SLIAČ. Máj, ktorý v Sliači postavili podvečer poslednú aprílovú sobotu, už slávnostne váľať nebudú. Niekto ho v noci z nedele na pondelok spílil. Prvý májový deň tak kúpeľné mesto privítalo len s torzom májového symbolu.
„Máj sa staval dievčaťu. Stávalo sa, že ak si dvaja chlapci konkurovali, jeden druhému postavený strom vypílili. Bol to znak záujmu o dievča, no nebol to zvyk typický pre náš región,“ hovorí riaditeľka tamojšieho Mestského kultúrneho strediska Renáta Šeniglová.
„Neviem, či má niekto záujem o toto mesto, keďže spílil máj, ktorý postavilo mesto. Vieme, že je to recesia, ale aj recesia by mala byť zmysluplná a mať hranice,“ dodáva sklamane.
„Stavanie májov patrí medzi najtypickejšie slovenské tradície a organizátori jej obnovením v Sliači sa usilujú o to, aby ju odovzdali mladšej generácii,“ komentuje Šeniglová.
„Tradíciu sme obnovili s presvedčením, že ľudia sa majú stretávať a veľký počet divákov sobotňajšieho stavania mája nám v tom dáva za pravdu.
Netrápia nás finančné náklady, ktoré sme do akcie investovali. Trápi nás plytvanie časom, energiou a entuziazmom tých, ktorí sa dobrovoľne, bezplatne a s dobrým úmyslom podujali akciu pripraviť," podotýka.

Postaviť máj prišli na Sliač dobrovoľní hasiči z Badína, ktorí ho niesli od kina Hron po uliciach spolu s folkloristami. Tí zaspievali a vykrútili gazdiné z domov, ktoré ich na oplátku hojne pohostili.
Čakanie na stavanie mája na námestí pri fontáne spríjemňovali vystúpeniami talentované sliačske deti, aj preto sú v Sliači z dohry sklamaní.
„Nevieme, kto to má na svedomí, ale odkazujeme im, aby sa na budúci rok s nami vymenili. Nech všetko zorganizujú, nech si skúsia a zafinancujú. Neviem, ako by sa cítili, keby im potom niekto ich prácu spílil,“ dodáva Šeniglová.

Autor: moj