Rok 2016 bol pre samosprávy zlomový. Zmenil sa zákon o odpadoch, ktorého najvýraznejším prínosom je fakt, že za vytriedený odpad už neplatí samospráva, ale organizácie združených výrobcov. To by malo samosprávy a najmä ich občanov motivovať, aby triedili viac.
Zvolen na základe zmluvy s firmou Marius Pedersen koncom roka 2016 navýšil celkový počet nádob na triedený odpad, v prípade papiera a kovov takmer dvojnásobne, navýšené boli aj nádoby na bioodpad. Výsledkom je podľa očakávaní vyšší výsledok, čo sa týka triedenia. Kým Zvolen v roku 2015 vytriedil takmer 20 %, v roku 2016 je to takmer 30 %. Najviac spomedzi zložiek bolo kovov a bioodpadu.
„Samozrejme, je to začiatok. Smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ ukladá členským štátom do r. 2020 zvýšiť recykláciu komunálneho odpadu na min. 50 %. Znamená to, že vytriediť je potrebné podstatne vyššie percento,“ píše sa v Stratégii nakladania s odpadmi mesta Zvolen, ktorú vypracovalo združenie CEPTA. Vyššie percento odhaduje na 60 %. Stratégia tiež zdôrazňuje, že do naplnenia potrebného percenta sa neráta energetické zhodnocovanie odpadov (výroba alternatívneho paliva z odpadu, rôzne pyrolitické, plazmové a iné technológie).
Zvolen tak bude musieť na svojom triedení naďalej pracovať, hoci 30-percentný výsledok z minulého roku je v porovnaní s inými slovenskými mestami dobrý. Celkovo sme v roku 2016 vyprodukovali 15 806,16 t odpadu, z toho 11 147,712 t je nevytriedený komunálny odpad.
Autor: ej