DETVA. Neschopnosť dosiahnuť dohodu medzi spoločníkmi vo firme Bytes, ktorá zabezpečuje teplo a teplú vodu v sídliskovej časti Detvy, viedla k problémom v hospodárení tejto spoločnosti.
O cene tepla rozhoduje valné zhromaždenie, súhlasiť musia obaja spoločníci (Biomass Energy (65,71 %) a mesto Detva (34,29 %). K poslednému 100-percentnému schváleniu ceny tepla došlo na zasadnutí valného zhromaždenia pre rok 2011. V ďalších rokoch mesto Detva ako menšinový vlastník Bytesu so zvýšením ceny nesúhlasilo, aj keď sa obaja vlastníci uznesením valného zhromaždenia v roku 2009 dohodli na účtovaní maximálnej ceny tepla stanovenej Úradom pre reguláciu sieťových odvetví na tvorbu zdrojov pre splácanie úverov a dokončenie rekonštrukcie teplovodov. „Dodržaním tohto uznesenia zo strany mesta Detva by už boli teplovody zrekonštruované bez spolufinancovania mesta,“ dodáva konateľ Bytesu.
Napriek tomu spoločnosť Bytes účtovala do roku 2015 cenu odporúčanú mestom Detva a výpadok sa pohyboval okolo sumy 100-tisíc eur ročne. Bytes postupne zastavil rekonštrukciu teplovodných rozvodov, spoločnosť sa dostala do červených čísel a ďalej je vedená ako spoločnosť v kríze.
Účtovanie maximálnej ceny
Napriek nesúhlasu zástupcu mesta nariadil konateľ Bytesu účtovať za roky 2015 maximálnu cenu tepla stanovenú Úradom pre reguláciu sieťových odvetví vo výške 26,23 eur/GJ, aj keď odberatelia tepla platili zálohové platby 24,56 eur/GJ. Tento rozdiel je 107-tisíc eur.
Vedenie firmy sa odvoláva na novelu Obchodného zákonníka, ktorá je platná od januára 2016 a popisuje, ako sa má spoločnosť v kríze správať.
„Ako štatutár som povinný dodržiavať zákony, a preto som musel vyúčtovať cenu tepla v maximálnej výške stanovenej Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Inak by som prehlboval stratu spoločnosti, kde je mesto Detva tretinovým vlastníkom, a za čo by mi hrozila trestnoprávna zodpovednosť,“ vysvetlil svoje rozhodnutie konateľ Bytesu Ján Budáč.
Snaha poslancov
Niektorí obyvatelia na vzniknutú situáciu zareagovali petíciou. Poslanci sa chopili iniciatívy a rozhodli sa poskytnúť dotáciu z rozpočtu mesta vo výške 83-tisíc eur a následne 24-tisíc. Takto chceli poslanci znížiť dosah vyúčtovania pre obyvateľov sídliska za teplo.
Poslanci sa tiež musia držať rozpočtových pravidiel, a tak ich rozhodnutie napadol prokurátor. Prijaté uznesenie je podľa neho v rozpore s platnými zákonmi (prijatím uznesenia bol porušený zákon č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení a zákon č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy). Bez odstránenia týchto rozporov bude akákoľvek verzia zmluvy o poskytnutí dotácie medzi mestom Detva a spoločnosťou Bytes za účelom vyrovnania rozdielu ceny tepla neplatným právnym úkonom a hrozí trestnoprávna zodpovednosť poskytovateľovi dotácie. Poslanci sa nevzdávajú a hľadajú zákonný spôsob.
Požiadali o doklady
Mesto Detva vyzvalo Bytes o predloženie hodnoverných dokladov, z ktorých bude preukázateľne vyplývať, že rozdiel medzi účtovanou a vyúčtovanou cenou tepla zodpovedá uvádzanej sume 107-tisíc eur.
„My sme mesto o preplatenie rozdielu nežiadali, napriek tomu sme požadované podklady doložili mestu a boli sme pripravení dotáciu prerozdeliť,“ reagoval konateľ Bytesu.
Podľa neho je stále prioritou spoločnosti dokončiť rekonštrukciu druhej polovice teplovodov bez spoluúčasti mesta Detva a stabilizovať súčasnú najnižšiu cenu tepla v regióne. Výšku nákladov odhaduje na 2,7 milióna eur, financované by mali byť z pripravovanej výzvy ministerstva životného prostredia s 85-percentnou dotáciou, o ktorú sa spoločnosť chce začiatkom roka uchádzať.
„Problém považujem za umelú kauzu a snahu očierniť Bytes, cez ktorú sa niektorí aktivisti snažia zviditeľniť aj na úkor rozpočtu mesta. A ten by mal slúžiť pre potreby obyvateľov celej Detvy,“ dodal konateľ.