„Každý rok prináša nejaké zmeny. Za posledných desať rokov sú to najmä zmeny v spôsobe vyučovania a v prístupe k tvorbe vlastných školských vzdelávacích programov,“ hovorí riaditeľka Eva Balážová. Podľa jej slov vývoj zásadným spôsobom ovplyvnili moderné technológie. Hoci prvé počítače boli na škole už v roku 1993, až dnes výrazne ovplyvňujú aj bežné vyučovanie. „Technológie sa využívajú všade a škola musí reagovať na reálny svet okolo nás,“ vysvetľuje Balážová. S tým však súvisia aj nové bezpečnostné riziká a výzvy, na ktoré sa učitelia, ale aj rodičia musia dobre pripraviť. „V minulosti sme hovorili, že nebezpečenstvo je na ulici, ale dnes číha vo vnútri bytu, v detskej izbe za počítačom,“ komentuje Balážová a spomína na tragický prípad žiaka, ktorý sa začal na sociálnej sieti. „Zažili sme vydieranie, zverejňovanie rôznych dehonestujúcich koláží, vytváranie falošných profilov a dôsledok bol tragický...“ Podľa riaditeľky je dieťa navonok v bezpečí, ale nebezpečenstvo číha na internete. Rodičia niekedy ani len netušia, čo všetko ich dieťaťu hrozí. „Robíme aktivity pre rodičov, ktorých učíme, ako odhaliť prípadné problémy a riziká, zistiť, kde sa ich dieťa v sociálnych sieťach pohybuje a s kým komunikuje“ vysvetľuje Balážová. Ťažisko prevencie podľa nej spočíva v rodine. „S deťmi treba o týchto veciach veľa hovoriť, doma aj v škole,“ uzatvára riaditeľka.
Zloženie tried je farebnejšie ako v minulosti
Zloženie žiakov na škole je oproti nedávnym dobám pestrejšie. „Mali sme a máme žiakov s iným štátnym občianstvom či inou národnosťou, napríklad Chorvátov, Čečencov, Vietnamcov, Číňanov, Ukrajincov,“ vymenúva riaditeľka, no zároveň dodáva, že deti s nimi nemali nikdy žiadny problém. „Boli aj žiaci bez znalosti slovenčiny, ale prostredníctvom doučovania, s pomocou spolužiakov, učiteľov a rodičov to zvládli,“ hovorí Balážová optimisticky. Samotná päťka je takmer od začiatku zameraná na cudzie jazyky. Už v prvých rokoch volila veľmi smelý prístup. „Progresívna bola pani Váleria Böhmová, ktorá začala s otváraním tzv. jazykových tried. Veľmi skoro sme začali spolupracovať aj so zahraničnými školami prostredníctvom medzinárodných projektov a partnerstiev, čo trvá dodnes. Dobré až priateľské vzťahy máme so školami v Prachaticiach, Maribore, Prahe, Avelange,“ vysvetľuje Balážová. Mnohí bývalí žiaci „päťky“ pokračovali po skončení základnej školy na bilingválnych gymnáziách a bilingválnych vysokých školách doma alebo za hranicami. „Máme aj absolventov pôsobiacich v zahraničí, ktorí pracujú napr. v Európskom parlamente alebo v diplomatických službách ako veľvyslanci. „Ťažké je vypichnúť len niektorých, pretože každý absolvent môže byť vo svojom živote úspešný inak.“
Základná škola je štartovacia plocha pre všetkých. Mnohí z nich sa neskôr v dospelosti na „päťku“ vracajú. Aby si pripomenuli chodby, ktorými sa prehnali ich kroky, učebne, v ktorých presedeli množstvo hodín a predovšetkým učiteľov, ktorí im venovali svoj čas a energiu. Množstvo vecí na škole sa za tie roky zmenilo, hoci zvonka vyzerá „päťka“ takmer nezmenená. Zaslúžila by si rekonštrukciu, zateplenie, novú strechu či elektriku. Čo je pozitívne, tento rok sa konečne dočká rekonštrukcie športového areálu, ktorý sa premení na multifunkčné ihriská s atletickou dráhou, doskočiskami a relaxačnou zónou.
Nemennosť päťky má aj pozitívnu stránku: už päťdesiat rokov ju jej bývalí žiaci nájdu na tej istej adrese v centre mesta.
Autor: ej