ZVOLEN. Z tábora ženského volejbalového klubu TJ Slávia TU Zvolen prišla neočakávaná správa. „Klub TJ Slávia TU Zvolen na dnešnom zasadnutí výkonného výboru volejbalového oddielu rozhodol o odvolaní Mariána Uvačeka z postu hlavného trénera družstva žien. Dôvodom zmeny sú dosiahnuté výsledky v tomto ročníku a snaha o zmenu v hernom prejave družstva pred barážou o udržanie sa v extralige,“ informoval klub o tejto správe na svojom webe.
Družstvo v poslednom kole nadstavbovej časti a najdôležitejšej časti sezóny, baráži o udržanie v extralige povedú doterajší asistenti Matúš Michalec a Ľubomír Havran.
Zvolenské volejbalistky sa od začiatku sezóny boria v herných problémoch. Z 27 zápasov dokázali vyhrať len 4, horšie je na tom už len posledná Senica. Po pauze, ktorá trvala medzi sviatkami, boli Zvolenčanky ešte odhodlané zabojovať o dobré výsledky, aby sa vyhli nepríjemnej a náročnej baráži, no nepodarilo sa im to.
Do toho prišiel nečakaný odchod kapitánky a líderky Jany Tužinskej do UKF Nitra, následné ukončenie sezóny a opustenie klubu libera Lucie Trnavskej, jednej z najlepších hráčok na tomto poste v celej lige. Pridali sa zranenia, niektoré hráčky mali dohodu, že na vonkajšie zápasy cestovať nebudú, ďalšie uprednostnili iné povinnosti a neskôr už chýbali niektoré aj na domácich zápasoch. A šlo to s celým tímom z kopca. A žiaľ zatiaľ aj ide. Otázka znie, čo je za tým. Kde sa vytratil ten kolektívny duch z vlaňajšej sezóny? Kde sa aj napriek príchodu nových dievčat podela volejbalová dravosť a chuť po víťazstve? Pravda, nie všetky zápasy boli zlé, dievčatá mali aj svetlé chvíle a niekedy chýbala aj povestná šťastena.
Dievčatám akoby chýbala motivácia, bojovnosť, správna dravosť a poriadny ťahúň. Ako správny ťahúň sa javí nová kapitánka Eva Eleková, ale nemôže byť na všetko sama.
Avšak, či je odvolanie trénera Mariána Uvačeka správnym krokom ukáže až čas, lepšie napísané, baráž. Práve Uvaček sa svojou temperamentnou povahou snažil vliať babám mnoho optimizmu aj za nepriaznivých situácií. Navyše neraz musel vsádzať síce na talentované, ale absolútne neskúsené juniorky. Aj keď boli všetky okolnosti proti Slávii, nevzdal sa a za to, čo naučil toto zdecimované družstvo, mu patrí obrovská vďaka. Momentálne si dovolíme tvrdiť, že jeho odvolanie pred najťažšou a najdôležitejšou časťou sezóny bola chyba.