, som si to tu obľúbil. Mám veľmi dobrý tím otvorených ľudí, moji kolegovia sú skvelí a hneď by som každému zo zahraničia odporučil, aby chvíľu pracoval na Slovensku. Samozrejme, sú lepšie a horšie veci. Žijem v Banskej Bystrici a je tu množstvo vecí, ktoré človek môže vo voľných chvíľach robiť – lyžovať, bicyklovať, turistika... Váš región je nádherný. Skôr či neskôr odtiaľto odídem, ale myslím, že budem spomínať v dobrom.

Autor: ej

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 539
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 069
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 867
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 602
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 367
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 350
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 169
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 773
  1. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  2. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  3. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  5. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  7. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  8. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 303
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 406
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 850
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 134
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 416
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 658
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 397
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 016
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  2. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  3. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  5. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  7. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  8. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 303
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 406
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 850
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 134
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 416
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 658
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 397
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 016
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu