HRIŇOVÁ. Výzva na sociálnej sieti je skôr prosbou. „Ak chcete meniť staré vyrezávané kríže za nové, prosíme vás, aby ste ich nepálili, nehádzali do potoka, nepílili na klátiky...
„Stretávame sa s tým, že niekedy aj storočné kríže ľudia jednoducho popília a spália. Alebo ich hodia do potoka a podobne,“ povedal Michal Machava z hriňovského Mestského úradu. Ľudia si vraj neuvedomujú hodnotu kríža ako umeleckého diela.
Čiastočne ich ovplyvňuje aj tradícia, ktorá hovorí o tom, že vysvätený predmet sa musí spáliť. Druhou možnosťou je darovanie takéhoto predmetu. A tu vidí riešenie aj Machava. Podľa neho sú staré vyrezávané kríže plné ornamentov a symbolov, ktoré treba zachovať, pretože majú nielen historickú, ale aj duchovnú hodnotu.
Múzeum
„Ľudia by vysvätené kríže mohli priniesť k nám na úrad alebo do múzea v Detve,“ dodal. V Detve múzeum je, v Hriňovej ho pripravujú, aj keď nepôjde o múzeum v pravom zmysle slova. Mesto už má aj priestor, prednedávnom odkúpilo starú drevenicu, v súčasnosti ju rekonštruujú.
„Musíme tam urobiť nové podlahy, nanovo sa musí potiahnuť elektroinštalácia a vodovod,“ vysvetlil Machava. Okrem toho vo vnútri vymurovali pec. Drevenica by mohla byť hotová už tento rok, ak všetko pôjde podľa predpokladov.
Drevenica nebude klasické múzeum, pretože pre múzeá platia prísne pravidlá. O drevenicu sa chce mesto postarať samé, jej pracovný názov Hriňovská drevenica.
Priestory sa nájdu
Keď má niekto doma starý vyrezávaný kríž, ktorý už nepotrebuje, stačí, keď kontaktuje pracovníkov mestského úradu. Tí si preň prídu. Michal Machava sa zatiaľ nebojí, že by ich ľudia zavalili starými krížmi a nemali by ich kde uskladniť. „Na takéto veci sa priestory určite nájdu,“ dodal.