ZVOLEN. Zvolen sa stal partnerom regionálnej tour Ekotopfilm - Envirofilm, Medzinárodného filmového festivalu zameraného na témy súvisiace s ekológiou, ochranou životného prostredia a trvalo udržateľným rozvojom.
Prehliadku vybraných víťazných filmov budú môcť Zvolenčania vidieť 29. marca na Technickej univerzite vo Zvolene (poslucháreň B8), vstup je zdarma.
Festival má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974, v máji sa bude konať jeho 44. ročník. Počas jedného týždňa prinesie viac ako 100 filmov z celého sveta, bohatý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií.
Atraktívne a zábavne
Regionálna tour festivalu je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka.
„Zvolen je v poradí ďalším mestom, kde prinášame naše regionálne festivaly. Dohromady plánujeme navštíviť 50 slovenských miest,“ hovorí generálny riaditeľ festivalu Peter Lím.
Zámerom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja.
„Preto je dôležité prinášať tieto témy zrozumiteľne, atraktívne a zábavne čo najširšiemu publiku do všetkých regiónov. Verím, že pre ľudí zo Zvolena a okolia, charakteristického svojou krásnou prírodou, bude festival zaujímavý a motivujúci. Tešíme sa na každého milovníka prírody,“ dodáva.
V kolorite mestských aktivít
Festival uvítala aj primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová. „Vo Zvolene o ochrane životného prostredia nielen hovoríme, snažíme sa k nej aj aktívne pristupovať. Preto si vážime, že môžeme byť hostiteľom Ekotopfilmu, azda najznámejšieho festivalu upozorňujúceho na problematiku ekológie,“ komentuje primátorka.
Zvolen sa hrdí titulom „mesto lesníctva“, jeho pýchou je napríklad takmer nedotknutý park Lanice, pripomína Balkovičová.
„Aj samotný mestský úrad sa snaží ísť príkladom v oblasti ochrany životného prostredia. Zamestnanci separujú odpad a zapájajú sa do aktivít na podporu cyklodopravy, aktuálne pracujeme na projekte, ktorého výsledkom bude používanie dažďovej vody na toaletách úradu. Naše mesto je známe ako priekopník plynofikácie MHD. Na tú v súčasnosti nadväzujeme zavádzaním ekologického paliva LNG, čím sme sa stali jediným slovenským mestom úspešným v celoeurópskom výskumnom projekte riadenom priamo z Bruselu,“ vymenúva.
Festival podľa nej pekným spôsobom zapadá do celkového koloritu aktivít súvisiacich so snahou mesta o ochranu životného prostredia.
Program
Začne v dopoludňajších hodinách Junior festivalom, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl. Pokračovať bude večerným programom pre verejnosť. Popri premietaní piatich víťazných filmov je pripravený aj sprievodný program Mimo plátna.
Program pre verejnosť, streda 29. 3.
16.00 Ako sa zrodil prales (AT/52’). Film, ktorý vznikal tri roky, odhaľuje zložité partnerské vzťahy medzi rastlinami, hmyzom a živočíchmi, ako aj evolučnú kreativitu a inteligenciu stromov.
Úžasné zábery nás prenesú hlboko do odľahlých lesov rakúskeho národného parku Kalkalpen. Je to najrozľahlejšia divočina v Alpách.
17.00 Mikropôrod (UK/59’). Dvanásť svetových vedeckých kapacít sa pozerá cez mikroskop na pôrod celkom iným spôsobom. Ozrejmujú dôležitosť nášho mikrobiómu, triliónu baktérií, ktoré obývajú naše telo.
Film odhaľuje najnovšie výskumy, ktoré tvrdia, že existuje veľmi úzke okno na optimálne „zasiatie a vyživenie“ mikrobiómu novorodenca. Toto okno sa týka pôrodu. Ak ho prepasiete, dôsledky môžu byť viditeľné neskôr na celoživotnom zdravotnom stave našich detí, či ďalších generácií.
18.00 Mimo plátna: Je Zvolen pripravený na zmenu klímy?
Mestské prostredie je už dnes vystavené negatívnym dôsledkom zmeny klímy. Múdre samosprávy aj vedenia inštitúcií preto pripravujú a realizujú adaptačné plány a opatrenia, hoci sa pri tom stretávajú s rôznymi problémami a nástrahami.
Hostia z mesta, univerzity a Karpatského rozvojového inštitútu priblížia legislatívu a súčasné opatrenia, predstavia práve prebiehajúcu výzvu na projekty adaptačných opatrení na ochranu pred povodňami. Moderuje Martina Paulíková z nadácie Ekopolis
19.00 Púštna ruža (SK/25’). Ako dostať vodu do púšte a zabezpečiť dostatok vlahy pre rastliny a dobytok? Tento rébus sa snažili riešiť obyvatelia indického Rádžastánu po stáročia. Úspechu sa však dočkal až projekt Chauka System, teda spôsob zachytávania dažďovej vody a jej využívanie na dlhodobo neúrodných pláňach.
Zaujímavé je, že na to prišli ľudia bez vzdelania a skúseností s vedou, po rokoch skúšania a omylov. Dodnes je to svetový unikát, ktorý prichádzajú obdivovať odborníci nielen z Indie, ale aj zo zahraničia.
19.30 Tam niekde v Bangladéši (SG/47’)
Hazaribagh - notoricky známy ako jedno z najľudnatejších miest sveta. Tento garbiarsky kraj čelí kritike vážneho znečisťovania rieky. Belinda Lee navštevuje garbiareň, aby sa presvedčila, ako mladí a starí robotníci zarábajú na živobytie a pritom riskujú svoje zdravie.
20.30 Baobaby medzi súšou a morom (FR/55’). Baobaby patria medzi najpozoruhodnejšie stromy našej planéty, a to nielen pre svoju veľkosť a originálny tvar. Život týchto obrov na Madagaskare ohrozuje odlesňovanie.
Cyrille Cornu a Wilfred Ramahafaly cestujú na piroge do srdca baobabých lesov, prebádajú 400 kilometrov divokého a izolované pobrežia juhovýchodného Madagaskaru. Film zaznamenáva ich cestu a odhaľuje ich objavy, stretnutia, vedecké výsledky o baobaboch a krajine, ktorá nebola ešte skoro nikdy nafilmovaná alebo fotografovaná.