ZVOLEN. Dažďové záhrady, biorezervoár, zásobníky na dažďovú vodu, vysadené stromy a mnohé iné prvky sú výsledkom projektu, ktorý prebieha vo Zvolene od roku 2014. Mesto projekt realizuje v spolupráci so svojimi partnermi - Technickou univerzitou vo Zvolene a Blue Alternative Nadáciou. Projekt je financovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru sumou jeden milión eur.
Cieľom projektu je predstaviť verejnosti rôznorodé opatrenia na zadržiavanie dažďovej vody a jej opätovné vrátenie do prírody alebo opätovné využitie. „Takmer všetka dažďová voda odteká do kanalizácie a musíme za ňu platiť sumu, ktorá neustále stúpa. Napriek tomu už dnes existujú opatrenia, ktorými vieme ušetriť, aj keď na Slovensku sa robia ešte v menšej miere,“ hovorí primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.
Projekt Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody v meste Zvolen sa v súčasnosti blíži do svojej záverečnej fázy. Trval od roku 2014 do roku 2017 a na záverečnej konferencii, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 20. apríla 2017 o 13. hodine na Starej radnici vo Zvolene ho predstavia jeho tvorcovia a spolutvorcovia – projektanti, architekti, zástupcovia firiem, mesta, Technickej univerzity vo Zvolene a Blue Alternative Nadácie.
„Účastníci konferencie sa dozvedia aj praktické príklady, ako možno vodu zadržiavať alebo aké sú právne aspekty týchto opatrení. Priestor bude venovaný širokej diskusii,“ dodáva hovorkyňa mesta Eva Ježovičová.