Vo Zvolene je približne osemdesiatpäť bezdomovcov. Ľudí, ktorí žijú na ulici. Tí šťastnejší z nich našli útočisko v Útulku Nádej, kde im je od roku 2008 poskytnutá možnosť dočasného ubytovania a osobnej hygieny. V útulku si bezdomovci môžu oprať, vyžehliť, umyť sa, navariť si. Niektorých však odrádza podmienka triezvosti, iných zase časové obmedzenie: bezdomovec sa môže v útulku zdržať maximálne 6 mesiacov. Platí sa jedno euro za deň.
Útulok má kapacitu dvadsaťdva ľudí, tá je priebežne naplnená. Ako hovorí vedúci Útulku Nádej Bc. Peter Zátroch, v takom prípade sa hľadá ubytovanie pre klienta aj v iných mestách: v Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom, v Lučenci alebo v Kláštore pod Znievom. Útulok je samozrejme aj miestom sociálnej pomoci, ktorú títo ľudia niekedy potrebujú najviac zo všetkého.
Kontaktným miestom pre človeka, ktorý sa náhle ocitne na ulici môže byť vo všeobecnosti spomínaný útulok, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny alebo odbor sociálnych vecí, zdravia a rodiny na mestskom úrade. Obidva úrady poskytujú poradenské služby, snažia sa pre klienta nájsť umiestnenie, pomôcť mu v právnych otázkach a pod. Podľa situácie daného občana príslušný úrad hľadá riešenie. Mesto Zvolen okrem útulku ponúka stredisko osobnej hygieny, kde si ľudia bez domova alebo v ťažkej životnej situácii za symbolický poplatok môžu naplniť svoje hygienické potreby a získať ošatenie. Stredisko je súčasťou komunitného centra Romano Jilo na Unionke. Komunitné centrum je zase miestom stretnutí. Bezdomovci sa tu stretávajú napr. pri vianočnej kapustnici.
Možností je viac, pribúdajú
Vo Zvolene od roku 1997 funguje aj Charita sv. Alžbety, ktorá bezdomovcom v súčasnosti poskytuje teplú polievku cez týždeň a suché jedlo cez víkend, ošatenie, či cez deň možnosť prechodného pobytu v ich vnútorných priestoroch. Aj tu je podmienkou triezvosť a primerané správanie. Sestra Patrícia, ktorá je riaditeľkou zariadenia hovorí, že sa snažia ľudí bez domova viesť k slušnému správaniu a duchovnému naplneniu. Poskytujú aj poradenské služby, právnu pomoc. V novom roku pripravujú projekt chránenej dielne, kde by bezdomovci mohli nájsť uplatnenie a možnosť sebarealizácie tvorivou činnosťou.
Mnoho ľudí na ulici hľadá však riešenie svojej situácie v alkohole. Pre takých môže byť aj splnenie základných podmienok rôznych zariadení veľmi náročné. Najväčšou skúškou prežitia býva vždy zima. Množstvo bezdomovcov vtedy hľadá útočisko na vlakových či autobusových staniciach. Bezdomovci v tuhých mrazoch riskujú svoj život. Čiastočným riešením tejto situácie by malo byť vybudovanie ohrievarne, ktorú mesto Zvolen otvorilo tesne pred Vianocami. Ide o zastrešenú miestnosť skromne zariadenú nábytkom. Z vonkajšej strany je piecka na pevné palivo, ktoré bude prikladať koordinátor ohrievarne. Bude to ten istý človek, ktorý má na starosti útulok – ohrievareň ja napokon hneď vedľa útulku. Útočisko v nej nájde približne dvadsať bezdomovcov. „Ide o to, aby sme ľuďom v zime pomohli. Do ohrievarne budú môcť prísť, dať si tu čaj, posedieť si a ohriať sa pri piecke. Nie je to nocľaháreň, ale rieši to bezprostredne situáciu,“ vysvetľuje PhDr. Mária Koreňová, vedúca odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny. V zime je takéto miesto prvým hniezdom záchrany. Nelimituje pobyt bezdomovcov pre mnohých nesplniteľnými podmienkami, jeho cieľom je v prvom rade chrániť ľudský život. Ohrievareň pomôže aj odbremeniť priestory staníc, kde bezdomovci často hľadajú útočisko pred zimou. Odteraz sa nemusia potulovať ulicami a riskovať, že sa ráno nezobudia – v ohrievarni nájdu vždy otvorené dvere.

Autor: ej