ZVOLEN. Riaditeľka Chránenej krajinnej oblasti biosférickej rezervácie Poľana Vladimíra Fabriciusová sa stala víťazkou prestížnej Ceny Michela Batissa za rok 2017, ktorá je udeľovaná najlepším svetovým manažérom biosférických rezervácií UNESCO.
Ocenenie podľa TASR nadväzuje na úspech z roku 2016, keď bol dokument o biosférickej rezervácii Poľana vyhlásený za najlepší zahraničný dokumentárny film na festivale v Los Angeles.
Dostane ju v júni
O víťazke Ceny Michela Batissa rozhodla Medzinárodná koordinačná rada Programu MAB (Man and Biosphere, Človek a Biosféra) na svojom januárovom zasadnutí. Cena bude slávnostne odovzdaná v sídle UNESCO v júni 2017.
Správu Poľany UNESCO oceňuje ako nasledovaniahodný príklad trvalo udržateľného riadenia rezervácií s pozitívnym dosahom na rozvoj krajiny a na socioekonomický rozvoj v lokalite. Poľana je príkladom tvorivej snahy o sprostredkovanie hodnôt programu MAB súčasníkom a zároveň o zachovanie biologickej rozmanitosti pre budúce generácie.
Zmenilo sa myslenie ľudí
„To, že som dostala túto cenu, považujem za zázrak,“ vysvetlila Vladimíra Fabriciusová. V našich pomeroch ide o niečo nepredstaviteľné, takéto ceny dostávajú ľudia pracujúci na výnimočných územiach.
Úspechu predchádzala nominácia, jedna krajina môže navrhnúť iba jedného človeka. „Nemôžeme to brať ako ocenenie jednotlivca, ale v podstate celej republiky. V tomto prípade sa preto viac cítim ako sprostredkovateľ,“ dodala riaditeľka a vyzdvihla tímovú prácu. Bez zázemia na Správe CHKO a bez toho, aby ľudia v regióne nechápali celú filozofiu, by cenu nedostala.
„Zmenilo sa tu myslenie ľudí,“ vysvetlila riaditeľka. Predtým boli ochranári v očiach verejnosti chápaní ako veľká bariéra rozvoja. „Ľuďom sa nechcelo s nami komunikovať, neverili nám, že chceme niečo pozitívne urobiť v území,“ dodala.