Zhruba 20 novinárov a ďalších účastníkov seminára nahliadlo do priestorov komunitného centra Romano Jilo, ktoré sa nachádza na sídlisku Balkán. Výber lokality nebol náhodný. „Novinári apelovali v minulosti na to, aby sa podobné stretnutia konali priamo v miestach, kde rómska komunita žije, kde by sa mohli priamo s nimi stretnúť,“ vysvetľoval Ján Hero z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske menšiny. „Vieme, že spolužitie medzi majoritou a minoritou vytvára napätie, cieľom tohto semináru je zbližovať tieto skupiny,“ povedal Hero v otváracom príhovore. „Práca s verejnou mienkou je jednou z kľúčových tém,“ dodal splnomocnenec vlády Ábel Ravasz. „Musíme nielen investovať do integrácie, ale aj presvedčiť verejnosť, že to má zmysel,“ vysvetľoval.
„Zvolen patrí medzi samosprávy, ktoré majú spracovanú stratégiu a volia komplexný prístup k problematike,“ povedal na stretnutí regionálny splnomocnenec vlády pre rómske menšiny Marián Balog. Následne vedúca odboru sociálnych vecí, rodiny a zdravia Mária Koreňová predstavila činnosť terénnych pracovníkov, ktorá vo Zvolene začala v roku 2005 a s podporou vedenia trvá dodnes. Terénna práca sa zameriava na rôzne menšiny – marginalizované, bezdomovcov, sociálne slabších.
Ich prácu úrad splnomocnenca vyzdvihol. Zvolen je podľa nich samosprávou, kde práca s marginalizovanými menšinami funguje na všetkých úrovniach. Zvolen má komunitné centrum, terénnych pracovníkov, asistentov učiteľov, spolupracuje s úradom práce, sociálnych vecí a pod. Ako povedala vedúca odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny, dôležitá je v tomto podpora vedenia mesta, ktoré verí, že to má celé zmysel. Výsledkom potom môže byť budovanie pozitívnych mostov medzi minoritou a majoritou, ako to funguje v komunitnom centre Romano Jilo, ktoré nenavštevujú len Rómovia, ale rôzne skupiny.
Autor: ej