Vo Zvolene je to nepochybne známa persóna. Do histórie Divadla J. G. Tajovského sa zapísal ako najdlhšie pôsobiaci režisér; strávil v ňom osemnásť rokov.
Na svojom konte má však okrem divadelných aj desiatky rozhlasových a televíznych inscenácií plus dabing. V jeho réžiách účinkovali známi herci ako Marián Labuda, Marián Geišberg, Ján Kožuch či Milo Kráľ.
Deň po Troch kráľoch oslávil životné jubileum sedemdesiat rokov. ANDREJ TURČAN.

„Ešte si to príliš neuvedomujem,“ komentuje Andrej Turčan otázku, ako sa cíti ako čerstvý sedemdesiatnik. Určite tých sedem krížikov na chrbte nepociťuje, pretože energia a spokojnosť z neho doslova vyžarujú. Pripisuje to šťastiu. „Mám výbornú manželku, ktorá ma inšpiruje aj privátne, aj profesijne.“ (Známa je aj jeho manželka Helena Turčanová, estetička a gymnaziálna profesorka.)
„A mám dve deti, ktoré mi robia veľkú radosť. Dcéra Uršuľa je dramaturgičkou zvolenského divadla a syn Krištof kreatívny manažér v Bratislave,“ dopĺňa jubilant. „A mám ďalšie šťastie: dlhodobé pôsobenie pre študentov, pretože svet študentstva, svet ich talentov je povzbudzujúci, aj ich priaznivé rezonancie na moju pedagogiku, ich úspechy...“
Vyštudoval Vysokú školu múzických umení, učil ho napríklad Karvaš, Budský, Záborský, Mistrík, Zachar, Mrázková, Boor. Spolu s konškolákmi ako Kukura, Jamrich, Tarageľ alebo Kocúriková.
Popri réžii vyštudoval Andrej Turčan aj pedagogiku dramatickej tvorby, paralelne viedol ročníky s Janou Oľhovou na Akadémii umení aj na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici.
Ani s dôchodkovým vekom však svoju profesiou nezavesil definitívne na klinec a je stále aktívny. „Snažím sa pokračovať ako doteraz. Teda: divadelná pedagogika, lektorovanie, workshopy, scenáristika, ak vznikne možnosť, azda ešte divadelná či rozhlasová réžia...“
Svoj voľný čas trávi rád pri knihách. Číta nové, ale aj tie, ktoré už čítal, no teraz sa k nim znovu vracia. „Mám rád beletriu, ale veľmi rád čítam znovu a znovu napríklad Shakespeara, a objavujem ďalšie vrstvy v jeho hrách. A počúvam hudbu najrôznejšieho štýlu, teší ma celá zóna kultúry – divadlo, film, balet... Obľubujem prechádzky, výlety...“ vyratúva svoje záľuby.
Divadlo však zasiahlo do jeho života najviac. Stál aj pri založení dnes už 22-ročného Divadelného detského tábora, ktorý sa koná v regióne Banskej Štiavnice.
Najmä starší si možno spomenú na obľúbený televízny večerníček Otecko sa mi nepáči. Je z pera Andreja Turčana, ktorý v ňom vtipne zúročil vlastné zážitky s dcérou počas pobytu manželky so synom v pôrodnici. Seriál v roku 1990 natočila Slovenská televízia v réžii Zora Laurinca.
Zoznam úspechov Andreja Turčana je naozaj dlhý. Je laureát ceny Čestný motýľ za celoživotný prínos pre Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, dostal aj Cenu Literárneho fondu za celoživotné dielo v oblasti rozhlasového umenia.
Na čo najviac hrdý vo svojom živote je on sám? „Privátne na rodinu. Profesijne na tvorivú dramatiku, čiže oblasť kreativity pre deti. A na niektoré moje inscenácie, ktoré, podľa ohlasov, pretrvávajú u divákov...“