Aj dnes, ako najstarší občan mesta, je páter naďalej príkladom pre iných. „Striedmo som žil, nikdy som nepil a pokiaľ šlo o spôsob života, usiloval som sa veciam dať pravú náplň,“ hovoril na stretnutí s primátorkou Lenkou Balkovičovou. Páter si zaspomínal, že ako chlapec, žiak gymnázia v Bratislave prijal ako jediný výzvu katechéta vzdať sa alkoholu a tej sa drží do dnešných dní.
„Som šťastný, že som s božou pomocou mohol triezvo žiť,“ dodal. Za jeho dlhým životom sú určite aj dobré gény, sto rokov sa dožili aj niektorí z jeho predkov. Dlhovekosti na druhej strane ale rozhodne neprial ťažký život – pátrovi zomrela mama, keď mal len päť rokov, potom ho vychovávala mamina sestra.
Už od trinástich rokov sa zaujímal o rehoľnú činnosť a rozhodnutie stať sa kňazom nikdy neoľutoval. Počas svojej aktívnej duchovnej činnosti v časoch normalizácie bol prenasledovaný, perzeukovaný, neskôr väznený a odsúdený na doživotie, z ktorého sa dostal v roku 1960. Až po nežnej revolúcii sa mohol opäť začať venovať svojej milovanej činnosti naplno.
Napriek všetkým životným prekážkam páter ostal tichým a zmiereným človekom. Po stretnutí s ním je človeku jasné, že k daru, ktorým naďalej disponuje, najviac zo všetkého prispieva jeho duševná vyrovnanosť, zmierenie sa s udalosťami dávnymi, pokojné prežívanie udalostí aktuálnych a láska k blížnemu, ktorá z pátra neustále vyžaruje.
„Ani s ťažkosťami stareckého života sa mi nestráca ideál rehoľného života,“ dodáva. Jeho kolega, brat dominikán, prezradil, že sa o pátrovi pripravuje televízny film, ktorý by mal byť v Televízii LUX zverejnený na jar.
A o čom páter sníva? „Vyšlite k pánu bohu prosbu, aby mi v pokoji pomohol dožiť tento život a vyslal ma k božskej blaženej večnosti.“
Kým páter sa modlí za nás a naše životy, ako nám na záver stretnutia povedal, neostáva iné, len popriať pátrovi príjemné prežitie nasledujúcich, pribúdajúcich rokov a pokojné dožitie dlhého a hojného života tohto spravodlivého človeka.
Autor: ej