ZVOLEN. Rok 2017 sa z pohľadu dopravnej nehodovosti začal v Banskobystrickom kraji (BBSK) nepriaznivo, lebo následkom dopravných nehôd bolo usmrtených sedem osôb, čo je oproti januáru 2016 viac o štyri osoby.
V období januára tohto roku došlo na cestách Banskobystrického kraja k 110 dopravným nehodám (nárast o päť oproti roku 2016), pri ktorých sa 12 osôb zranilo ťažko (nárast o sedem), 39 osôb utrpelo ľahké zranenia (nárast o sedem) a došlo k usmrteniu siedmich osôb (nárast o štyri).
„Z týchto základných štatistických ukazovateľov vyplýva, že vývoj v porovnaní s minulým rokom je hodnotený nepriaznivo, lebo u počtu nehôd, ale aj následkov, sme zaznamenali nárast. Takýto nepriaznivý vývoj sme mali naposledy v januári v roku 2009 alebo 2010,“ zhodnotil január 2017 riaditeľ krajského dopravného inšpektorátu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Jozef Šulok a dodal: „Následne na to sme prijali adekvátne opatrenia hlavne zvýšením počtu hliadok v cestnej premávke, čím sme eliminovali nedisciplinované správanie niektorých účastníkov a aj týmto spôsobom sme ich prinútili rešpektovať pravidlá cestnej premávky, aby k takýmto tragickým udalostiam nedochádzalo.“
V rámci dopravno-bezpečnostnej situácie v roku 2016 zaznamenala polícia za sledované obdobie v kraji 1305 dopravných nehôd (pokles o 109 oproti roku 2015), zaevidovali 37 usmrtených osôb (nárast o tri osoby), 149 osôb sa ťažko zranilo (pokles o 19 osôb) a 564 osôb bolo zranených ľahko (pokles o 78 osôb).
„Z týchto ukazovateľov je možné vidieť, že vývoj z pohľadu počtu dopravných nehôd, ako aj následkov vo vzťahu k ťažko a ľahko zraneným osobám, sa vyvíjal priaznivo a hodnotíme to pozitívne. Nepriaznivý je počet usmrtených osôb, kde došlo k nárastu o tri osoby. Z usmrtených osôb bolo 14 vodičov motorových vozidiel, osem spolujazdcov, jeden vodič motocykla, jeden cyklista a 13 chodcov. Vodiči s praxou do päť rokov spôsobili osem smrteľných dopravných nehôd, čo je až 20 percent.
U najviac ohrozenej skupiny, ktorou sú chodci, boli zaznamenané najmä dopravné nehody za zníženej viditeľnosti, keď chodec vstúpil na vozovku, alebo sa po nej pohyboval neoznačený reflexnými doplnkami. V nemalej miere sa na týchto nehodách podieľal aj alkohol, ktorý bol zaznamenaný v 16 prípadoch usmrtení a z toho v jednom prípade aj drogy. Najviac usmrtených osôb bolo v okresoch Zvolen (desať, s nárastom päť) a v okrese Lučenec (deväť, s nárastom šesť).,“ spresnil pre SITA riaditeľ.
Medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd podľa riaditeľa patrilo porušenie povinností vodiča, pričom ide hlavne o nedostatočné venovanie sa plne vedeniu motorového vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke. Sem patrí hlavne telefonovanie vodičov počas jazdy, únava a následne mikrospánok, ale tiež rýchlosť jazdy, ktorú vodiči neprispôsobia stavu a povahe vozovky, svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu. V januári bol až v deviatich prípadoch zistený alkohol u vinníka nehody, pričom aj v minulom roku bol alkohol príčinou vysokého počtu nehôd.