ZVOLEN. V posledných hodinách roka sa mestá a obce premieňajú na bojové pole. Aspoň podľa výbuchov to tak niekedy vyzerá.
Používanie zábavnej pyrotechniky niekedy reguloval štát, potom to nechal na pleciach obcí samotných. A tie sa mohli rozhodnúť, ako chceli. A aj sa rozhodli.
Bratislava
Napríklad v našom hlavnom meste sa prestali tváriť, že ide o zábavu, a tú musia ľuďom ponechať. Hádzanie petárd, strieľanie delobuchov či odpaľovanie amatérskych kompaktných ohňostrojov už vyjde Bratislavčanov draho.
Mestskí poslanci schválili nariadenie, ktoré zakazuje používanie zábavnej pyrotechniky dvoch kategórií zo štyroch na území mesta počas celého roka. V nich sú definované napríklad delobuchy, piráty, petardy, rakety, kompakty – ohňostroje, rímske sviece či fontány.
Viacerí mestskí poslanci však tvrdia, že problém je v tom, že hoci mesto zakázalo používanie pyrotechniky, nedokáže ovplyvniť jej predaj. Domnievajú sa, že prijaté nariadenie budú ľudia vo veľkej miere porušovať, pretože predaj zakázaný nie je.
Skúsenosti ukázali, že zákazy používania nie sú dodržiavané, pokiaľ sa zábavná pyrotechnika zároveň v mieste aj predáva.
Predaj umožňuje nariadenie vlády všetkým, ktorí dosiahli vek 18 rokov.
Vláda však môže v súlade s európskou legislatívou svojím nariadením zakázať predaj úplne, tak ako to spravili už v Rakúsku.
Zvolen, Detva
Zvolenskí poslanci nemajú na používanie zábavnej pyrotechniky až taký kritický pohľad ako bratislavskí. Pravidlá používania presne stanovili.
„Používanie zábavnej pyrotechniky sa, rovnako ako po minulé roky, bude riadiť VZN č. 135 o verejnom poriadku na území mesta Zvolen, podľa ktorého je možné pyrotechniku používať v posledný deň roka od 8.00 až do 5.00 hod. nasledujúceho dňa,“ povedal hovorca Zvolena Martin Svatuška.
Mestské zastupiteľstvo v Detve odhlasovalo 29. septembra 2016 obnovené VZN mesta Detva č. 2/2016 o používaní pyrotechnických výrobkov na území mesta Detva.
„Z dôvodu ochrany verejného poriadku a zdravia sa na celom území mesta Detva zakazuje používanie pyrotechnických výrobkov. Zákaz neplatí 31. decembra príslušného kalendárneho roka v čase od 19.00 hod. do 2.00 hod. nasledujúceho dňa, t. j. 1. januára,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Zuzana Juhaniaková.
Zákaz má svoje výnimky. Neplatí napríklad v čase od 18.00 hod. do 22.00 hod. pre vopred ohlásené podujatia, na ktorých chcú organizátori použiť zábavnú pyrotechniku.
Háčik je iba v tom, že takéto podujatia musia byť organizované alebo spoluorganizované mestom Detva.
Hriňová
„Pôvodné VZN o používaní zábavnej pyrotechniky na území mesta bolo zrušené v apríli 2015, lebo načas obec stratila kompetencie v tejto oblasti,“ povedal primátor Hriňovej Stanislav Horník.
V zrušení nariadenia nevidí problém, veď používanie zábavnej pyrotechniky stále upravuje VZN o verejnom poriadku č. 2/2008.
Týmto nariadením sa zakazuje v obytných zónach v každom čase a na ostatných priestranstvách v čase nočného pokoja, t. j. od 22.00 hod. do 6.00 hod., na území mesta Hriňová používanie pyrotechnických výrobkov a iných telies spôsobujúcich výbuchy. Nevzťahuje sa na organizované oslavy, vítanie Nového roka a akcie povolené MsÚ Hriňová.
Podľa VZN nesmie však dôjsť k ohrozeniu zdravia, obmedzovaniu osobnej slobody, poškodeniu majetku a narušeniu verejného poriadku.
Pod obytnými zónami sa rozumejú sídliská s obytnými a bytovými domami v okruhu najmenej sto metrov od nich. Za prípadnú škodu zodpovedá ten človek, ktorý pyrotechniku použil.
Pokuta
Každý kto použije pyrotechnické výrobky v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie, sa dopustí priestupku a za ten môže dostať pokutu až do 500 eur.
Proti zábavnej pyrotechnike na Slovensku bojujú aj dve petície. Tú za celoročný zákaz používanie petárd a delobuchov podpísalo takmer 10-tisíc ľudí. Zmenu musia v tomto prípade urobiť poslanci Národnej rady v zákone o výbušninách.
Ďalšia petícia žiada zákaz predaja a na to treba vybaviť zmenu v nariadení slovenskej vlády.